A hangyák alapvetően nem károsak ránk nézve, de mégsem szívderítő látvány, amikor az otthonunkban masíroznak. Ilyenkor az sem vígasztal meg bennünket, hogy a hangyák akár még hasznunkra is lehetnek, persze csak a kertben, nem az otthonunkban. Azonban nem kell hagynunk, hogy átvegyék felettünk a hatalmat és ne ha(n)gyjanak minket békén. Megvannak rá a bevált módszerek!

Amit a hangyákról tudni érdemes

Habár Atom Anti, a hangya, erős és bátor, sőt, minden bűnt meggátol, jó lenne, ha maradna a TV képernyőn és nem jutnának be a rokonai az otthonunkba. Mert hangyából bizony rengeteg van, és nem mindegyikre jellemzők ezek a tulajdonságok. A világon több, mint 12 000 hangya faj él, melyből 74 faj fordul elő Magyarországon. Az, hogy éppen mivel táplálkoznak, fajtól függően változó, így akad, amelyik növényi táplálékot, míg más élő vagy elpusztult rovarokat fogyaszt, de abban általában egyformák, hogy mind édesszájúak, tehát nagyon szeretik az édes ízeket.

hangya

A hangyák eltakarítják a kertből a növényi maradványokat, de az otthonunkból jobb, ha távol tartjuk őket. Fotó: Shutterstock

A hangya a méhek és a darazsak rokonságába tartozó rovar. Társadalmuk és csodálatos építményeik nagyon is hasonlatossá teszik őket az emberekhez. Igazi kis takarítók, hiszen az elpusztult állati maradványokat és az elhalt növényeket is összegyűjtik. Ha tömegesen fordulnak elő egy növényen, akkor azon egészen biztosan levéltetvek telepedtek meg. Mivel igen édesszájúak, szívesen lakmároznak a gyümölcseinkből, azonban sajnos nem csak a lehullottakat, hanem a fán lévőket is előszeretettel dézsmálják.

A kertünkben leginkább a fekete hangyákkal találkozhatunk, amelyek többezer fős kolóniában élnek. A száraz, meleg idő nagyon kedvező a számukra, hiszen a legjobban a kiszáradt talajban érzik jól magukat, így a rendszeres esőzést és öntözést nem kedvelik. Éppen ezért manapság gyakrabban bukkanhatunk a kertben hangyabolyra.


Érdemes hát utánajárni, hogy milyen módszerekkel tudjuk megelőzni a támadásaikat, vagy ha már jelen vannak, hogyan tudunk a legkönnyebben megszabadulni tőlük.

Ezt tedd a hangyák ellen

Vannak olyan megoldások, amelyekkel meg tudjuk előzni a hangyák támadásait, és van olyan is, amit akkor vethetünk be, ha már betették a lábaikat az otthonunkba.

1. Soha ne hagyjunk elől ételt, és ne hagyjunk mosatlan edényt a mosogatóban. Így egyrészt a hangyák sem látnak minket szívesen, másrészt sokkal tisztább és rendezettebb lesz az otthonunk.

2. Minden nap vigyük ki a szemetet, ha ételmaradékot dobtunk ki. Ezek a kis lények igen messziről képesek kiszagolni a legkisebb morzsa illatát is.

3. A hangyák odavannak az állateledelért. Így ha kedvencünk nem ette meg maradéktalanul a tápját, tegyük vissza a tárolódobozba, különben a hangyák egészen biztosan el fogják lepni azt.

4. Ellenben a fahéjat olyannyira nem kedvelik, hogy ha beszórjuk vele az útvonalukat, messzire fogják azt kerülni. Hasonlóan viszonyulnak a liszthez és a sóhoz is. A kávézacc sem tartozik a kedvenc eledeleik közé. Ezek azért is praktikusak, mert nem mérgezők, így nem pusztítják el, csupán távol tartják a hangyákat.

5. De vannak még egyéb megoldások is. Ha szódabikarbónát keverünk össze porcukorral, attól a hangyák fel fognak fúvódni, és elpusztulnak. Hasonló hatást érhetünk el a porcukorral kevert sütőpor segítségével.

6. A hangyák feromon-nyomot hagynak maguk után, amit más hangyák követnek. Viszont az ecettel el tudjuk takarítani a nyomokat, és mivel a hangyák nem szeretik az ecet illatát, nem fognak többé arra vándorolni.

7. A citrom szintén nagyon hasznos a hangyákkal szemben. A citromlével át kell mosni a hangyák által látogatott területet, de a felmosóvízbe is tehetjük, hogy távol tudjuk tartani a hangyákat.

8. 3 rész cukrot 1 rész bóraxszal keverjünk össze úgy, hogy apránként adagoljunk hozzá vizet addig, amíg krémes állagú lesz. Tegyük egy műanyag dobozba és rakjuk ki a hangyák útjába.

9. A fekete bors, a cayenne, a babérlevél és a fahéj a leghatékonyabbak hangyák ellen. Tegyünk belőlük az útvonalukra, az ajtók és ablakok réseibe, és nem fognak többé visszatérni. De a hangyák nem kedvelik a kakukkfű, a citromfű, és a menta aromáját sem.

A kertből is el lehet távolítani a hangyákat

A hangyák általában nem okoznak kárt a kerti növényeinkben, mégsem kedveljük őket. Áthurcolják a levéltetveket egyik növényünkről a másikra, feltúrják a pázsitunkat is, és ha hangyabolya lépünk, alaposan megcsipkedhetnek minket.

1. A különféle, hangya elleni irtószerek hatásosak tudnak lenni. Fújjuk le közvetlenül a hangyafészket, és bár első látásra úgy fog tűnni, hogy teljesen hatástalan velük szemben a permet, idővel el fognak pusztulni tőle. Azonban a szer hatása csak azokra az egyedekre hat, amelyek le lettek vele permetezve, így érdemes többször is visszatérni és újból befújni a fészket.

hangya

A hangya nagyon hamar kiszagolja, ha ételmaradékokat hagyunk elől, ezért tartsuk tisztán a konyhát, hogy elkerüljük a látogatását. Fotó: Shutterstock

2. Ha sikerült kiirtani a hangyákat a bolyból, gereblyézzük el azt, hogy ne kapjanak kedvet egy következő hangyakolónia tagjai a beköltözéshez.

3. A hangyák elvileg hasznosak, hiszen sok rovart pusztítanak el. Azonban a levéltetvekkel eléggé különös viszonyt ápolnak. A tetvek potrohát masszírozva  azok több mézharmatot választanak ki, melyet a hagynák nagyon kedvelnek. A probléma ezzel csupán az, hogy ahhoz, hogy több mézharmatot választhassanak ki, jóval több nedvességet kell a tetveknek a növényeinkből kiszívnia. Azonban sokszor a hangyák nem csak masszírozzák, hanem el is pusztítják a levéltetveket.

4. Senkit nem szeretnénk arra biztatni, hogy végezzen a hangyákkal. Van egy jóval humánusabb megoldás is arra, hogy a hangyafészek ne a mi kertünkben legyen. Egyszerűen csak át kell költöztetni. Ehhez nem kell más, mint hogy nedves földet tegyünk egy cserépbe, majd azt fejjel lefelé rátegyük a hangyabolyra. Ezután már csak a hangyákkal teli cserepet kell elköltöztetnünk valamilyen lakatlan helyre. Semmiképp ne a szomszédunkat ajándékozzuk meg vele, mert a mosoly az arcán, miután rájön, hogy mi állunk a meglepetés mögött, egészen biztosan nem lesz őszinte. És mint tudjuk, a kölcsönhangya visszajár...

5. Ültessünk kakukkfüvet, levendulát és zsályát a kertbe. Ezek a növények messzire űzik a hangyákat.

6. Készítsünk permetet az általuk nem kedvelt növények illóolajából és permetezzük be a bolyt, és az útvonalaikat.

7. Gyümölcsfáinkat a szárukra tett ragasztószalag tudja megvédeni a felmászó hangyáktól.

Figyeld meg őket

A hangyáktól rengeteget lehet tanulni. Vásároljunk egy hangyafarmot, ahol anélkül tudjuk tanulmányozni őket, hogy bosszankodnánk a pusztításuk miatt. Az első hangyafarmot 1929-ben készítették. A farm egy átlátszó edényben van, ahol jól láthatók a hangyák járatai, építményei, és a munkarendjük.

A hangyák társadalmában mindenkinek megvan a maga szerepe és feladata. A társadalom élén a királynő áll, akinek csak egy dolga van, előállítani a petéket. Az ivadékokról azonban már nem ő, hanem a dolgozók gondoskodnak. A hímek egyetlen feladata a megtermékenyítés. Azonban ne irigyeljük őket túlságosan, mert feladatuk ellátása után nem sokkal el is pusztulnak.

A legtöbben a dolgozók vannak, akik folyamatosan mozognak, járatokat, építményeket hoznak létre, és szállítják a táplálékot. A dolgozók női ivarúak, de csökevényes petefészkük van, ezért alkalmatlanok a szaporodásra. Ők szállítják a bábokat és a hangyatojásokat, ők nevelik az ivadékokat és gondoskodnak a boly belső hőmérsékletének biztosításáról is. A hangyák szorgalma példaértékű, így mindenképp érdemes óvni és megfigyelni őket, mert sok mindent tanulhatunk tőlük.

A hangyák sötét oldala

1. A hangyák az elpusztult állatok, elhalt növények gyűjtögetésével foglalkoznak, így tisztítják a területet, ami igazán hasznos. Ráadásul az üregeik ásása során még a talajt is fellazítják. Azonban nagyon kellemetlen lehet, ha tele van a gyep hangyákkal, hiszen nem tudunk nyugodtan sétálni benne, esetleg kiteríteni egy pokrócot, és lepihenni rajta, hiszen azonnal meg fognak rohamozni bennünket és esetleg még meg is csíphetnek.

2. A veteményesben sem örülünk nekik, hiszen nem csak a földre hullott gyümölcsöket eszik meg, hanem a fán lévő, egészséges példányokat is, és a zöldségeink sincsenek tőlük biztonságban. Ráadásul  a fűmagot is tápláláknak tekintik, így ahelyett, hogy az elvetett magból szép pázsit lenne, inkább a hangyák éléstárában fogjuk megtalálni azt.

A hangyák ellen lehet, és kell is tenni, úgyhogy ne adjuk át nekik szó nélkül az otthonunkat.