Ezért ne használd fel a félig kiolvadt húst

Az élelmiszer-biztonsági szakemberek nem javasolják, hogy olyan hússal dolgozz a konyhában, amely még nem olvadt ki teljesen. Ugyanis a belső hőmérséklete a sütés-főzés során nem feltétlenül tudja elérni azt a hőmérsékletet, amelyen a baktériumok elpusztulnak, különösen a csontok és a kötőszövetek környékén.

Ha nem vagy biztos benne, hogy a hús teljesen kiolvadt-e, érdemes a párolást választani, ez ugyanis általában magas kezdeti hőmérséklettel és hosszú főzési idővel jár, ami elpusztíja a baktériumokat, emellett lebontja a kemény rostokat, továbbá így több íz és nedvesség marad a húsban.

Hogyan kell kiolvasztani a húst?

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal útmutatója alapján a kiolvasztás legbiztonságosabb módja, ha az ételt a fagyasztóból átteszed a hűtőbe, ahol a kontrollált körülményeknek köszönhetően a 0 és 5 közötti hőfokon a veszélyes mikrobák nem szaporodhatnak el. Ez a módszer általában 24-48 órát vesz igénybe, attól függően, hogy mekkora a termék átmérője.

Kis mennyiségű fagyasztott hús felengedése történhet mikrohullámú sütőben is, de csak közvetlenül a további hőkezelés megkezdése előtt.

Szobahőmérsékleten vagy meleg vízben viszont soha nem szabad a kiolvasztást végezni, mert a hús felszíne hamarabb felmelegszik, míg a belseje fagyos maradhat, így a baktériumok elszaporodása megkezdődhet, még mielőtt teljesen kiolvadt volna.


A folyamat felgyorsítása érdekében a húst zárt csomagolásban hideg állóvízben vagy hideg csapvíz alatt is kiolvaszthatjuk.

De ha biztosra szeretnél menni, maghőmérő vagy ételhőmérő segítségével ellenőrizheted a készülő hús belső hőmérsékletét, és megbizonyosodhatsz róla, hogy az elegendő-e az ételmérgezést okozó baktériumok elpusztításához.

A Nébih útmutatója szerint alapszabály, hogy nyers húst, tojást tartalmazó ételeket addig kell sütni, főzni, míg belső hőmérsékletük el nem éri a 75 °C-ot – így a legtöbb, emberre veszélyes baktérium elpusztul. (A 30-40 °C körüli hőmérséklet kifejezetten kedvez a baktériumok rohamos szaporodásának!)

Számoljunk azzal, hogy az egyes élelmiszerek jellege, tömege, hővezetése nagyon különböző lehet, így eltérő időtartam alatt érhetik el a baktériumok elpusztulásához szükséges hőmérsékletet.

Fontos továbbá, hogy a már felengedett húsokat soha ne fagyaszd le újra!

Az élelmiszer-eredetű megbetegedések nagy része az ételek helytelen, nem biztonságos módon történő elkészítésére vezethető vissza, melyek egy kis odafigyeléssel megelőzhetők!

Forrás: divany.hu

Indexkép: Shutterstock