A repcevirágzás elmúlásával egyre közelebb kerülünk a növény termesztési ciklusának záró akkordjához, a termelők egy része a növényvédelem szempontjából is „pontot tesz” a repcére.

A repcenövények természetes biológiai adottsága, hogy az elhúzódó virágzás miatt a fő- és az oldalhajtások, valamint a növény alsó és felső része között a becők nem egyszerre érnek. Az időjárási viszonyok, a talaj heterogenitása, a domborzati különbségek miatt további különbségek lehetnek a táblán belül is. Mire a növények zöme a betakarításhoz megfelelő szintre szárad, addigra a termés egy része már túlérik, a legalsó becők felnyílnak, a magok pedig kipereghetnek.

Korai betakarítás esetén – ha már akkor megkezdődik, amikor még sok növény túlságosan zöld és magas a nedvességtartalma – a sérült, tört szemek aránya nő, a termény avasodásának veszélye fokozódik. Ebben az esetben több nedvességet kell elvonni a betárolás előtt, ami többletenergia-ráfordítás mellett növeli a költségeket. Ezzel ellentétben a későre halasztott betakarításkor az először beérett magvak jelentős része a már említett természetes elszóródás, a madár-, rágcsáló- és szélkárosítás miatt veszendőbe mehet. Esős idő esetén minőségromlás is felléphet, helyenként még a jégverés is kockázatot jelent. További veszteséget jelenthet, hogy az elsőként beérett becőkből a szemek még a legkíméletesebb gépi betakarítás ellenére is kipereghetnek.

repce

A fentiekben vázolt problémák kiküszöbölésére a Bayer egy olyan technológiai megoldást javasol a repcetermesztőknek, amellyel minimalizálható a betakarításkor elveszített termés mennyisége.

A LAMFIX a pergési veszteség csökkentésére alkalmas készítmény, amely megakadályozza a becők betakarítás előtti felnyílását. Ezen hatásért a LAMFIX összetevői felelnek, amelyek ún. rövid – ezáltal kis molekulasúlyú – cellulózláncokból kialakított (karboxi-metil-cellulózból) molekulák. A cellulózzal ellentétben – amely anyag nem oldódik a vízben –, a karboxi-metil-cellulóz vízoldékonysága nagyságrendekkel jobb: vízzel vegyítve gélt – kocsonyás anyagot képez. A növények és a becők felületére permetezve ún. diszkontinuitásos film keletkezik, amely egy rugalmas hártya. Ez a filmréteg – amely összetétele miatt (cellulóz származék) biológiailag teljesen képes lebomlani – nem gátolja a növény érése során keletkező gázok és a vízgőz távozását a növényből, ugyanakkor gátolja az érés folyamán a túlzott nedvesség bejutását a becőkbe.

A LAMFIX által létrehozott filmrétegnek köszönhetően a külső nedvességváltozás és az érés hatására bekövetkező becőfelnyílás nem következik be, és az érett magok nem peregnek ki. A készítmény segítségével a repce érési folyamatának végén érő becők termése is betakaríthatóvá válik. Ez a kezelés az érésgyorsítóktól eltérően a betakarítás időpontjának rugalmasabb megválasztását teszi lehetővé, valamint védi a vágásérett repceállományt a szeszélyes időjárási viszonyok (szél és vihar) következtében bekövetkező termésveszteségektől is.

Javaslatunk, hogy ha csak önmagában a LAMFIX-technológiát alkalmazza, a készítmény kijuttatását az őszi káposztarepce várható betakarítása előtt legkésőbb 2-2,5 héttel időzítse, vagy amikor a becők legalább 35-40 százaléka már érett. Állományszárító készítményekkel kombinálva azok kijuttatási javaslata alapján tanácsos eljárni: a LAMFIX jól keverhető a manapság alkalmazott készítményekkel. A közelmúltban jóváhagyott engedélyokirat módosításának köszönhetően a készítmény elsodródás-gátlóként is alkalmazható, ezért nem szükséges külön egy ilyen készítményt a permetlébe tenni. E két technológián kívül lehetséges a LAMFIX és az állományszárító készítmény külön menetben való kijuttatása is.

A LAMFIX dózisa: 1,0 – 1,5 liter/ha. Kijuttatáskor javasolt permetlé mennyiség 250-400 liter/ha.

Csorba Csaba
Bayer

További információkért látogasson el a Bayer Hungária Kft. weboldalára!

Bayer logó