A főként jégverések nyomán 10 milliárd Ft-ot fizettek ki a biztosítótársaságok kárenyhítésként, de a fagykár és aszálykár is jelentős volt. Az, hogy a biztosítási rendszer 2012-es indulása óta a teljes állománydíjak összege 1,5 milliárdról 14,5 milliárdra ugrott, jelzi, enyhüléssel a jövőben sem számolnak az agráriumban. A kedvezőtlen helyzet orvoslására két megoldás kínálkozik olyan növénybiztosításokkal, amelyek kényelmesen, gyorsan érhetőek el a gazdálkodóknak az IKR Agrár szakértőin keresztül:

1. Gazda Növénybiztosítás, a hagyományosnak nevezhető biztosítási forma

Ez egy szántóföldi és kertészeti növények termesztésével foglalkozó gazdálkodók számára ideális mezőgazdasági biztosítási megoldás, amely nem díjtámogatott formában nyújt védelmet a terméskieséssel fenyegető elemi károkkal szemben.

2. Díjtámogatás igénybevételére jogosító növénybiztosítások

Ezekkel a termelők úgy szerezhetik meg a növénybiztosítások fent leírt védelmét, hogy a díjtámogatott formának hála akár 70%-os állami támogatást élvezhetnek az A, B, C típusú Gazda Növénybiztosításokra.

Az IKR Agrár Kft.-n keresztül kötött szerződések további előnyöket is jelentenek a gazdálkodóknak, miközben évről-évre egyre nagyobb károktól óvják meg a partnereket.

2021-es évben az időjárás közel 180 ezer hektáron okozott károkat a termelőknek

2021-es évben az időjárás közel 180 ezer hektáron okozott károkat a termelőknek – fotó: IKR Agrár

100 milliós léptékű kárenyhítést jelentettek az IKR Agrár mezőgazdasági biztosítások 2021-ben

A Magyar Biztosítók Szövetsége szerint a 2021-es évben az időjárás közel 180 ezer hektáron okozott károkat a termelőknek, a biztosítótársaságokhoz ennek megfelelően október végéig mintegy 7 ezer kárbejelentés érkezett.

  • Ezek közül 8 milliárd forintra rúgott a bejelentett jégkár.
  • Megközelítőleg 400 millió forintos tétel a tavaszi fagykár.
  • Az aszálykár 800 millió forint körül alakult, főként az augusztus-szeptemberi tartós esőhiánynak köszönhetően, amely különösen a kukoricatermést vetette vissza.

A mezőgazdasági biztosítással védhető kultúrák termelői közül ezen felül még az

  • őszi káposztarepcével,
  • napraforgóval,
  • szójával,
  • kalászosokkal,
  • ültetvényekkel,
  • zöldségfélékkel

dolgozók zsebéből vett ki profitot az időjárás.

Szollingerné Böröcz Renáta, az IKR Agrár Kft. biztosítási szakértője szerint a kedvezőtlen tendenciákat a saját partnereik visszajelzéseiből is látták az év folyamán. Különösen nagy kihívással kellett megküzdeni az alföldi, dél-dunántúli, borsodi gazdáknak, de Szentlőrinc, Baksa és Kecel vidéke is megsínylette növénytermesztés terén 2021-et.

„Az IKR Agrár Kft. 2011 óta dolgozik azon, hogy az időjárástól is függetlenül tervezhetővé tegye a jövőt a gazdáknak a nálunk megköthető növénybiztosítások segítségével. Ebben partnerünk a többszörös ÉV BIZTOSÍTÓJA díjas Groupama Biztosító, amelyre mindig számíthattak a partnerek. 2021-ben az itt kötött biztosítások esetében 34,96%-os volt a kárhányad, főként a jégverés pusztította a termést, de voltak bejelentések vihar, aszály és fagykár esetekről is."

Növénybiztosítás, 2021-ben főként jégverés pusztította a termést

2021-ben főként jégverés pusztította a termést – fotó: IKR Agrár

A szakértő szerint az egyre extrémebb időjárás miatt évről évre több gazdát óvnak meg az IKR Agrárnál kötött mezőgazdasági biztosítások milliós nagyságrendű károktól, így ma ezek megkötésére védőháló helyett érdemes üzleti realitásként tekinteni.

„Az egyik Békés megyei gazdálkodópartnerünk repceföldjeit júliusban sújtotta jégverés közvetlenül aratás előtt, itt 7 milliós kártérítés érkezett meg a gazda számlájára a kárszakértői felmérés után. De ha nagyságrendileg nézzük, akkor 2021-ben közel 100 millió forint volt az a kártérítési összeg, amit átutaltunk az IKR Agrár mezőgazdasági biztosítások után károsult partnerek részére."

Miért kössünk mezőgazdasági biztosítást akkor is, ha fizetjük a kárenyhítési hozzájárulást?

Az éghajlati kihívásokkal természetesen a gazdálkodók tisztában vannak, évről évre növekszik azok tábora, akik élnek a hagyományos vagy díjtámogatott mezőgazdasági biztosítások jelentette biztonsággal. Köztük is egyre jelentősebb az állami díjtámogatott formát választók aránya, hiszen ez számít számos téren előnyösebbnek.

A választott biztosítási módozatnak megfelelően akár a támogatott biztosítási díj 70%-át is visszakapják év végén a gazdák a mindenkori állami keretösszeg erejéig. Ráadásul a forrás az évek előrehaladtával egyre növekszik. Az agrártárca 2021. október közepén a biztosítási keretösszeget az addigi 11 milliárdról 13 milliárd forintra emelte." – emeli ki Szollingerné Böröcz Renáta.

Az IKR Agrár biztosítási szakértője szerint fontos tudnivaló még, hogy azoknak a gazdáknak is megéri mezőgazdasági biztosítást kötniük, akik fizetik a kárenyhítési hozzájárulást. Az egységes kárenyhítési alapból ugyanis csak azoknak a termelőknek jár a megítélt juttatás 100%-a, akiknek van a hozamérték legalább 50%-ára vonatkozó növénybiztosítási szerződésük.

„A statisztikák egyértelműek, ma 10-ből 1 gazdálkodót érintenek évente az időjárási káresemények. Nem érdemes kockáztatni, főleg, hogy a kárenyhítési alap 100%-os juttatásának a díjtámogatott mezőgazdasági biztosítások megkötésével is megfelelhetnek a gazdák. Minden más esetben csak a juttatások fele elérhető" – fogalmaz Szollingerné Böröcz Renáta.

A tét a magas terményárakkal csak emelkedik, ebben a tekintetben fontos végiggondolni a búza, kukorica és szója terménypiaci tendenciáit.

A kockázat a magas terményárakkal csak emelkedik

A kockázat a magas terményárakkal csak emelkedik – fotó: IKR Agrár

Az Agrár Közgazdasági Intézet Piaci Árinformációs Rendszere szerint az étkezési búza termelői ára például 56%-kal nőtt egy év alatt szállítási költség nélkül 96,6 ezer forint/tonnáig, a takarmánybúza 57%-kal emelkedett 93,5 ezer forint/tonnáig, míg a takarmánykukorica szintén 56%-os emelkedést írt le a 87,4 ezer forint/tonna árig. Az áremelkedés a repcemag, napraforgómag és a szójabab piacát se kerülte el, a drágulás ezeknél is jóval 50% felett alakult.

Az IKR Agrár díjtámogatott mezőgazdasági biztosítások: 24 órán belül védenek, akár terményben is fizethetők

Azoknak a termelőknek, akik az IKR Agrár Kft.-n keresztül helyezik biztonságba a termést növénybiztosítással fontos tudniuk, mindezt akár terményalapon is megtehetik.

„Mivel mi állunk kapcsolatban a Groupama Biztosítóval, így a termeltetői szerződés megkötése után 24 órával már él a biztosítás, 5 nap múlva akár káreset is bejelenthető. A biztosítási díjat a megállapodásnak megfelelően akár a termény árából is rendezheti a termelő, ilyenkor gyakorlatilag hitelt nyújtunk számára betakarításig.

Például egy kukoricaállomány biztosítása esetében aki nálunk köt szerződést, gyakorlatilag választhat: november 20-ig megfizeti a díjat vagy kiegyenlítjük annak ellenértékét a termésből, decemberben pedig már érkezik is vissza díjtámogatás. A biztosítás megkötése egyébként minden inputatanyag-keretszerződésünk feltétele is" – hangsúlyozza Szollingerné Böröcz Renáta.

Milyen adatok szükségesek az IKR Agrárnál kötött mezőgazdasági biztosításokhoz?

Az IKR Agráron keresztül a Groupama Biztosítónál kötött növénybiztosítások ügyintézése egyszerű, de érdemes odafigyelni a szükséges adatok pontosságára, azok egyezzenek a területi támogatás igénylésekor leadottakkal.

Amire ügyeljenek a gazdák:

  • A MePAR-kódok és a hozzájuk tartozó területi adatok egyezzenek
  • A növénykód is egyezzen
  • Reálisan adjuk meg a várható hozamot, egységárat.

Az árajánlatadás, szerződéskötés a járványhelyzetre tekintettel a mezőgazdasági biztosításokhoz, amennyire lehetséges, intézhető telefonon és online is. A szerződéskötésnél nincs kockázatelbírálási idő, igényelhető egyedi igényekhez alakított díjfizetési ütemezés is.

Káreseménynél mind az IKR Agrár Kft., mind a Groupama Biztosító szakértői igyekeznek a lehető leggyorsabban eljárni. Ehhez az IKR Agrár megújult honlapjáról https://bit.ly/3oNJsgNletölthetőek a kárfelvételi lapok, elérhetőek a kapcsolati adatok. A biztosító saját kárszakértői a bejelentést követő 5 munkanapon belül felmérik a káreseményt, amennyiben szükséges, előzetesen egyeztetett időpontban helyszíni szemlét tartanak. Ezek alapján állapítják meg a végleges kártérítés mértékét.

Ha Ön idén sem szeretne profitot bukni egy jégkár, viharkár, fagykár vagy egyéb természeti káresemény okán, akkor időben biztosítsa be növényeit!

Keresse bizalommal területi képviselőjét, kérjen ajánlatot időben, idén tervezzen tudatosan – díjtámogatott növénybiztosítással jobban jár!