Magyal
A magyal az örök élet és a termékenység szimbóluma volt, és azt hitték, hogy a növény otthoni felakasztása szerencsét és védelmet hoz. A magyal a jóakarat, a béke, az egészség és a boldogság szimbóluma, de gyakran kapcsolják a karácsonyi szezonális dekorációval.
Egy keresztény legenda szól arról, hogy az első magyal Krisztus lábnyomában nőtt, ahogy taposta a földet, és tüskés levelei, skarlát bogyói olyanok, mint a vércseppek, szimbolizálva szenvedését. Európa számos részén a magyalt krisztustövisnek vagy szent fának hívják. Napjainkban a magyalt az egész világon használják karácsonyi dekorációként, és szorosan kötődik a karácsonyi ünnepkörhöz.
A magyal az örök élet és a termékenység szimbóluma volt – fotó: Shutterstock
Rozmaring
Úgy tartják, hogy a rozmaring volt az egyik növény a jászolban, ahol Jézus a bölcsőben volt. A középkorban az emberek azt hitték, hogy ha szenteste rozmaringszagot éreznek, egészségesek és boldogok lesznek az új évben, ezért az emeleteken szétterített rozmaringon sétáltak. A Kárpát-medencébe a rómaiak hozták és terjesztették el, mint illat-, gyógy- és fűszernövényt. A rozmaringot ma is használják jellegzetes karácsonyi dekorációként.
A középkorban az emberek azt hitték, hogy ha szenteste rozmaringszagot éreznek, egészségesek és boldogok lesznek az új évben – fotó: Shutterstock
Borostyán
A borostyánt már az őseink is hatalmas becsben tartották. A kedvelt költőket például borostyánból font koszorúval ajándékozták meg. Az ókori Rómában a mulatozás istenét is szőlővesszőből és borostyánlevélből font fejdísszel ábrázolták. Emellett az istenség kezében tartott serlegét és a botját is ez a növény fedte be. Jellegzetes zöld levelei gyakran a virágkoszorúk és más ünnepi dekorációk kulcsfontosságú elemei, amivel otthonunkat is dekorálhatjuk.
Mikulásvirág
A legenda szerint egy fiatal lány a faluba utazott, hogy felkeresse a kápolna kis betlehemét, de nem volt elég pénze, hogy ajándékot vegyen a kis Jézusnak, ezért az útszéli gyomokat tépte le és kötötte csokorba. Nagyon csalódott és elkeseredett volt, hogy nem tud különb ajándékot vinni, de az unokatestvére megnyugtatta, hogy minden ajándék tökéletes, amit igaz szeretettel adnak. Ahogy beléptek a kápolnába és a lány letette az útszéli virágokat a kis Jézus elé, azok azonnal egy csokor gyönyörű lángvörös mikulásvirággá változtak, amit aztán a helyiek karácsonyi csillagnak neveztek. Ezt követően a virág a karácsonyi ünnep részévé vált Mexikóban. Napjainkban a mikulásvirág a karácsony egyik szimbolikus szobanövénye.
Napjainkban a mikulásvirág a karácsony egyik szimbolikus szobanövénye – fotó: Shutterstock
Karácsonyi kaktusz
A legenda szerint Jose atya, egy jezsuita misszionárius megpróbálta megismertetni a dzsungelben élő őslakókkal a Bibliát és Krisztus élettörténetét. Az atya rendkívül igyekezett megnyerni az emberek bizalmát és hitet ébreszteni bennük. Az volt a félelme, hogy a bennszülöttek nem értik meg a fogalmakat, bármennyire is próbálta elmagyarázni nekik. Egy magányos karácsonyi éjszakán már úgy érezte, hogy igyekezete hiábavaló, a feladatát nem tudja teljesíteni. Letérdelt az oltár elé, és kérte Isten segítségét, hogy vezesse ő a dzsungel lakóit az Úrhoz. Ekkor vidám éneket hallott a távolból, egy kórus valahol azt a zsolozsmát énekelte, amit ő tanított az embereknek. Jose megfordult, és ahogy a menet közelebb ért, örömmel fedezte fel, hogy a falu gyerekei énekelnek, a templomba menet. Útközben gyűjtött virágokkal volt teli a kezük: a karácsonyi kaktusz ágait fogták csokorba.
A karácsonyi kaktusz napjainkban az ünnep egyik fontos növénye, mely a téli időszakban virul.
Fagyöngy
Egy régi néphit szerint ha egy fiú el akarja nyerni egy lány szerelmét, akkor fagyöngy alatt kell megcsókolnia. A kelták úgy hitték, hogy a fagyöngyöt egy villám hozta létre egy tölgyfán. Azóta a fagyöngynek mágikus erőt tulajdonítanak. Mivel ez a növény mindig zöld, az örök élet jelképe is lett, és Isten által küldöttnek tekintik. A fagyöngy olyan növénynek számít, amely szerencsét és jólétet hoz, és fenntartja a harmóniát a családban. A fagyöngy ma is népszerű kelléke a karácsonyi díszítésnek.
A fagyöngy ma is népszerű kelléke a karácsonyi díszítésnek – fotó: Shutterstock
Amarillisz
Az amarillisz legendája, keletkezésének története a görög mitológiához köthető. A legenda szerint Amarylis egy szép, félénk és szemérmes pásztorlányka volt. Egy napon a lányka mélységesen beleszeretett a szépséges, büszke és erős Alteóba, a fiú azonban nem viszonozta érzelmeit. A lány elkeseredésében a delphoi jósdához fordult tanácsért, hogy megtudja, hogyan tudná elnyerni Alteo szerelmét. A jósdában hallottakat megfogadva attól kezdve minden éjszakát Alteo ajtaja előtt töltött, és minden éjjel egy arany nyilat merített szívébe. A harmincadik éjszaka után az ajtaján kilépő Alteót gyönyörű, tűzpiros virágok kápráztatták el, melyek Amarylis véréből keltek életre.
A hatalmas, hatágú amarillisz virágzása ünnepi hangulatot varázsol otthonunkba a karácsonyi időszakban.
Olvasd el a témában alábbi cikkünket is:
Legyél óvatos ezekkel a téli növényekkel, súlyosan mérgezők!
Forrás: 24.hu
Indexkép: Shutterstock