A másodvetések javíthatják a talajok vízháztartását
A kutatók megállapították, hogy a változatos összetételű másodvetések alkalmazása jelentős előnyt jelenthet, mivel ezek révén a gyökérzónában változatos mikrobák halmozódnának fel, megkönnyítve a főnövény tápanyag felvételét. Dr. Norman Gentsch, a Leibniz Egyetem Talajtani Intézetének munkatársa szerint „minél változatosabb a növények faj szerinti összetétele a másodvetésekben, annál gazdagabb a mikrobiális közösség a gyökérzónában. Megfelelő kombináció esetén ezek a mikrobák hatékonyan járulhatnak hozzá a talajban lévő tápanyagok feltárásához, és ennek eredményeként az utóvetemény robusztusabban és egészségesebben fejlődik.
A másodvetések egyébként nem versenyeznek az utóveteményekkel a talajban lévő vízkészletért, viszont javíthatják a talajok vízháztartását és nedvességtartalmának megőrzését, aminek a szárazság terjedésével egyre nagyobb jelentősége lesz. A másodvetésekkel borított földeken a betakarítás után a talajok NPK-tartalma a parlaghoz képest 40-60 százalékkal magasabb volt.
Magyarországon a másodvetések területe az utóbbi időben erősen visszaesett, főleg a munkaerőhiány miatt, illetve a költségkímélésre való tekintettel, pedig a fentiek alapján talán érdemes lenne azokat újra divatba hozni.