Többezer négyzetméternyi földterület, aminek a kellős közepén egy gazda a szalmabála alá szorult. Súlyosan megsérült, segítséget hív, s habár segélyhívást kezdeményezni a mobiltelefonjával volt ereje, nem tudta pontosan leírni tartózkodási helyét.

Michael Moss nemrég ilyen helyzetbe került az angliai Nottinghamshire-ben. Meghallotta a bajba jutott gazda kiáltozását és egy mobiltelefonos applikáció segítségével elküldte a pontos koordinátákat a mentősöknek 3 méteres pontossággal. Így azok képesek voltak gondoskodni a gazdáról, és elvitték a legközelebbi kórházba.

Nem ez az első – és valószínűleg, nem is az utolsó – alkalom, hogy egy alkalmazás segítséget nyújt baleset esetén. A mezőgazdaságban gyakran előfordul, hogy az emberek egyedül vannak egy gépben a szántón, a mezőn, vagy az erdőben, a legközelebbi ház távol, a telefonjel pedig gyenge. Az agrarheute készített egy összefoglalót arról, hogy mely mobiltelefon-szolgáltatásoknak, illetve applikációknak vehetjük hasznát vészhelyzetekben.

Automatikus mobil helymeghatározás (AML): A mobiltelefon automatikusan elküldi a helymeghatározást

Ha mobiltelefonjával hívja a 112-es segélyhívó számot (és csak akkor!), az automatikus mobiltelefon-lokalizáció (AML) hatására a mobiltelefon automatikusan elküldi az ön tartózkodási helyét a mentési koordinációs központnak. Ez akkor is működik, ha a helymeghatározás, a Wi-Fi és a GPS ki van kapcsolva. Az AML nem olyan alkalmazás, amit telepíteni, vagy aktiválni kell. Android-telefonon csak a "Google Play-szolgáltatásokat" szükséges előre telepíteni. Bármely okostelefon támogatja az AML-t, amelynek operációs rendszere Android a 4.0-s verziótól kezdődően, vagy iOS a 13.3-as verziótól. A helyszín kiküldése mindig ingyenes, ha a segélyhívást tárcsázták.

segélykérés

Néha perceken múlik az élet, s ha a helyzetünk nem a legrózsásabb, jól jön egy segélykérő alkalmazás – fotó: pixabay

"Help in the Forest" mentőalkalmazás: 64 000 mentési pont

Baleset esetén a "Help in the Forest" azonosítja a legközelebbi mentési pontot, a tűzoltóságot, a rendőrséget és a mentőszolgálatot kéri a megfelelő helyszínre. A 64 000 mentett mentési pont és a hozzá tartozó térkép letölthető offline használatra. A saját pozíciód pulzáló pontként, a környező mentési pontok szimbólumként jelennek meg a térképen. Egy gomb megjeleníti a saját pozícióját decimális fokban (WGS84) és UTM 32N-ben. Ingyenes Androidra és iOS-re.

What3Words: Pontos hely 3 szóban

A What3Words alkalmazásban a glóbusz 3 x 3 m-es négyzetekre van osztva. Minden négyzetnek egyedi, 3 szóból álló megnevezése van. Ezt könnyebb kommunikálni vészhelyzetben, mint például a GPS koordinátákat. Az alkalmazás offline is használható. Ingyenes Androidra és iOS-re.



Műholdas segélyhívás Apple iPhone 14-gyel

Az Apple egy további vevőegységet telepített legújabb, iOS 14.16 operációs rendszerű iPhone 2 sorozatú okostelefonjaiba, amelyek mobilhálózat hiányában is csatlakozhatnak a Globalstar műholdas rendszerhez. Vészhelyzetben szöveges üzenetekkel kommunikálhat az Apple segélyhívó központjával, amely felveszi a kapcsolatot a helyi mentési koordinációs központtal. Ezenkívül legfeljebb tíz privát vészhelyzeti kontaktot tárolhat. Annak érdekében, hogy az adatátvitel során az adatok mennyisége a lehető legalacsonyabb legyen, a vészhelyzettel kapcsolatos fontos információkat egy belső rendszerkérdőíven keresztül kérdezik le. Az okostelefon továbbítja az aktuális hely földrajzi koordinátáit.

Műholdas segélyhívás Motorola és CAT okostelefonokkal

A Bullitt Csoport a jövőben Motorola és CAT kültéri okostelefonjait műholdas segélyhívó rendszerrel is felszereli. Az új Motorola Defy és az európai piacra szánt megfelelője, a Cat S75 lesz az első, amelyet piacra dobnak. Az új szolgáltatás nem márka- vagy modellspecifikus, így hamarosan több okostelefon jelenik meg ezzel a technológiával. A Bullitt a Motorola Defy műholdas kapcsolatot is kínálja. Ez egy kicsi, külső hotspot eszköz, mint egy kulcstartó, beépített chippel, amely lehetővé teszi a műholdas kommunikációt még régebbi okostelefonok számára is Bluetooth-átvitelen keresztül.

Műholdas kommunikációs alkalmazás Snapdragon Satellite

A Qualcomm félvezetőgyártó és a Garmin, a sport- és kültéri felszerelések gyártója együttműködik a műholdas kommunikáció területén. A Qualcomm olyan chipet gyárt, amely lehetővé teszi az Iridium műholdakhoz való csatlakozást világszerte. Az első okostelefonokat az új Qualcomm chippel 2023 második felére jelentették be, köztük a Xiaomi, a Motorola, a Honor, az Oppo, a Vivo és a Nothing gyártók modelljeit. Erre a célra van egy "Snapdragon Satellite" nevű üzenetküldő alkalmazás a Qualcomm-tól. A Snapdragon kommunikáció állítólag 3-10 másodpercet vesz igénybe a szabadban, hogy üzenetet küldjön. Vészhelyzet esetén a segélyhívás megérkezik a "Garmin Response" segélyközpontba. Ott az alkalmazottak látják a segélyhívás helyét, és továbbítják azt.

A magyar alkalmazás, az ÉletMentő app

Az Országos Mentőszolgálat és a Vodafone Magyarország Alapítvány hivatalos életmentő mobilalkalmazásával könnyen elérhető a mentőszolgálat olyan helyzetekben, amikor a leginkább szükségünk van rá. Egy gombnyomással továbbítja a pontos tartózkodási helyünket és a mentéshez szükséges egyéb gyakorlati információkat, így nagy hasznát vehetjük, ha esetleg nem vagyunk képesek beszélni. A Google Play-ről tölthető le, SMS-es regisztrációt követően egy személyes felhasználói profilt kell kitöltenünk, vagyis megadni születési évünket, a TAJ-számunkat és az állandó lakcímünket. Ezenkívül bevihetjük a rendszerbe, hogy milyen betegségünk van, milyen gyógyszereket szedünk, mire vagyunk allergiásak és hogy milyen idegen nyelvet beszélünk. A kismamák akár a várandóságukkal kapcsolatos adatokat is eltárolhatják a profiljukban. Magyarországon, Ausztriában, Csehországban és a szlovák hegyvidéken működik.