Az Egyesült Királyságban jelenleg több sejtalapú húskészítmény (marha- és csirkehús, sőt hízott libamáj is) vár az élelmiszer-biztonsági hivatal, a Food Standard Agency engedélyére. A kormány a következő években sok hasonló megkeresésre számít, ezért jelentős anyagi támogatással segíti a hivatal munkáját, hogy az ki tudjon dolgozni egy hatékony engedélyeztetési eljárást.
Az FSA-nak nagyjából két évig fog tartani az eljárás kidolgozása, amit az egyes vállalatok szintén kb. két év alatt tudnak majd teljesíteni a tervek szerint.
Az élelmiszergyártók arra törekszenek, hogy a termékeik megkülönböztethetetlenek legyenek az állatok levágásával készült húskészítményektől, azonban gyártónként eltér, hogy ezt hogyan érik el. A sejtalapú termékeket egy speciális tápoldatban növesztik, különböző növekedést serkentő adalékokkal.
Az új élelmiszer-ipari termékekkel kapcsolatos nyitottság és az, hogy Európában itt engedélyeztek először sejtalapú állateledelt, azt mutatja, hogy az Egyesült Királyság megfelelő helyszín lehet az európai sejtalapú húskészítmények debütálására.
Az állati sejtekből, tápoldatban, laboratóriumi körülmények között készített, a hagyományos húskészítményekkel sejtazonos, de sokkal fenntarthatóbb készítmények története tizenegy éve indult. Azóta már Szingapúrban és az Egyesült Államokban is engedélyeztek ilyen eljárással készült terméket emberi fogyasztásra. A technológia egyre közelebb kerül ahhoz, hogy a mindennapi életünk részévé váljon.
Forrás: prove.hu
Indexkép: Shutterstock