1970 óta, évente egyszer, április 22-én tartják világszerte a Föld Napját. Magyarországon nem sokan tudjuk, hogy mit is jelent ez a nap valójában és mit tehetünk egyénileg – vagy közösségi szinten bolygónkért. Hogyan segítsük megóvni környezetünket, a Földet a következő generáció számára?
fotó: Shutterstock
Nagyobb a felelősség a mezőgazdászokon, mint egy átlagpolgáron?
Az elmúlt években - és napjainkban egyre gyakrabban szembesülhetünk termelőként azzal a jelenséggel, hogy a nemzetközi média és a különböző hírcsatornák a gazdálkodókra és a mezőgazdasági ágazatokra mutogatnak a környezeti terhelések egyik fő okozójaként. Mi gazdák, gyakran mindezekből szinte csak azt érzékeljük a saját bőrünkön, hogy mérhetetlen sok, - és egyre több - környezetvédelmi előírással állunk szemben, amelyeket kötelességünk betartani...
Mit tehetünk még ezen felül a jövőnk – a Föld védelme érdekében?
A Föld Napján álljunk meg egy pillanatra és gondoljuk végig, hogy amióta emberi civilizáció - és mezőgazdaság létezik, hogyan bánunk a bolygónkkal. A mezőgazdasági termelés fejlesztése során az évezredek alatt átalakítottuk a természetes környezetünket, élőhelyünk növény- és állatvilágát. Idő közben olyan túlnépesedés alakult ki Földünkön, hogy a táplálék szükségletet ma már csak intenzív termesztési technológiákkal tudjuk kiszolgálni.
5 lépés, amit gazdaként megtehetünk Földünk jövőjéért:
1. Biztosítsunk helyet a gazdaságban a biológiai sokféleségnek!
A vetésterv kialakításakor próbáljunk úgy tervezni, hogy minél több fajt termesszünk az adott gazdálkodási évben.
- Legelőterületek frissítésekor, vagy újravetésekor használjunk 8-12 különböző növényfajt, hogy némiképpen vissza tudjuk adni a természetes füves puszták élővilágát a természetnek.
- A vetésforgó alkalmazása is fontosabb, mint gondolnánk.
- A természetes élőhelyek megőrzését segíthetjük, ha a táblák szélén meghagyjuk az őshonos növényzetet. Új táblaszéli védelmi sávokat is kialakíthatunk, ezzel a vadon élő fajok jelenlétét megőrizhetjük. A táblaszéleken meghagyott természetes- vagy telepített növényzetnek a vadkár megelőzésben is fontos szerepe lehet. Csicsóka ültetése esetén például a vaddisznó ott kezdi a túrást és amíg kitart a csicsóka gumója, addig elkerülheti a kultúrnövény kitúrását- dúlását. Így a gazdának több ideje van felmérni a problémát és cselekedni, vagy jelezni a vadásztársaságnak. Ez csak egy példa a sok jótékony hatás közül a biológiai sokféleségre a mezőgazdaságban. Gondoljunk csak bele, hogy hány vadon élő fajnak van szerepe a kártevő- és rágcsálómentesítésben vagy a kultúrnövényeink beporzásában!
![Évelő-egynyári Évelő-egynyári](https://static.agroinform.hu/data/cikk/2/2317/cikk_22317/JacksonPerennial-145x1024.jpg)
![... Shift+R javítja ennek a képnek a minoségét. Shift+A javítja az oldal összes képének minoségét.](https://static.agroinform.hu/data/cikk/2/2317/cikk_22317/FOLD_DSC00531-1024x768.jpg)
![... Shift+R javítja ennek a képnek a minoségét. Shift+A javítja az oldal összes képének minoségét. undefined](https://static.agroinform.hu/data/cikk/2/2317/cikk_22317/mangalitsa-1[2].jpg)
![tulipántermesztés](https://static.agroinform.hu/data/cikk/2/2317/cikk_22317/shutterstock_379189867.jpg)
![tulipánföld permetezés](https://static.agroinform.hu/data/cikk/2/2317/cikk_22317/shutterstock_83941954.jpg)