Az ételszínezéket általában cukros italokban és édességekben használják, ezzel ösztönözve a termék fogyasztására, csakhogy így a nagy mennyiségű cukron túl – ami már önmagában is egészségtelen – rengeteg ételfesték is a szervezetünkbe kerül, ami a gyermekek számára különösen ártalmas lehet.

Miért ártalmasak az ételszínezékek?

A legújabb kutatások szerint az ételszínezékek egyes gyerekeket hiperaktívvá és kedvetlenné vagy ingerlékennyé tehetik. Ezek rendszeres fogyasztása továbbá felerősítheti az esetleg már meglévő figyelemhiányos zavar vagy szorongás tüneteit, de teljesen egészséges gyerekek és felnőttek is nyugtalanná válhatnak az élelmiszerfesték fogyasztása után. A Red 3 elnevezésű vörös festékről azt is kimutatták, hogy rákkeltő hatású.

Az erre vonatkozó szabályozás egyre szigorúbb: az élelmiszerek csomagolásán fel kell tüntetni, ha mesterséges színezéket tartalmaznak. Azt is érdemes tudni, hogy számos, az USA-ban engedélyezett élelmiszer-színezéket Európában már betiltottak. Azonban már a tengerentúlon is elkezdődött a változás: Kalifornia kormányzója nemrégiben aláírta azt az élelmiszer-biztonsági törvényt, amely megtiltja a szintetikus ételfestékek használatát az állami iskolákban, így próbálva rászorítani a gyártókat a káros festékanyagok teljes elhagyására. Ezt azonban igen nehéz elérni, hiszen a színezékek olcsón teszik sokkal vonzóbbá a cukorkákat, süteményeket, üdítőitalokat.


Az eredmények nem egyértelműek

Az összes mesterséges színezék betiltására egyelőre nincs remény, ugyanis még a legmeggyőzőbb elemzések sem tudják bizonyítani az ok-okozati összefüggést a viselkedésbeli változások és az ételfestékek között. Még azt sem értjük pontosan, hogyan hatnak a szervezetre: egyes kutatók szerint a hisztamin szintjét befolyásolják, mások szerint a színezékek neurotoxinokként hathatnak az agyban.

A gondot emellett az okozza, hogy azon termékek, melyekben mesterségesen színezékek vannak, eleve nem egészségesek, így nehéz elkülöníteni, pontosan mi okozza a nagyobb károkat: a cukor, az egyéb adalékanyagok, az ultrafeldolgozottság vagy a mesterséges színezőanyagok, esetleg mindezek együtt.

Forrás: noklapja.hu

Indexkép: Pixabay