A kínai díszkörte (Pyrus calleryana) igen kedvelt díszfává vált hazánkban is. Azonban a fa nagyon gyorsan szaporodik, ráadásul hatalmas tövisei és igen mélyre nyúló karógyörekei nőnek, és ennek következtében áthatolhatatlan bozótokat alkot, melyeket ki se lehet irtani – írja az ng.24.hu.

Ősszel könnyen megkülönböztethető a hazai, őshonos vadkörtétől: hetekkel tovább lombos marad, és még novemberben is lángvörösek a levelei, míg a hazai vadkörte október elején-közepén lehullajtja a lombját. Csakhogy a kínai díszkörtefa könnyen átveszi az uralmat a természetes növénytársulásokban, ahogy az USA-ban is tette.

Ohio államban 2023-tól betiltották a kínai díszkörtét, 2024-ben Dél-Karolina állam is így tesz majd. További államok is jelezték, hogy hamarosan csatlakoznak a tiltáshoz.

A díszkörtének mindegy, hogy árnyékos vagy napos, száraz vagy vizes a terület, nagyon ellenálló növény, bárhol képes megélni. A beporzóknak köszönhetően rengeteg gyümölcse van, amiket a madarak nagyon szeretnek, csakhogy ezáltal a magvait is terjesztik.


A díszkörte iránti kereslet zuhanni kezdett az utóbbi időben, számos kerttulajdonos kivágatta az udvarából és más fát ültetett helyette, amikor kiderült, hogy milyen káros a fa a természetes élővilágra.

A parkokba és utak szélére ültetett fák is komoly problémákat okozhatnak, ugyanis a kb. 20 éves fák kimondottan törékennyé válnak, a viharok következtében ágaik könnyen letörnek, jelentős anyagi károkat okozva. A betegségekkel szembeni ellenálló képességük, gyors növekedésük és igénytelenségük miatt pedig igen nehéz megszabadulni tőlük.

Indexkép: Pixabay