Habár a magyar konyhában nagyon is kedveljük a hüvelyeseket, a csicseriborsó valamiért méltatlanul kevés alkalommal kerül a tányérunkra. Pedig nagyon olcsó, elképesztően finom és igazán egészséges. Ráadásul igazán könnyedén termeszthetjük a kertünkben is. Érdemes tehát nem csak a zöldborsónak helyet adni, hanem a csicseriborsónak is.

Ismerd meg a csicseriborsót

A csicseriborsó nagyon kedvelt az arab világ konyháiban. Különösen Marokkóban, ahol szinte minden nap fogyasztják. Nem csoda, hiszen azon kívül, hogy nagyon egészséges, még igazán finom is. A csicseriborsóból nagyon kellemes mártogatóst készíthetünk, de belőle készül a hummusz, a csicseriborsó-fasírt, és a falafel is. Ha pedig még nem kóstoltad meg az indiai dahl-t, nem tudod, mit veszítettél, ugyanis elképesztően finom!

csicseriborsó kert

A csicseriborsóból még lisztet is készíthetünk. Fotó: Shutterstock

De a csicseriborsó felhasználási lehetőségeinek csakis a képzeletünk szabhat határt. Készülhet belőle főzelék, leves, de köretként vagy salátaként is megállja a helyét. Sőt, nagyon finom és egészséges rágcsálnivalót is készíthetünk belőle. A csicseriborsó íze édeskés, azonban fűszerekkel lehet belőle kihozni azt a fantasztikus aromát, ami miatt nem fogunk lemondani róla, ha egyszer megkóstoltuk.


A csicseriborsóból ráadásul még liszt is készülhet, amelyet a gluténérzékenyek is bátran fogyaszthatnak. A vegán étrendet követőknek és a fogyókúrázóknak pedig egyenesen kötelező, hiszen magas fehérje- és rosttartalma hozzájárul a hosszan tartó teltségérzethez.

A csicseriborsó egészségesebb, mint gondolnád

100 gramm csicseriborsó 275 kalóriát tartalmaz. Magas fehérjetartalma és rosttartalma miatt lassú felszívódásával mérsékli a vércukorszint ingadozásait. A csicseriborsóban található rostok segítik az emésztést és csökkentik a székrekedést. Sőt, a vérnyomásunkat is segít a normál értéken belül tartani, és még a koleszterinszintünket is a kezébe veszi, így hozzájárul a szív- és érrendszeri betegségek megelőzéséhez.

A csicseriborsónak magas a vitamin- és ásványianyag-tartalma. Bőségesen van benne B1-, B6-és E-vitamin, illetve vasat, magnéziumot, cinket és szelént is tartalmaz. A csicseriborsóban található folsav kiváló a kismamák számára, kalcium- és foszfáttartalma pedig ügyel a csontjaink egészségére. De még az energiánkra is vigyáz a csicseriborsó, hiszen a benne levő triptofán segít, a kimerültség és a depresszió esetén, hogy jobb legyen a kedvünk.

A csicseriborsó szeléntartalma és antioxidáns vegyületei a rák megelőzésében is segítenek - tudjuk meg a glamour.hu cikkéből. A csicseriborsó olcsó alapanyag, amelyikhez könnyedén hozzáférhetünk, akár nyers, akár konzerv formájában. A csicseriborsó oldható rostjai gélszerű anyagot képeznek a bélben, ami jótékonyan hat a bélbarát baktériumokra, ezáltal csökkenti az irritábilis bél szindróma kellemetlen tüneteit.

Azért, mert bőségesen van benne magnézium és kálium, a csicseriborsó segít a szív egészségének megtartásában is. A csicseriborsó fogyasztása elősegíti a szervezetben a butirát nevű anyag termelését, amely egy zsírsav, amelyik csökkenti a vastagbélben lévő gyulladásokat, tehát a bélrák kockázatát is. De a csicseriborsó kiváló vasforrás is, mely hozzájárul az egészséges vörösvértestek fenntartásához.

Készítsd el könnyen és gyorsan a csicseriborsót

Ha gyorsan szeretnénk ételt készíteni a csicseriborsóból, akkor konzervként vásároljuk meg, így még áztatni és főzni sem kell. Szórjuk meg egy kis chilipehellyel, és már ehetjük is. De egy kevés sóval, borssal, curryporral akár meg is süthetjük.

A száraz csicseriborsót muszáj legalább pár órára beáztatni, de a legjobb, ha egész éjszaka beáztatva hagyjuk. Ehhez van, aki szódabikarbónás vízet használ, van, aki sósat. Fontos, hogy a csicseriborsó mennyiségéhez viszonyítva kétszeres mennyiségű víz legyen az edényben, mert nagyon meg fog duzzadni!

Mivel a nyers csicseriborsó emészthetetlen méreganyagokat tartalmazhat, az áztatáshoz használt vizet ki kell önteni, és csak friss vízben szabad megfőzni! A csicseriborsót még az áztatás után is legalább egy-másfél órán át kell főzni. Ha hummuszt szeretnénk, akkor két órát is főhet, ha viszont levest, főzeléket vagy salátát készítünk, akkor kevesebb idő is elég. Mivel rengeteg vizet szív magába, rendszeresen nézzünk rá, és pótoljuk azt.

csicseriborsó kert

A csicseriborsónak is remek helye lehet a kertedben. Fotó: Shutterstock

Így legyen csicseriborsó a kertedben

Ahogyan a zöldborsónak, vagy éppen a babnak, úgy a csicseriborsónak is remek helye lehet a kertedben. A csicseriborsó jól vízelvezető talajban érzi igazán jól magát. Kedveli a napsütést, így a kertnek a napos felébe érdemes vetni. A csicseriborsót vethetjük magról vagy ültethetjük palántaként. Fontos, hogy a magokat ültetés előtt áztassuk be legalább egy éjszakára vízbe. A magokat vessük 3 cm mélyre, és 18 cm-es sortávolságra. Fontos, hogy a palántákat csak akkor ültessük ki, amikor már egészen biztosan nem várhatók fagyok.

A csicseriborsót gyakran kell öntözni, és nem bánja, ha rendszeresen hozzájuthat nitrogénben gazdag műtrágyához is. Sajnos nem csak mi kedveljük, de a levéltetvek és az atkák is. Ezen kívül hajlamos még gombás megbetegedésekre is, így fontos, hogy gyakran nézzük át és ellenőrizzük, szükség esetén pedig minél hamarabb lépjünk közbe.

A csicseriborsót akkor takaríthatjuk be, amikor levelei megsárgulnak és elszáradnak, a hüvelyek pedig szétrepednek. Betakarítás után mindenképp szárítsuk meg a csicseriborsót, majd tároljuk hűvös, száraz helyen, üvegben, más, légmentesen záródó edényben.

Mindenkinek csicseriborsóban gazdag ételeket kívánunk!