Több mint kétezer sajtfajta létezik a világon, amelyek táplálkozási profilja az elkészítési módtól függően változik.

A legújabb kutatási eredmények szerint a sajtfélékben lévő tápanyagok, illetve maga az erjesztési folyamat képesek lehetnek mérsékelni a telített zsírok hatását a szervezetünkben. De melyek a legegészségesebb sajtfajták?

Az egyéb hozzáadott adalékanyagokat, színezékeket, olajokat és cukrokat tartalmazó sajtfélék – például az ömlesztett sajtok – nem számítanak egészségesnek, az alábbi sajtfajtákat azonban érdemes beépíteni az étrendedbe.

Kecskesajt

A kecskesajt az egyik legegészségesebb, legkönnyebben emészthető tejfajtából készül. A tehéntejhez képest a kecsketej kevesebb laktózt és zsírt, illetve több fehérjét tartalmaz, ezért kisebb valószínűséggel okoz gyomorpanaszokat. Mivel alacsonyabb a kalóriatartalma, diétába is könnyen beilleszthető. A kecskesajt sok A-vitamint, kalciumot, foszfort, káliumot és B-vitamint tartalmaz, továbbá nagyszerű probiotikumforrás.

Parmezán

Az olaszok híres, kemény sajtfajtája, Európa egyik legrégebbi sajtja nem pasztőrözött tehéntejből készül, és legalább 12 hónapig érlelik, mielőtt fogyaszthatóvá válik. A parmezán gazdag kalciumban, foszforban, szelénben, B12-vitaminban és olyan fehérjékben, amelyeknek vérnyomáscsökkentő hatása van. A hosszú érlelési folyamat során a laktóz szinte teljesen lebomlik, ezért az arra érzékenyek is fogyaszthatják. Magas nátriumtartalma miatt azonban ne vigyük túlzásba a fogyasztását. Minél hosszabb ideig érlelt, annál jobb; az a biztos, ha eredetvédett termékeket választunk.


Edam

Az edam vagy edámi egy érlelt, félkemény, hagyományosan tehéntejből készült sajt. Eredete az észak-hollandiai Edam városába nyúlik vissza, ahol először a 12. században állították elő. Kalciumban, foszforban, B-vitaminokban és fehérjében gazdag, zsírtartalma pedig alacsonyabb, mint más félkemény vagy kemény sajtoké. Vérnyomáscsökkentő hatású vegyületeket és olyan antioxidánsokat is tartalmaz, amelyek védik a szív- és érrendszert a magas sótartalom káros hatásaitól.

sajt

A sajtfélékben lévő tápanyagok és maga az erjesztési folyamat képesek lehetnek mérsékelni a telített zsírok hatását a szervezetünkben – fotó: Shutterstock

Feta

A Görögországból származó, hagyományosan juh- vagy kecsketejből készült feta a világ egyik legrégebbi sajtja, gazdag aromájáról és enyhén savanykás, sós ízéről ismert. Más sajtokhoz képest alacsonyabb kalória- és zsírtartalmú, azonban nagy mennyiségű sót is tartalmaz, ezért érdemes mértékkel fogyasztani. A feta gazdag forrása a vitaminoknak és ásványi anyagoknak; mértékkel fogyasztva támogatja a csont egészségét és a bélrendszer egyensúlyát, és csökkenti a cukorbetegség kockázatát.

Mozzarella

A lágy sajtok általában kevésbé egészségesek a keményebb fajtákhoz képest, de ez alól kivételt jelent a magas nedvességtartalmú, tehén- vagy bivalytejből készült mozzarella, ami adagonként az ajánlott napi kalciumbevitel kb. 15%-át tartalmazza. A nátrium-, kalória- és zsírtartalma alacsonyabb, mint a keményebb fajtáké. A benne lévő fehérjék támogatják a sejtek regenerációját és az izomműködést, a foszfor a csontokat, a B-vitamin az idegrendszert, a cink pedig az immunrendszert.

Ricotta

A ricotta nem tejből, hanem más sajtok, például a mozzarella melléktermékéből, vagyis a sajtgyártás során visszamaradó savóból készül. Ezért könnyen emészthető fehérjéket, illetve kevesebb kalóriát és zsírt tartalmaz, miközben a mozzarellában található vitaminokat is megtalálhatók benne. Íze enyhén édeskés, állaga krémes; sós és édes ételekkel is párosítható.

Cottage cheese

A zsírszegény, túrószerű, szemcsés sajtfajta savanyítás és alvadás útján, jellemzően tehéntejből készül, és olyan egyedülálló fehérje-kalória aránnyal rendelkezik, aminek köszönhetően a diétákba is remekül beilleszthető. A cottage cheese kiváló fehérjeforrás, zsírtartalma alacsony, kalciumban gazdag, könnyen emészthető és sokoldalú sajtfajta, ami szinte bármilyen ételben megállja a helyét.

Ha fogyni szeretnénk, a cottage cheese, a ricotta, az edam, a feta és a mozzarella, laktózérzékenység esetén pedig a kecskesajt és a parmezán a legjobb választás.

Forrás: noklapja.hu

Indexkép: Shutterstock