Az október közepi hirtelen lehűlés nyomán az igazi őszi időjárás megérkezett, ami gyors lombszínváltáshoz vezetett. Míg 4 és 9 °C közötti értékek voltak tapasztalhatóak hajnalban, addig a napközbeni felmelegedés általában 14-16 °C körüli csúcshőmérsékletekkel ér véget. A következő napokban kevés csapadékra lehet számítani. Napos, száraz idő várható, legfeljebb elszórtan alakulhat ki enyhe eső vagy szitálás. Azaz zavartalanul élvezhetjük az indián nyár adta kellemes őszi „kirándulóidőt", ami a kinti teendők elvégzését sem nehezíti.

A csapadék jól jött az őszi kalászosoknak

A mezőgazdasági munkák tovább folytatódtak, és a csapadék jótékony hatással volt a termőföldre és az őszi kalászosok kelésére, különösen az őszi búza csírázására, amely most jellemzően 1-3 leveles állapotban van. Az őszi árpa fejlődése szintén megfelelő, a korábban vetett táblákon már bokrosodás kezdete is megfigyelhető.


Levéltetvek inváziója fenyeget

Az enyhe idő miatt a levéltetvek inváziója az őszi kalászosok és káposztarepce állományait is fenyegeti. Mivel a meleg, száraz időjárás kedvez ezeknek a kártevőknek, kulcsfontosságú a folyamatos szemlézés, főként mert ezek a kártevők vírusokat terjeszthetnek, amelyek visszavethetik a növények fejlődését. Amint a fertőzöttség eléri a 30%-ot, indokolt ellenük a védekezés.

repce

Szépen fejlett őszikáposztarepce-állomány – fotó: Lepres Luca

A káposztarepce jelenleg (4-)6-8 leveles állapotban van, táblánként kissé más fejlettséget mutatva. Azaz a regulátorozás ideje elérkezett! A regulátor használata ebben a fázisban segít megelőzni a repce túlnövekedését ősszel, erősíti a gyökérzetet, és felkészíti a növényt a télre. Fontos, hogy a regulátorozás időzítése megfelelő legyen, mert a túl korai vagy túl késői kezelés negatívan befolyásolhatja a növény fejlődését és télállóságát. Emellett a gombás betegségek (például fóma és peronoszpóra) megelőzésérére is alkalmasak a kijutatott készítmények.

A kártevők közül a repcedarázs rajzása lecsökkent, viszont a káposztamoly és a gyapottok-bagolylepke hernyói még károsítják a leveleket. A várható további lehűlés és csapadék segíthet a kártevők visszaszorításában, de ha az időjárás nem lesz elég fagyos télen, akkor a tavaszi fertőzési nyomás nagyobb lehet.

A gyümölcsösökben fontos most egy záró permetezés

A gyümölcsösökben és a szőlőskertekben is zajlik a munka, de már nem a gyümölcsök betakarítása a cél, hanem az ültetvény előkészítése a következő évre. Ehhez elsősorban szükséges egy záró permetezés!

szőlő

Lisztharmatos szőlőlevél – fotó: Lepres Luca

A permetezés célja, hogy a vegetációs időszak végén gyérítse a kórokozókat (például gombaspórákat) és kártevőket (atkák, levéltetvek, pajzstetvek), amelyek a növényeken telelnek át. Így jelentősen csökkenthető a következő évi fertőzések és kártevők száma, valamint a vegyszerhasználat mértéke a vegetációs időszakban.

Az őszi lemosó permetezés segít megelőzni a betegségek (pl. varasodás, monília) elterjedését is, és javítja a növények általános egészségi állapotát, előkészítve őket a következő szezonra. Ideális időpontja az, amikor a hőmérséklet már 5-10 °C körüli, és a gyümölcsfák lombvesztése eléri a 60-70%-ot.

Másik fontos feladat ilyenkor a gyümölcsfák, különösen a csonthéjasok törzsének fehérre meszelése, mellyel megelőzhetjük a törzsrepedezést, mivel a fehér meszelés visszaveri a napfényt, megakadályozva, hogy a nap felmelegítse a törzset, amelyet éjjel a hirtelen lehűlés károsíthat. Így elkerülhető, hogy a kéreg repedezni kezdjen, ami nyitott kaput jelentene a kórokozók számára.

gyümölcsfa

A törzsmeszelésnek sok haszna van – fotó: Lepres Luca

Ugyanakkor a meszelés segíthet a kártevők, például rovarok és gombák ellen is, amelyek a kéreg alá bújva telelnek át. A mész fertőtlenítő hatása megakadályozza a kártevők megtelepedését és elterjedését.

A mésztejet (vízzel hígított meszet) vastagon, egyenletesen viszik fel a törzsre és az alsó vastagabb ágakra. Ehhez körülbelül 50%-os mészoldatot használnak, amelybe esetleg egy kis ragasztóanyag is keverhető, hogy tartósabb legyen. A meszelést késő ősszel vagy kora télen, még a fagyok beállta előtt érdemes elvégezni, majd tavasszal újra megismételni, ha lekopott a téli időjárás miatt.

Ha még több, növényvédelemmel kapcsolatos hírre, szakcikkre vagy kíváncsi, látogasd meg a Növényvédelem rovatot.
Ingyenes növényvédőszer-keresőnket megtalálod ide kattintva.