Az agriculture.com hírportál arról számolt be, hogy az angliai székhelyű, állatgenetikára szakosodott Genus vállalat génszerkesztés segítségével olyan sertések létrehozását tűzte ki célul, amelyek természetes rezisztenciát hordoznak a legveszélyesebb fertőzésekkel, illetve betegségekkel szemben.
A Genus vállalat génszerkesztés segítségével harcol a legveszélyesebb fertőzésekkel, illetve betegségekkel szemben – fotó: pixabay.com
Az egyik legfontosabb megcélzott betegséget a sertéstartóknak az USA-ban és Európában évente 2 milliárd dolláros termeléskiesést okozó szaporodási és légzőszervi zavarainak szindrómája (PRRS) jelenti.
Az FDA, az USA élelmiszerbiztonsági szervezete 2020 második félévében engedélyezte az ilyen módosítást, amely gátolja a sertések szervezetében a fogyasztók egy részénél allergiát kiváltó cukor képződését. Mivel a sertések DNS-ének kis részét eltávolítva végzett kísérletek pozitív eredményt mutattak, Genus Anglián és az Egyesült Államokban kívül ki akarja terjeszteni a diagnosztizálási és kezelési tevékenységét Kanadára, Kínára, Japánra és Brazíliára is.
A Genus mindenképpen el akarja érni, hogy az Egyesült Királyságba csak az ilyen követelményeknek megfelelő sertések és húsok behozatalát engedélyezzék, bár az első génszerkesztett állatok adásvételét az eladó és vevő közötti megegyezésre kívánja bízni.
Az FDA egyébként 2015-ben engedélyezte a génkezelt, gyorsan növekvő lazacok és az ugyancsak génkezelt „slick" szarvasmarhák tartását is.