A szerencsétlenül járt nő életveszélyes mérgezést szenvedett, írja az RTL Híradó. A nő pár nap múlva rosszul lett, mentővel vitték kórházba. Már túl van egy májátültetésen, jelenleg is mélyaltatásban tartják. A rendőrség azóta megtalálta és kihallgatta a férfit, aki a nőnek eladta a gombát. Életveszélyt okozó gondatlanságból elkövetett súlyos testi sértés gyanúja miatt indult nyomozás az ügyben.
Aki nem ismeri a gombákat, az jobb, ha nem gyűjti őket, ez alap, de jobb, ha nem is fogad el senkitől gyűjtött gombát, mert semmi garancia nincs arra, hogy a másik minden szükséges információ birtokában van – kivéve persze, ha gomba szakellenőr... Nem jó ilyesmivel viccelődni, nem is annak szántam, de ez tényleg olyan helyzet, amikor még a legközelebbi hozzátartozónkban se szabad megbíznunk, hát még egy idegenben. Piacon is csak akkor vásároljunk, ha az árus fel tudja mutatni a gomba szakellenőri igazolást, aki jó eséllyel már látta az árut. Én azonban azt javaslom, hogy még ekkor is mutassuk meg a portékát hozzáértőnek, mert könnyen lehet, hogy amit vásárolunk, az már nem ahhoz az igazoláshoz tartozik, mert esetleg megvették.
Ez vajon vargánya, vagy sem? Nos, bár hasonlít rá, ami nem véletlen, hiszen egy családba tartoznak, ez nem vargánya, hanem mérgező ordas tinóru. Ugye, hogy összetéveszthető? – forrás: Wikipedia/Alessandro Scotti
Ha pedig mégis ellenállhatatlan vágyat érzünk a gyűjtésre, akkor elfogyasztás előtt szintén mindenképp mutassuk meg zsákmányunkat egy szakembernek, a kosaras piacokon a legtöbb esetben dolgozik ellenőr, aki adott esetben mint egy Superman, ingyen és bérmentve megmenti az életünket.
Ha ugyanis a galócából csak egyetlen darab is belekerül az egyébként fogyasztásra aalkalmas gombák közé, dobhatjuk ki az egészet.
A másik megoldás, ha bizonytalanok vagyunk: nem kell mindent összeszedni, ami az utunkba akad, csak azt az egy-kettőt, amit BIZTOSAN felismerünk. DE: jobb, ha ekkor is látja szakember, mielőtt pörkölt formájában belapátoljuk.
A gyilkos galóca (Amanita phalloides) például az egyik legveszélyesebb mérgező gomba. A tünetek a fogyasztás után 8–24 óra után jelentkeznek. Heves hasmenéssel, hányással és izomgörcsökkel jár. Később máj- és vesekárosodást okoz, ezenkívül gátolja a sejtek általános fehérjeszintézisét. Az a legnagyobb probléma vele, hogy mire kifejezett panaszokat okoz, amelyekkel kórházba kerül a beteg, már késő.
Nagyon súlyos májkárosodás esetén – mint ahogy azt a példa is mutatja – májtranszplantációra is szükség lehet.
A mérgezés tünetei: hányinger, hányás, szédülés, egyensúlyzavar, émelygés, hasmenés, hasi görcs, remegés, nyálfolyás, kiszáradás, izzadás, zavartság, hallucinációk, nehézlégzés, heves szívdobogás, sárgaság.