Ebben az időszakban ezek az állatok sokkal többet mozognak, mint máskor, így a közutakon is gyakrabban jelenhetnek meg, ami fokozza a balesetveszélyt.

Magyarország őzállományát 379 ezer egyedre becsülik, minden régióban találkozhatunk a vadfajjal. Párzás idején – amit a vadásznyelv üzekedésnek hív – az egymást kergető őzek aktívabbak, figyelmetlenebbek, akár fényes nappal is kiszaladhatnak az útra. Nem véletlen, hogy a csaknem 7500 nagyvadelütésből több mint 5800 eset (78%) őzgázolás, ráadásul nagyobb részük éppen ebben az időszakban. Ezért az Országos Magyar Vadászati Védegylet, mint a vadgazdálkodást folytató szervezetek érdekképviselete, azt kéri az autósoktól: a szokásosnál is óvatosabban vezessenek a következő hetekben. A balesetek jelentős része megelőzhető, ha a vezetők nem csak a vadveszély-táblával jelzett útszakaszon közlekednek fokozott figyelemmel ilyenkor.

őz

Párzás idején – amit a vadásznyelv üzekedésnek hív – az egymást kergető őzek aktívabbak, figyelmetlenebbek, akár fényes nappal is kiszaladhatnak az útra – forrás: Pixabay

A rosszul belátható útszakaszokon, illetve rossz látási viszonyok esetén érdemes lassítani, ha pedig átszalad előttünk egy őz, számítsunk rá, hogy további, vagy továbbiak is követik. Lassítsunk és használjuk a kürtöt. Azonban ha elkerülhetetlen, hogy elüssük az állatot, vészfékezzünk és nagyon fontos: ne rántsuk el a kormányt! Ha ugyanis átsodródunk a szembe sávba, vagy letérünk az útról, még nagyobb lehet a baj.



A vadelütés közúti balesetnek minősül, ezért mindenképpen rendőrt kell hívni, bármilyen további ügyintézés alapja csakis a rendőrségi jegyzőkönyv lehet. Az adott területen gazdálkodó vadászatra jogosult szervezetet – jellemzően vadásztársaságot – szintén értesíteni kell, de erről általában a rendőrség gondoskodik.

Forrás: vadaszativedegylet.hu