Bár a szakemberek rendszeresen beszélnek a rostbevitel fontosságáról, egy vizsgálat szerint a brit felnőttek 95 százaléka nem viszi be az ajánlott napi 30 grammos rostmennyiséget sem. Átlagosan 18 grammot esznek naponta, ami egy négyéves gyereknek ajánlott mennyiség.

Egyre több kutatási eredmény jelenik meg a beleinkben élő baktériumflórával, a mikrobiommal kapcsolatban, melyek szerint az érzékeny egyensúlyban élő mikroorganizmusok megfelelő táplálása által nemcsak az emésztésünk lesz hatékonyabb, de több boldogsághormont termelünk, és nagyobb lesz az esélyünk a karcsú alakunk megtartására – vagy adott esetben a fogyásra – is. A megfelelő rostbevitel megvédhet továbbá a cukorbetegség, egyes szívbetegségek és a vastagbélrák kialakulásától is.


A fogyókúra és a rostbevitel kapcsolata

Ahhoz, hogy a bevitt ételeket hatékonyan megemésszük, és a vitaminok, ásványi anyagok megfelelően felszívódjanak, szükség van az egészséges mikrobiomra. Továbbá a megfelelő rostbevitel támogatja a tüdő, az agy, a szív és az immunrendszer működését is és ezzel egyidejűleg azt, hogy minél kevesebb gyulladáscsökkentő anyag legyen a szervezetünkben. A rostok emellett hosszú időre eltelítenek, kevésbé leszünk éhesek, így a fogyókúrát is segítik.

gyümölcs

A megfelelő rostbevitel megvédhet a cukorbetegség, egyes szívbetegségek és a vastagbélrák kialakulásától is – fotó: Shutterstock

Milyen rostokat együnk?

A friss zöldségeken, gyümölcsökön kívül számos rostban gazdag étel közül válogathatunk. Például a fermentált élelmiszerek ősszel és télen is kiváló rostforrást jelentenek, amikor friss zöldségekből, gyümölcsökből kevesebb áll rendelkezésre. A bab, a borsó, a lencse és a csicseriborsó is gazdag rostforrást jelentenek.

A diófélék és a magvak tele vannak egészséges zsírsavakkal és rostokkal is, így amikor ránk tör az éhség, együnk egy marék diót vagy mandulát, melyek eltelítenek, és ellátnak szinte minden tápanyaggal, amire szükségünk lehet. Ha pedig mindenképpen szeretnénk egy kis édességet enni, jó, ha tudjuk, hogy 100 grammnyi több mint 70 százalék kakaótartalmú étcsokoládé 11 gramm rostot tartalmaz, így néhány kockányit időnként nyugodtan fogyaszthatunk, főleg ha alacsony cukortartalmú termékeket keresünk.

dió

A diófélék és a magvak tele vannak egészséges zsírsavakkal és rostokkal – fotó: Shutterstock

A gabonák közül a zab és a rozs tartalmaz különösen sok rostot, a gyümölcsök közül a málna, a szeder, az avokádó és az articsóka.

A rostok az agyunk egészségét is támogatják

A rostok az agyunknak is kifejezetten jót tesznek. A Nature folyóiratban nemrég megjelent tanulmány szerint a megfelelő mennyiségű rostbevitel 12 hét alatt mérhetően javította a 60 év feletti korosztály agyi működését. A kutatók 36 ikerpárt vizsgáltak: a párok egyik tagja rostot tartalmazó étrend-kiegészítőt kapott, a másikuk placebót. A rostot szedő tesztalanyok 3 hónap után jobban teljesítettek az Alzheimer-kór korai tüneteit mérő memóriateszteken.

Forrás: noklapja.hu

Indexkép: Shutterstock