Sok olyan étel és ital van, ami az emberek számára nagyon kedvelt, azonban az állatok számára kifejezetten mérgező. Éppen ezért nagyon fontos, hogy tudjuk, milyen ételt, italt, gyümölcsöt, zöldséget adhatunk az állatainknak, és mit nem, még akkor sem, ha úgy tűnik, hogy érdeklődéssel nézik, és kedvükre való lenne. Egyetlen rossz döntés az állat életébe kerülhet, ezért legyünk nagyon óvatosak! A legjobb, ha csakis olyan ételt adunk az állatainknak, amelyik kifejezetten az ő számukra ajánlott.

Ne adj szőlőt vagy mazsolát a kutyádnak!

Tilos a szőlő és a mazsola fogyasztása a kutyáink számára, mivel ezek a gyümölcsök komoly veszélyt jelentenek! Pár falat is súlyos egészségügyi problémákhoz vezethet, akár még veseelégtelenséghez is - tudjuk meg a magyarallatvedelem.hu cikkéből.

A kutyák számára már kis mennyiségű szőlő vagy mazsola elfogyasztása is mérgező. A tünetek igen súlyosak lehetnek, kezdve a hányással és hasmenéssel, egészen az életveszélyes akut veseelégtelenségig. Nagyon figyeljünk hát oda arra, hogy még véletlenül se jussanak hozzá a kutyák ehhez a gyümölcshöz, ha pedig mégis megtörténik a baj, figyeljük a tüneteket, és szükség esetén azonnal vigyük kutyánkat állatorvoshoz. A legfontosabb tünetek közé tartozik a vizelet kiválasztásának lecsökkenése vagy teljes megszűnése, ami azonnali állatorvosi beavatkozást igényel. Nagyon fontos, hogy olyan kutyáknál is előfordulhat a mérgezés, akik csak néhány szem szőlőt ettek!


A szőlő vagy mazsola okozta mérgezés korai jelei közé tartozik a hányinger, a hányás és a hasmenés, amelyet bágyadtság, szokatlan csendesség és gyengeség követhet. Azért is nagyon fontos, hogy tisztában legyünk vele, a kutyánk mit fogyasztott, mert ha nem kap időben kezelést, a veseelégtelenség életveszélyes állapothoz vezethet.

kutya szőlő gyümölcs

Hiába nézi érdeklődéssel, ne adjunk olyan ételt a kutyánknak, amelyik nem neki való. Fotó: Shutterstock

Amint észleljük, hogy a kutyánk szőlőt vagy mazsolát evett, forduljunk állatorvoshoz, aki el fogja dönteni, milyen beavatkozásra lehet szükség. Szükség lehet rá, hogy az állatorvos hánytatással, vagy infúziós kezeléssel távolítsa el a veszélyes ételt a kutya szervezetéből. Ne várjunk, hiszen az időben történő kezelés életmentő lehet!

A legjobb védekezés természetesen a megelőzés. A szőlőt és a mazsolát tartsuk olyan helyen, ahol a kutyánk nem férhet hozzá, és figyelmeztessük a családtagjainkat, vendégeinket is arra, hogy ne etessék ilyesmivel a kutyánkat.

Nem csak a szőlő és a mazsola lehet veszélyes

De nem csak a szőlővel és a mazsolával kell vigyázni. Több növény is halálos veszélyt jelenthet a kutyák számára. Ha ezeket a növényeket megrágcsálják, vagy esetleg megeszik, nagyon súlyos egészségügyi problémákat tudnak nekik okozni, sőt, akár még az életükbe is kerülhet, ha hozzájuk jutnak. Egy kistestű kutya számára pedig akár egy kisebb mennyiség elfogyasztása is súlyos tüneteket okozhat.

Éppen ezért nagyon fontos, hogy nézzük át a kertet ebből a szempontból is, illetve legyünk körültekintők azokon a helyeken is, ahol a kutyánkkal sétálunk. Az új növények beszerzése előtt pedig nézzünk utána, nehogy bajt okozzanak. Az itt felsorolt, kutyák számára tiltólistás növényeken kívül pedig még számos, az állatok számára veszélyes növény létezik, így mindenképpen tájékozódjunk az adott növénnyel kapcsolatban, mielőtt az állataink kapcsolatba kerülnének vele.

1. A sisakvirágban található akonitin nevű alkaloid rendkívül mérgező a kutyák számára. Már egy kisebb adag is képes szívritmuszavart okozni, amely a kutya életébe is kerülhet. Sajnos akár bőrön át is fel tud szívódni, így különösen veszélyes a kutyák számára.

2. Hasonlóan veszélyes a hortenzia, mely ciánmérgezést okozhat.

3. A nárcisz esetében a mérgező rész a föld alatt van, de ha a kutya az ültetéskor megeszi a nárcisz gumóját, vagy kiássa azt és úgy fogyassza el, komoly bajt okozhat.

4. A gyöngyvirág szintén mérgező a kutyák számára.

5. Furcsa, hogy bár a kamilla sok kutyáknak készített termékben benne van, a kertben nyíló növény veszélyes, hiszen hányást és hasmenést okozhat.

6. Sajnos a muskátlitól is távol kell tartani a kutyákat, hiszen bőrirritációt tud okozni, ha pedig a kutya nem csak hozzáér, de meg is eszi, akkor sajnos hányást okoz.

7. A boglárka gyakori virág a séták során, de a kertekben is gyakran találkozhatunk vele. Az olaja a nyálkahártyával érintkezve fájdalmas hólyagokat okoz, amely az idősebb és a fiatalabb kutyák esetében fokozottan veszélyes.

8. De a szobanövények között sem mindegyik a kutyák barátja.  A könnyezőpálma és a filodendron bármely részének elfogyasztása halálos kimenetelű mérgezést okozhat, különösen kistestű kutyák esetében.

9. A liliomok közül az inkaliliom vagy a vitorlavirág hányást, hasmenést, nyáladzást okoz, míg a sásliliom vagy a húsvéti liliom akár meg is ölheti kedvencünket, hiszen elfogyasztása májelégtelenséget okoz.

10. A tiszafa minden része mérgező. Mivel a madarak egészben nyelik le, nem lesz bajuk tőle, azonban a magjai elrágásával méreganyagok szabadulnak fel, amelyek szívelégtelenséget okozhatnak a kutyának.

11. A borostyán hányást, hasmenést és emésztőrendszeri problémákat okoz a kutyák számára.

12. Az aranyeső rendkívül mérgező a kutyák számára. Nagyobb mennyiség elfogyasztása esetén akár szívroham vagy légzésleállás is bekövetkezhet.

13. A lilaakác legmérgezőbb része a virága és a termése. A kutya zavarttá válik, hányás, hasmenés is előfordulhat, de súlyos esetben az állat nem éli túl a lilaakác elfogyasztását.

Csak kutyák számára ajánlott ételekkel etessük a kutyánkat

Fontos, hogy nagyon figyeljünk oda, mit adunk, vagy mihez férhet hozzá a kutya, mert óriási szenvedést okozhatunk ezekkel, és akár a kutyánk életébe is kerülhet a tévedésünk.

kutya szőlő

A szőlő mellett számos étel mérgező a kutyák számára, többek között a csokoládé is! Fotó: Shutterstock

1. A különböző citrusfélék fogyasztása gyomorbántalmakat okozhat a kutyának. A citrusfélék héja, magja, szára és levele a legveszélyesebb számukra, hiszen ezek nagy mennyiségű citromsavat és illóolajat tartalmaznak, amelyek károsíthatják a kutya központi idegrendszerét, az agyat és a gerincvelőt.

2. ​Vannak gyümölcsök, amelyek magja nyomokban cianidot tartalmaz, így az megrágva vagy lenyelve megmérgezheti a kutyákat, de az egyéb gyümölcsmagok lenyelése is veszélyes, hiszen könnyen a torkán akadhat a kutyának. Éppen ezért érdemes az alma magjait is eltávolítani, mielőtt a kutyának adjuk azt.

3. A sárgabarack szára, levele és magja is mérgező lehet a kutya számára. A  sárgabarackmag is elegendő ciánt tartalmaz ahhoz, hogy komoly károkat okozzon egy kutyának, hiszen a kutya sejtjeinek oxigénellátásáért felelős fontos enzim lebomlásához vezethet, így könnyedén okozhat légzési nehézségeket és fulladást is. A sárgabarackhoz hasonlóan az őszibarack magja is cianidot tartalmaz, de mérete miatt is nagyon veszélyes lehet. De még a szilva fogyasztása sem ajánlott, hiszen akár bélelzáródást is okozhat a lenyelt mag.

4. Az avokádóban található persin gombaölő, amely az emberek számára nem okoz problémát, de a kutyák számára mérgező.

5. Akár nyersen, akár ételbe kerülve is tartsuk távol a kutyánkat a hagymától és a fokhagymától, hiszen elpusztíthatja a kutya vörösvérsejtjeit és anémiát, vagyis vashiányos vérzékenységet okozhat, ha nagyobb mennyiségben fogyasztott belőle a kutya.

6. A lehullott dióra is ügyeljünk. A dió héja fulladást vagy bélelzáródást is okozhat, azonban a földön heverő dió egyéb bajt is jelent a kutya számára, hiszen különféle gombák is megtelepedhetnek rajtuk, az egyes gombák által termelt penitrem-A nevű méreg pedig nagyon súlyos tüneteket okozhat a kutyáknál, hasonlóan a dióburok-fúrólégy károkozásához, mely szintén súlyos tüneteket okozhat, sőt, akár a kutya életébe is kerülhet.

Vigyázzunk rá, hogy állatainknak milyen ételt adunk, illetve mihez férhetnek hozzá, amennyiben pedig mégis baj történne, haladéktalanul keressük fel az állatorvost. Minden pillanat számít!