"A röpnyílások a növények szemrevételezésével már jól láthatóak. Boncolásos vizsgálataink alapján jelenleg is találunk bábokat nagy számban, de előfordulnak lárvák is" – figyelmeztet a Növényorvosi Kamara Vas megyei szervezete.

A kártevő elleni védekezésnek több alappillére van, néhányat emelt ki a szakértő:

  • Az inszekticidekre érzékeny imágót a rajzásdinamikához igazítva kell kezelni. Az elmúlt éveket is figyelembe véve a rajzáskezdet általában június 10. és június 20. közé esik (Vas vármegyében).
  • A gazdanövényeken megjelenő tüneteket (bronzosodás, sárgulás, elhalás) felismerve az érintett növényi részeket el kell távolítani és meg kell semmisíteni.
  • Megfelelő tápanyag-utánpótlással biztosítható a jó kondíció, ami a gyantaképződés fokozásával segít a védekezésben.
  • Mivel a rajzás, a táplálkozás és a tojásrakás folyamatos, 2 jól időzített kezelés mindenképpen szükséges a jövőbeli károk minimalizálásához.


A kártevő megjelenésének ideje körülbelül 10 évvel ezelőttre tehető, a tujasövények tömeges pusztításával hívta fel magára a figyelmet. Valószínű, hogy a klímaváltozás segítette a terjedését.

A boróka-tarkadíszbogár (Lamprodila/Ovalisia festiva) fémes, zöldes-kékes színezetű, a kárt a lárva okozza. A berágás helyénél gyantafolyás figyelhető meg (ez az ún. ovális röpnyílás). A kéreg alatt kezd el rágni a rovar, majd behatol egészen a fás részig is. Itt elrágja a növény szállító edénynyalábjait, aminek következtében a növény pusztulását a víz- és tápanyaghiány eredményezi. Egy egyed kifejlődése 1-2 évig tart. A kifejlődött díszbogarak elhagyják a növényt.

Indexkép: Shutterstock