Polysulphate – hosszan tartó kénutánpótlás a természet erejével

A talaj kéntartalma utánpótlás nélkül ritkán nyújt elegendő mennyiséget, különösen a magas kénigényű olajos növények (napraforgó vagy a szója), a pillangósok (bab, borsó, lucerna) és a keresztesvirágú növények (pl. repce, káposzta) számára.

repce

Kezeletlen (balra) és Polysulphate-tal kezelt repce (jobbra) – fotó: ICL SF Magyarország

A fehérjék előállításához a nitrogén és a kén egyaránt fontos, felvételük nagyjából hasonlóképpen, egyidőben történik. A növények megfelelő nitrogénfelvételének érdekében elengedhetetlen a talajban elérhető szulfátkészlet évenkénti utánpótlása. A talajban lévő kén könnyen kimosódik. Ezért ajánlott a szulfátokat a vegetáció kezdetekor kijuttatni, hogy a növekedési szakaszban biztosan elegendő mennyiség álljon a növények rendelkezésére. A kénhiány súlyosan csökkenti a nitrogénfelhasználás hatékonyságát, és korlátozza a fehérjeszintézist.

Számos megoldás közül miért a Polysulphate-ot ajánljuk?

Nagyon egyszerű a válasz, hiszen rendkívül magas kéntartalma azonnal felvehető a növény számára – nem kell várni a kémiai átalakulásra, mint az elemi ként tartalmazó készítmények esetében. A Polysulphate a kén mellett kalciumot, káliumot, magnéziumot, bórt, vasat, mangánt, rezet és cinket is tartalmaz. Speciális szulfátkötéseinek köszönhetően nemcsak a kén, hanem az ásvány természetes makro- és mikroelem tartalma is nagyjából 2 hónapon keresztül elérhető a növények számára, kimosódás nélkül.

Polysulphate kénutánpótlás, tápanyag-utánpótlás

Fotó: ICL SF Magyarország

A kalciumszulfátos formában való jelenléte pedig lehetővé teszi, hogy a szikesedés kezdeti fázisát is képes visszafordítani, folyamatos használatával pedig jelentős állapotjavulás is elérhető. Mindezt teszi a környezet maximális védelme mellett, hiszen a Polysulphate egy kémiai kezelésektől mentes, biotermesztésben is engedélyezett természetes ásványi tápanyag.

Kijuttatási javaslatok

Szántföldi kultúrák esetén akár egyetlen Polysulphate kezelés is elegendő, alap- és fejtrágyaként is alkalmazható. Repcében az adagolás 250-300 kg/ha, gabona esetében (búza, triticale, rozs, árpa) 150-180 kg/ha.

Polysulphate töltése a kijuttatás előtt

Polysulphate tápanyag-utánpótló készítmény adagolása – fotó: ICL SF Magyarország

Miért érdemes lombtrágyázni is aszályos időszakban?

A szárazság különösen megviseli az áttelelő növényeket. A hideg talajból a fejletlen gyökerek nehezen vagy egyáltalán nem tudják a fontos tápelemeket felvenni. A tavaszi fejlődés megindulásával hirtelen a növények nitrogénigénye is megnő. A gabonafélék termésmennyiségét elsődlegesen a növény által felvett nitrogén mennyisége határozza meg. A tavaszi fejtrágyázással kijuttatott nitrogén pedig a szárazság és a hideg talaj miatt nem mindig szívódik fel kielégítően a gyökereken keresztül.

Ilyenkor a gazdák legtöbbször lombtrágyával orvosolják, előzik meg vagy kezelik a növényi stresszt, vagy hiánytüneteket. A tavaszi induláskor a növények nagyon hatékonyan veszik fel és tudják hasznosítani a nitrogént lombon keresztül is. Amikor növényvédelmi kezelést végeznek, mindenképpen érdemes egymenetben lombtrágyát is kijuttatni, mert a szántóföldi növénytermesztés során a célzott növényvédelem legtöbb esetben egybeesik a lombtrágyázásra ideális fenofázisokkal is.

Repce levele

Repcelevél – fotó: ICL SF Magyarország

Az ICL Agroleaf lombtrágyacsaládja a legjobb választás arra, hogy átsegítsük a növényeket a kritikus fejlődési szakaszokon, csökkentsük a stresszhatást, növeljük a termőképességet, helyreállítsuk a tápanyagegyensúlyt és megelőzzük a szemmel nem látható hiánytüneteket.

A lombtrágyák szárazságtűrést növelő hatásáról itt olvashat bővebben.

Érdemes a szulfátokat a vegetáció kezdetén kijuttatni – fotó: ICL SF Magyarország

Nemcsak azért javasolt a növényvédelmi kezeléseket egymenetben összekapcsolni a lombtrágyák kijuttatásával, mert kevesebb kezelés is elegendő, hanem ráadásul a lombtrágyák a növények életfolyamatainak aktiválásával fokozhatják a növényvédő készítmények hatékonyságát is. Az Agroleaf egyik legnagyobb előnye, hogy a gyors növényi reakciót követően hosszan tartó hatást biztosít és számos növényvédő szerrel jól keverhető, így alkalmas tankkeverékekben való használatra.

Repcében javasolt Agroleaf összetételek

Az ICL-SF tavaszi általános kezelési javaslata az Agroleaf Power 20-20-20+TE, majd később a szezon folyamán az Agroleaf Crop Oil seed 6-18-31+2 MgO+TE összetételű, magas foszfor – és káliumtartalmú, teljes mikroelemsort tartalmazó lombtrágya használata, hektáronként 5 kg-os dózisban, 250-300 liter vízmennyiséggel. A kezelést 7-10 naponta kell megismételni. Ez elsőre nagy mennyiségnek tűnik, de ekkor várható tőle plusz eredmény.

Részletes szaktanácsadás Rácz Gábor növényvédelmi szakmérnöktől, az ICL magyarországi képviselőjétől kérhető, a +36 30 488 1479 telefonszámon. További érdekes cikkekért, tippekért kövesse az ICL Facebook oldalát!

ICL