Állategészségügyi kutatók az utóbbi években világszerte nagy erőket vetettek be a globális sertésállományt tizedelő és hatalmas terméskieséseket okozó, és a világ élelmiszer-ellátására fenyegetést jelentő afrikai sertéspestis hatékony fékezése érdekében.

Ez a betegség több mint 100 éve jelen van a szubszaharai afrikai országokban, de fertőzése Afrikán túli körzetekre csak a 20. század utolsó harmadában terjedt át.

A kórokozó vírus ellen biztonságos védelmet nyújtó vakcinát eddig nem sikerült kifejleszteni.

Az afrikai sertéspestis fenyegeti a világ élelmiszer-ellátását – fotó: pixabay.com

A közelmúltban azonban az angliai Pirbrighti Intézet mutagenezis technikákat alkalmazó tudósainak a japán Kumamoto Egyetem kutatóival együttműködve folytatott munkája nyomán, a módosított vírussal immunizált sertések nagyon erős antitesteket fejlesztettek ki, fertőzés esetén pedig viszonylag enyhe klinikai tüneteket és magas szintű védelmet mutattak.


Linda Dixon és Ana Reis, a Pirbrighti Intézet kutatói Shinji Ikemizu kumamotói japán kollégájukkal együtt kifejtették, hogy ezek az eredmények megkönnyítik a rettegett betegség elleni védekezést, és a jövőre nézve reményt nyújtanak a vírus elleni védőoltásnak a közeli jövőben történő létrehozására.

PREGA X – Jubileumi PREGA Precíziós Gazdálkodási Konferencia és Kiállítás

A jövő agráriumának találkozóhelye

Állattartási és -tenyésztési szekciók

Időpont: 2025. február 4-5.

Jegyek már kaphatók: prega.hu

Forrás: nationalhogfarmer.com

Indexkép: pixabay.com