Az ultrafeldolgozott élelmiszerek komoly veszélyt jelentenek egészségünkre, és ezt most egy újabb tanulmány bizonyította. Fontos tehát, hogy próbáljuk a fogyasztásukat minimálisra csökkenteni. De melyek a legveszélyesebbek közülük?

A legveszélyesebb ultrafeldolgozott élelmiszerek

A jelenlegi kutatás során összesen 114 ezer amerikai felnőtt étrendjét és egészségi állapotát vizsgálták több mint három évtizeden keresztül, és a szakemberek arra a megállapításra jutottak, hogy azoknál, akik a legtöbb ultrafeldolgozott élelmiszert fogyasztották, 4 százalékkal magasabb volt a bármilyen ok miatt bekövetkezett halálozás kockázata, és 8 százalékkal nagyobb volt a neurodegeneratív betegségekhez kötődő halálozás esélye.

A szakemberek az ultrafeldolgozott élelmiszerek négy fő típusát azonosították, amelyek leginkább kapcsolatba hozhatók a halálozás kockázatával:

• feldolgozott húsok
• mesterségesen édesített italok
• tejalapú desszertek
• ultrafeldolgozott reggeli ételek, például gabonapehely

Kiemelték, hogy

az elsődleges kockázatot egyértelműen a feldolgozott húsok jelentik.


A kutatók hangsúlyozták, hogy az étrend összeállításánál leginkább az ételek minőségére kell odafigyelni. A kutatás egyik vezetője elmondta, hogy bár a gabonafélék, a teljes kiőrlésű kenyerek is az ultrafeldolgozott élelmiszerek közé tartoznak, azonban számos hasznos tápanyagot, például rostot, vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmaznak.

Az ultrafeldolgozott élelmiszerek fogyasztásának veszélyei

Az ultrafeldolgozott élelmiszerek gyakran tartalmaznak kémiai adalékanyagokat. Az ipari feldolgozás során arra törekszenek, hogy minél tovább a polcokon maradhassanak az élelmiszerek, továbbá a fogyasztók megnyerése érdekében próbálják az ízeket fokozni. Ezek a termékek általában túlzott mennyiségű hozzáadott sót, cukrot és zsírt is tartalmaznak.

E termékek fogyasztása összefüggésbe hozható többek között a szívbetegségekkel, a cukorbetegséggel, az elhízással, a gyomor-bélrendszeri betegségekkel és a depresszióval.

szalámi

Az ultrafeldolgozott élelmiszerek fogyasztása számos betegség kialakulásával összefüggésbe hozható – fotó: Shutterstock

A Harvard Egyetem kutatói arra is rávilágítottak, hogy a halálozási arány csökkenthető volt azzal, ha az alanyok étrendje általánosságban véve magasabb minőségű volt. Tehát ha zöldségeket, gyümölcsöket, hüvelyeseket és teljes kiőrlésű gabonaféléket is rendszeresen fogyasztottak, azzal ellensúlyozták az ultrafeldolgozott élelmiszerek okozta negatív hatásokat.

Forrás: glamour.hu