Megjelent a régóta várt Fiatal gazda pályázat felhívás tervezete! Áprilistól igényelhető az akár 89 millió Ft vissza nem térítendő támogatás! A részletekről Miklovicz Pétert, a Gordius Solutions Tender Kft ügyvezetőjét kérdeztük, aki már több, mint 10 éves tapasztalattal rendelkezik a pályázatok területén.
Sok termelő évek óta erre a pályázatra várt - megérte?
Azt kell mondjam, hogy a Fiatal mezőgazdasági termelők elindulásának és beruházásainak támogatása (KAP-RD05-RD01b-1-25) pályázat hozta az elvártakat és remek támogatási lehetőséget kínál, így tehát mindenképp jó híreket kaptak azok akik erre vártak!
Hogyan épül fel a pályázat? Mekkora összeget lehet igényelni?
A pályázatot két célterületre osztották, az 1. célterület a Generációs megújulás fiatal mezőgazdasági termelők induló támogatása, a 2. célterület pedig a Fiatal mezőgazdasági termelők beruházásainak támogatása. A pályázat keretösszege 79 milliárd Ft, ebből az 1. célterületre 39 milliárd forintot, a 2. célterületre pedig 40 milliárd forintot különítettek el.
A Fiatal gazda pályázat egy vissza nem térítendő támogatás, melynek típusa egyösszegű átalánytámogatás és tételes költségelszámolás. Ez azt jelenti, hogy a pályázatban van szabadon felhasználható átalánytámogatás és tételes költségelszámolási rész is.
Az igényelhető vissza nem térítendő támogatás összege az 1. célterületben 14,6 millió Ft. A 2. célterületben pedig 10,5 millió Ft – 75 millió Ft igényelhető. A támogatási intenzitás 70-100%.
Támogatható fejlesztések - akár 100% támogatási intenzitással!
A pályázatban továbbra is maradt szabadon felhasználható keret, az 1. célterületben igényelhető támogatás teljesen szabadon felhasználható. Itt csak a vállalt fejlesztések teljesítését fogják ellenőrizni, de a pályázó maga döntheti el, hogy ebből a pénzből hogyan kívánja a gazdaságát fejleszteni. Ez az összeg akár beforgatható a 2. célterületbe is a beruházási rész saját forrásaként, tehát 48 millió forint projekt összegig önerő nélkül is megvalósíthatók a fejlesztések!
A 2. célterület már teljesen kötött, tehát számlák, szerződések, költségkalkuláció, árajánlatok és hasonló további dokumentumok szükségesek a beruházási fejlesztésekhez. A 2. célterületben 4 alcélterület nyílt meg.
Az Állattartáshoz kapcsolódó fejlesztések célterület keretében támogatható az állattartó telepi épületek építése, bővítése, fejlesztése, a takarmány előkészítés, kiosztás, tartósítás és kezelés gépei, az állategészségügyhöz és állathigiéniához kapcsolódó eszközök és gépek, a szálastakarmány betakarítás eszközei és munkagépei, illetve a traktor beszerzése.
A tervezet szerint a támogatási kérelmek benyújtására 2025. április 8-tól lesz lehetőség – Fotó: Shutterstock
A Kertészeti termelő tevékenység fejlesztése célterület keretében támogatható a kertészeti termelő tevékenységet szolgáló épületek, létesítmények építése, bővítése, fejlesztése, a mezőgazdasági erőgéphez, traktorhoz kapcsolható munkagépek, a kertészeti tevékenység végzéséhez szükséges, egyéb gépek, eszközök beszerzése (pl: mezőgazdasági pótkocsi, vontatott betakarítógép, talajművelő gép, traktor), a tavaszi fagykár megelőzését szolgáló eszköz, berendezés, technológia beszerzése és telepítése és a betakarítást követő áruvá készítést szolgáló eszközök beszerzése: válogatás, tisztítás, osztályozás, csomagolás, gépei/gépsorai, kapcsolódó technológiai berendezései.
A Terménytisztítók és terményszárítók beszerzése, terménytárolók építése, bővítése, technológiai korszerűsítése célterület keretében támogatható a szántóföldi termények tárolását szolgáló létesítmények építése, bővítése, technológiai korszerűsítése, szárítóberendezések, vetőmag szárítók beszerzése, a magtisztítók, elő- és utótisztítók beszerzése, illetve a terménytárolókban használatos anyagmozgató gépek és egyéb technológiai elemek beszerzése.
Emellett a 4. alcélterület keretében támogatható az új gyümölcstermő-, gyógy-, aroma és fűszernövény-, borszőlő ültetvények telepítése. Természetesen a fentieken kívül továbbá választható, önállóan nem támogatható tevékenységek is elszámolhatók.
Fontos, hogy azonos tevékenység kategóriában benyújtott pályázatnál ugyanazon alcéterület vonatkozásában nem lehet támogatási kérelmet benyújtani. Tehát ha valaki pályázik az ÁTK, kertészeti üzem, ültetvénytelepítés vagy terménytároló pályázaton, az ebben a pályázatban arra az alcéterületre nem nyújthat be kérelmet.
A pályázónak az 1. célterületre és a 2. célterületben is kötelező támogatást igényelnie, kizárólag a két célterület alapján támogatott tevékenységek együttes megvalósítása esetén részesülhet támogatásban.
Kinek ajánljuk a támogatást?
Jelen támogatása csak és kizárólag abban az esetben vehető igénybe, ha a pályázó minden feltételnek megfelel az alábbiak közül:
- rendelkezik 10.000 - 50.000 STÉ termelési potenciállal
- 18. életévét betöltött, de 40. életévénél nem idősebb,
- rendelkezik mezőgazdasági szakirányú végzettséggel (pl.: aranykalászos gazda képesítés, mezőgazdasági technikus, agrár diploma) vagy megfelelő szakmai tapasztalattal,
- legfeljebb 5 éve alapított mezőgazdasági üzemet vezet,
A szakmai tapasztalat elfogadása újdonság a felhívásban, azonban már kiválthatja a szakirányú végzettséget!
Valószínűleg nagyon hamar kimerül a keret!
A tervezet szerint a támogatási kérelmek benyújtására 2025. április 8-tól lesz lehetőség szakaszokban. Azonban mindenképp felhívnánk a figyelmet arra, hogy az új KAP keretében megjelenő pályázatok esetében szinte kivétel nélkül minden pályázatot lezártak a 2. szakasz után. Hatalmas a túljelentkezés, nagy a pályázati kedv és szükség van a támogatásokra. Ráadásul a Fiatal gazda pályázatra évek óta várnak a gazdák, úgyhogy garantáltan nem fog sokáig tartani a keretösszeg! Aki gondolkodik a pályázaton, érdemes minél hamarabb belevágni és az első beadási szakaszt megcélozni. Most még épp időben vannak a megfelelő dokumentumok beszerzéséhez és a támogatási kérelem alapos összeállításához!
|
Indexkép: Shutterstock