A kertészkedés manapság nemcsak egy szórakoztató, pihentető hobbi, de egyfajta önfenntartó életmód is lehet, amelynek hála friss zöldségek, gyümölcsök kerülhetnek az asztalunkra. Azonban a különböző kerti szerszámok, talajjavítók és műtrágyák hamar megdobhatják a kiadásainkat. Mi lenne, ha azt mondanánk, hogy van egy filléres, sőt teljesen ingyenes megoldás a növényeink táplálására? Ráadásul valószínűleg mindennap a szemétbe dobod...

A banánhéj titkos ereje

A banán nemcsak reggeli smoothie-ként hasznos, hanem a héja is valóságos tápanyagbomba a kertben. Komposztként való felhasználása nem új keletű dolog, de sokan még mindig nem tudják, hogy aranyat érhet. A héj ugyanis tele van hasznos ásványi anyagokkal: kalciummal, magnéziummal, foszfáttal, kénnel, káliummal és nátriummal – ezek mind létfontosságúak a virágzó és termő növények egészségéhez.

Ha egyszerűen beledobjuk a komposztba, gyors lebomlásának köszönhetően hamar hasznosul, javítva a talaj szerkezetét, vízmegtartó képességét és tápanyag-ellátottságát. Rózsák, eprek, burgonyák és paradicsomok is hálásan fogadják ezt a természetes csodaszert.


A „kertész folyékony aranya"

Rosslyn Kemerer kertészblogger még ennél is tovább ment: házilag elkészíthető folyékony tápanyagbombát készít banánhéjból és gyermekláncfűből. Az eredmény? Egy igazi „folyékony arany", amely verhetetlen a paradicsom- és epernövények tápanyagellátásában.

„Gyakorlatilag bármilyen zöld levél vagy gyom hasznos tápanyagokat tárol, amelyek vízbe áztatva lebomlanak" – mondja Rosslyn. De a paradicsom és eper termesztéséhez azt ajánlja, hogy banánhéjakat és gyermekláncfüvet használjunk.

A "folyékony arany" elkészítéséhez csak egy nagyobb vödörre, vízre (lehetőleg esővízre) és némi zöldhulladékra van szükség. A hozzávalókat vízbe áztatva 3 nap és 3 hét között érlelhetjük. Minél tovább hagyjuk állni, annál erősebb és tápanyagban gazdagabb lesz. Egy hét után az oldat már sötét színű és enyhén büdös – de éppen ez jelzi, hogy működik! Fontos: klóros vizet ne használjunk, mert az tönkreteszi a mikroorganizmusokat.

Használat és hígítás

A trágya felhasználása attól függ, mennyi ideig áztattuk. 3 nap után még hígítás nélkül is önthetjük a növények tövéhez, egy hét után viszont már egy rész oldatot nyolc rész vízhez kell kevernünk. Két hét elteltével érdemes 1:15 arányban hígítani. A visszamaradt szerves anyagot pedig ne dobjuk ki – kerüljön vissza a komposztra vagy közvetlenül a talajba!

Ez az egyszerű és költségmentes módszer nemcsak a növényeinket táplálja, de segít a konyhai hulladékok újrahasznosításában is. És ki tudja – talán éppen ettől lesz idén a kerted a környék legszebbje!

Forrás: mirror.co.uk, mirror.co.uk 2

Indexkép: Shutterstock