Új, veszélyes rovar jelent meg Magyarországon. Ezt a poloskafajtát szándékosan terjesztették el Európa számos országában, ám egyre több bajt okoz, ráadásul kiválóan alkalmazkodik.

Éppen ezért, már nem csupán az ázsiai márványpoloska terjedése miatt kell aggódnunk, hanem azért is, amit az emberek szándékosan terjesztettek el, hiszen úgy vélték, hasznos lehet a krumplibogárral szemben - tudtuk meg az origo.hu cikkéből. A történet azonban váratlan fordulatot vett.

Az új poloska szaporodása megállíthatatlannak tűnik

Ismerős helyzet, hogy ahogy közeledik az ősz, nem csak mi töltünk több időt a kellemesen meleg otthonunkban, hanem a poloskák is. Ezeknek nagy többsége azon túl, hogy növénykárosító, még elég kellemetlen szagokat is áraszt. Hazánkban a legnagyobb kellemetlenséget idáig az ázsiai márványpoloska okozta, azonban egy új poloskafaj magyarországi felbukkanásáról is beszámoltak a kutatók.


A története úgy kezdődött, hogy mivel ígéretesnek tűnt a krumplibogárral szembeni harcban, ezt az invazív rovart szándékosan telepítették be egész Európába. Azonban a poloskák túlságosan is jól érezték magukat, így a szaporodásuk egyelőre megállíthatatlannak tűnik. Folyamatosan zajlanak a kutatások, amelyek megfékezhetik őket, ezidáig kevés sikerrel.

kétfoltos címerespoloska poloska

A kétfoltos címerespoloskát a burgonyabogár ellen hozták be Európába, de nem teljesítette a feladatát. Fotó: Shutterstock

Kóbor Péter, a HUN-REN Agrártudományi Kutatóközpont tudományos munkatársának tanulmánya szerint hazánkban 2023 októberében fedezték fel először a kétfoltos címerespoloskát (Perillus bioculatus), amelyik egy Észak-Amerikából származó ragadozó faj. A fő zsákmánya a burgonyabogár lárvája, azonban sajnos nem csak kártevő rovarokat zsákmányolhat.

Úgy tűnik, túlságosan nagy reményeket fűztek a kétfoltos címerpoloska krumplibogarak feletti győzelméhez, így az ezirányú próbálkozások sikertelennek bizonyultak, azonban a faj túlélése és természetes terjedése mostanra igazolódott.

Magyarországon sem jó a helyzet

Egy 2024 márciusában indított, lakossági részvétellel zajló felmérés keretében több mint 30 megfigyelést jelentettek hazánkban. Eszerint a poloskafaj nagyon gyorsan terjed Magyarország területén.

A kétfoltos címerespoloskáról az is kiderült, hogy szívesen fogyasztja a káposztalepke hernyóját is, és ez segítheti a faj túlélését és terjedését Európában. A veszélyt pedig az jelenti, hogy a poloskák étlapjára a későbbiekben a hasznos, őshonos rovarfajok is felkerülhetnek.

A szakértői modellek nem bíztatók. Úgy tűnik, a faj tovább fog terjedni kontinensünkön. A legkedveltebb lakóhelyei pedig a Kárpátok lábai vagy az Alpoktól keletre eső területek lesznek. Azt pedig még nem tudni, hogy a kétfoltos címerespoloska milyen hatással lesz az európai rovarfaunára, különös tekintettel a természetvédelmi szempontból fontos fajokra.

A gazdák életét is megkeserítik a poloskák

Sajnos a poloska elterjedését nagyban segíti a klímaváltozás, és a globális áruforgalom. Azon túl pedig, hogy jelenlétük mindenki számára kellemetlen, a mezőgazdaságban óriási károkat képesek okozni. Így a kétfoltos címerespoloska újabb kihívások elé állít mindenkit - tudjuk meg a www.168.hu írásából.

A mezőgazdasági munkákhoz hozzátartozik a különféle kártevők elleni védekezés, és sajnos a poloskák ellen is folyamatosan védekezni kellett már eddig is. De ismerős lehet a károkozásuk a kiskertekben is, hiszen megrágják a növényeinket, sőt, néha már azzal is fogyaszthatatlanná teszik azokat, hogy végigsétálnak rajtuk.

De nem csak a kerteket, a városokat is ellepték a poloskák. Idáig leggyakrabban az ázsiai márványpoloska okozott bosszúságot, de egyre gyakrabban találkozhatunk a zöld vándorpoloskával is. Kutatások szerint ma már több mint 300 növényféle van veszélyben a poloskák miatt.

A kétfoltos címerespoloska esetében is nagyon fontos a védekezés, hiszen egyetlen év elég idő volt számukra ahhoz, hogy hazánkban elszaporodjanak.

Így védd meg az otthonod a poloskák támadásától

A poloskák elleni harc ugyan nehéz, de egyáltalán nem reménytelen.

1. Ha kézzel gyűjtjük be őket, akkor először is húzzunk fel kesztyűt, különben a szaguk sokáig el fog kísérni bennünket. Ha sok poloska van a kertben vagy az otthonunkban, töltsünk meg egy flakont félig mosószeres vízzel, és ebbe dobáljuk a poloskákat.

2. De a növények is segíthetnek. Bizonyos növények ugyanis vonzzák a poloskákat, így sokkal könnyebb őket onnan begyűjteni. Erre a gabonák a legalkalmasabbak. Amikor a gabona kalászt növeszt, odavonzza a poloskákat, így már könnyen össze tudjuk gyűjteni őket.

3. A menta, a fokhagyma és a bazsalikom állítólag riasztja a poloskákat. Így, ha ültetünk belőlük a veteményesbe, kisebb eséllyel lesz kedvük a poloskáknak ellátogatni hozzánk. 

4. A Dél-Ázsiában és Indiában őshonos indiai orgona, avagy neem magjaiból készült olaj azadirachtin hatóanyagú, rovarölő hatású természetes anyag. Körülbelül 7–10 napos időközönként, legalább háromszor megismételve permetezzük le a növényeket a neemolajos permetszerrel a poloskák ellen.

kétfoltos címerespoloska poloska

A kétfoltos címerespoloska nagyon gyorsan elszaporodott hazánkban is. Fotó: Shutterstock

5. A poloskák természetes ellenségei az énekesmadarak, akik szívesen fogyasztják őket, és fiókáikat is ellátják a kifejlett poloskákkal és lárvákkal is. De a denevérek is szívesen csökkentik a poloskák számát. Minden egyes verébméretű énekesmadár 1 kiló rovart pusztít el, így hát védjük őket, és természetesen a denevéreket is.

Sőt, a márványpoloska természetes ellensége, a szamurájdarázs is megjelent már hazánkban. Ez a parazitoid darázsfaj a poloskák petéibe helyezi saját petéit, így a márványpoloskák 90 százalékát elpusztítja.

6. Készítsünk 1/3 rész tej és 2/3 rész permetszer egyvelegével permetszert, és ezzel permetezzük le a poloskák által kedvelt helyeket. A permetléhez 10 dkg szárított chilit tegyünk 1 liter vízhez, és adjunk hozzá néhány csepp mosogatószert vagy szappanos vizet!

7. A rovarháló is segíthet megvédeni a kertünket és az otthonunkat a poloskákkal szemben. Hátránya a kertben alkalmazva, hogy sajnos a beporzókat is távol tarthatja. Otthonainkat védjük szúnyoghálóval a poloskák ellen. De nagyon fontos, hogy tömjük be az ajtók és az ablakok melletti réseket, mivel azokon át nagyon könnyen be tud jönni a poloska.

8. Ha befújjuk az ajtó- és az ablakkereteket fokhagymás spray-vel, az is elveheti a poloskák kedvét attól, hogy bemásszanak az otthonunkba.

9. Ha a kertben szárítjuk a ruhákat, mindenképp ellenőrizzük le, mielőtt bekerülnek az otthonunkba, hiszen ott is elbújhatnak a poloskák.

10. Az sem mindegy, milyen fény világít az otthonunkban. Az ELKH Ökológiai Kutatóközpont (ÖK) és a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) munkatársai arra keresték a választ, hogy milyen módon lehet elvenni az ázsiai márványpoloska kedvét attól, hogy otthonunkba látogasson. Az ázsiai márványpoloska fotoreceptor-készletét alapvetően kétféle, egy zöld- és egy ultraibolya-érzékeny receptortípus alkotja. Így néhány színt már látnak, ezért sajnos meg tudják találni a számukra izgalmas zöldségeket és gyümölcsöket.

A kísérletekből az is kiderült, hogy ezek a poloskák annál nagyobb vonzalmat éreznek a fény iránt, minél kisebb a fény hullámhossza, vagyis az emberi szem számára piros és sárga fényeket kedvelik a legkevésbé, míg a kék és ultraibolya fényeket a leginkább. Az ellenük való küzdelem fontos eszköze tehát, hogy kerüljük otthonainkban a hullámhosszakban gazdag, hideg fehér fényű lámpákat, és inkább a meleg fehér fényűeket használjuk.

11. Szerezzünk be egy félliteres, fúvófejes flakont. Töltsük meg félig langyos vízzel, és keverjünk bele fél kávéskanál ecetet és egy kávéskanál szódabikarbónát. Rázzuk fel alaposan és már készen is állunk a bevetésre. Fújjunk be vele minden olyan felületet, ahol be tudnak jutni az otthonunkba, legyen szó ajtókról, ablakokról. Alaposan spricceljük körbe a nyílászárókat, és nyugodtan fújjunk belőle a padlóra is, az ajtó előtti területeken. Ez a szer hosszú időre távol fogja őket tartani az otthonunktól.

Mindenkinek poloskamentes kertet és otthont kívánunk!