Tömegesen pusztulnak a halak Őrbottyánban – írja a Tavirózsa Egyesület a Facebook-oldalán.

2023. augusztus 16-án a Medve Otthonnál a közút és a vasúti sín kereszteződése alatt húzódó, 1996-ban lefektetett acél szennyvíznyomócső kilyukadt (elkorrodálódott), így nem tudták továbbítani a szennyvizet a telep felé. Mivel a szennyvíz folyamatosan érkezik a hálózatra, a DMRV Zrt.a Sződrákosi-patakba volt kénytelen engedni a szennyvizet. Ennek következtében 3 nap alatt kb. 16 500 m3 szennyvíz jutott a patakba, illetve onnan az őrbottyáni Százforrás-tóba. A vízfolyás és a kis tó élővilága teljesen elpusztult.

A patakban a következő védett halak élnek (éltek): vágócsík, szivárványos ökle, fenékjáró küllő, réti csík.


Veresegyház Város Önkormányzata a szennyezés hígítása érdekében vizet engedett le a veresi tavakból. A szennyvíz a Százforrás-tóból folyamatosan távozik az Őrbottyáni-tározóba, és hamarosan eléri a Vácrátóti Botanikuskert tavait is. A vízi élővilág pusztulását okozó oxigénhiány elkerülése és a szennyezések gyorsabb biológiai lebomlása érdekében 2 db, a DMRV Zrt. által biztosított generátorral visznek be pluszlevegőt (oxigént) a vízbe, ezenkívül 2 motorcsónakkal is keverik a tó vizét.

hal

3 nap alatt kb. 16 500 m3 szennyvíz jutott a patakba – fotó: Tavirózsa Egyesület Facebook-oldala

A tározóban jelenleg nincs halpusztulás, de a meleg idő miatt fennáll ennek a veszélye, hiszen a szennyvíz magas ammóniumtartalma mérgező ammóniagázzá alakulhat. A tömegesen elszaporodó algák esti légzése is rengeteg oxigént von el a vízből. A szennyvíz Coli-, Streptococcus- és Salmonella-tartalma egészségügyi kockázatokat hordoz magában.

A Tavirózsa Egyesület azt a kérdést teszi fel: a közel 30 éves acélcső cseréjére miért kellett a havária bekövetkeztéig várni?