Nagy István agrárminiszter nyilatkozta, hogy a beruházási típusú, több mint 8000 nyertes kérelem közül mindössze 470 tervről mondtak le a gazdálkodók. A 12 és 24 hónapos megvalósítási időszakban a kifizetési, kimentési, határidő-hosszabbítás kérelemmel nem érintett pályázatok aránya 6 százalékra tehető, így a visszahulló támogatás összege 21,8 milliárd forint.
A támogatási értéket figyelembe véve a mezőgazdasági termékek feldolgozását segítő pályázatok hiúsultak meg – fotó: Pixabay
A kertészeti gépbeszerzési támogatásokról mondtak le legtöbben, ami nagyjából 200 fő, míg az elnyert támogatások értékét tekintve a mezőgazdasági termékek feldolgozását segítő pályázatok hiúsultak meg a leginkább. A visszaeső forrás meghaladja ezáltal a tízmilliárd forintot.
Az állattartó telepek korszerűsítése esetében ágazatonként 4-12 százalék között ingadozik azon projektek mennyisége, amik nem valósultak meg. Ezen belül is a szarvasmarhatenyésztők ragaszkodnak leginkább az erőforrás felhasználásához. 567 nyertes közül mindössze 23 mondta vissza. Az állattartást követően az ültetvénytelepítés projekteket hajtották végre alegtöbben. Összesen 426 nyertes közül csak 6 pályázat nem valósult meg.
A tárcának fontos célja az volt, hogy a lehető legtöbb mezőgazdasági és élelmiszeripari projektek kapcsán segítsen azoknak a pályázóknak, akik a megnövekedett költségek, valamint az építőipari kapacitások hiánya miatt bajba jutottak.