A japánkert évről évre egyre kedveltebb kerttípus; fő tervezési esztétikája az egyszerű, minimalista természeti környezet, amely reflexióra és meditációra inspirál. Legfőbb jellemzői a vízesés, patak, tó, dombok, szigetek, hidak és a természetes kövek, kőszobrok.

A modern japánkertekben kevés a virág, és népszerűek az örökzöldek. Az egyszerűségre, a visszafogottságra és a következetességre törekednek, olyan élettérre, ahol a nyugalom és a harmónia jelentik a fő szempontot.

A fákat a kertben természetes eredetükkel és növekedési szokásukkal összhangban kell elhelyezni. Díszítő és használatban lévő kutak, kőből kialakított tavak, kőlámpások és figurák, pagodák, lugasok, átjárókkal és kerítésekkel dekorált terek a legjellegzetesebb kerti elemek.


Amikor a modern élet nyüzsgése, számtalan ingere közepette egy megnyugvást jelentő teret szeretnénk kialakítani, a növényválasztás kulcsfontosságú. Ma már széles palettából választhatunk, de a legfontosabb szempont a nyugalom és a természet ünneplése.

Jennifer Aniston kertje mintát nyújthat ehhez, hiszen egy békét, tökéletes kiegyensúlyozottságot és harmóniát árasztó japánkert, melynek a tervezéséhez annak idején a színésznő a 2021-ben elhunyt Marcello Villano segítségét kérte. Az eredmény magáért beszél.

A színésznő kertjében jól látható, hogy a nyugati kertekhez képest a színpaletta visszafogott, inkább a lombozatra, mint a virágokra helyezi a hangsúlyt, jellemző a zöld ünneplése. A fákat és cserjéket a tervező előnyben részesítette. A díszcseresznye, a cseresznye és a rododendron klasszikus japán növények, amelyek színes lombozattal vagy virágokkal adják meg a magasságot s a szerkezetet.

Egy vízi elem – Jennifer Aniston kertjében például egy tó – extra dimenziót kölcsönöz az előkertnek, és a nyugalom érzetét árasztja.

A szín is fontos szempont a japánkertben: a zöld és a barna árnyalatai, tehát a természetben megtalálható domináns színek a csend, a harmónia és nyugalom érzetét keltik, és segítenek eltávolodni a mindennapi élet rohanó ritmusától.

Japánban, ha élénk szín található a kertben, akkor az egy növény, melyre ráirányulhat a figyelem, de közben nem bontja meg az összharmóniát.

A japánkertekben a visszafogottság, az elrejtett szépség mindig nagyon fontos, és a kert nem csupán csodás elemek egymás melletti elrendezése, hanem az otthon szerves része, ahol a természet és a béke iránti vágyunk kielégülhet, egy hely, ahol megnyugvásra lelhetünk, és ahova elvonulhatunk a külvilág lüktető ritmusa elől.

Forrás: 24.hu

Indexkép: Instagram-bejegyzés