Az idei csapadékos évben sok házikertben találkoznak ezzel a kellemetlen jelenséggel a hobbikertészek; ilyenkor sajnos, csak minimális mennyiséget tudnak betakarítani, hiszen nem sok gumó marad meg teljes épségben. Hogy mi ennek az oka és mit tehetünk ellene, arról Dr. Polgár Zsoltot, a MATE Növénytermesztési-tudományok Intézet egyetemi tanárát, a Keszthelyi Burgonyakutatási Központ vezetőjét kérdeztük.

– Többféle kórokozó képes ezt a kellemetlen jelenséget előidézni – válaszolta kérdésünkre Dr. Polgár Zsolt. – Én az idei csapadékos időjárás miatt a legvalószínűbb oknak a fitoftóra-fertőzést tartom, de okozhat hasonló problémákat az erwinia nevű baktérium, illetve a fuzárium gomba is. Több tényező kombinációja sem kizárt.

A szakember a növényvédelem jelentőségére hívta fel a figyelmet a megelőzés érdekében, hozzátéve, hogy a kiskerttulajdonosok egyrészt az új korlátozások következtében a legjobb készítményekhez nem jutnak hozzá, másrészt sokan közülük nincsenek is azon a szakmai szinten, ami kellene a hatékony növényvédelemhez. Dr. Polgár Zsolt a hosszú hatástartamú, felszívódó szerek használatát elengedhetetlennek tartja, de még jobb, ha ezeket kontakt készítményekkel kombinálva juttatjuk ki a szezonban.


– Fontos a rendszeres, sűrűn végzett növényvédelem akkor is, ha még nem látjuk a burgonyanövényen a betegség tüneteit, mert a megfelelő hatóanyag-koncentráció csak így alakul ki a növényekben, s különösen szeretném felhívni a figyelmet a szerrotációra; legfeljebb egymás után kétszer használjuk ugyanazt a hatóanyagot, utána váltsunk – jelezte a szakember.