Nagyban segítheti a gazdálkodók munkáját egy monitoringdrón. A multispektrális drónok felhasználási lehetőségei és különlegességei leginkább a kamerákban rejlenek, de vannak bizonyos kiegészítő elemek/eszközök a drónokba építve vagy felszerelve, melyek segítségével hatékonyabbá és pontosabbá tehetünk egy spektrális vizsgálatot, hogyha drónokat használunk a hagyományos megoldásokkal szemben. A NAK Agtech Lab innovációs program keretében a DJI Mavic 3 Multispectral drónt mutatta be az ABZ Drone.

Egy felszállással kb 40-45 percet képes levegőben tölteni ez a drón – Fotó: Agroinform

A DJI Mavic 3 Multispectral drón egy több szempontból is specializált eszköz, mivel kamerarendszerét tekintve 4 db dedikált és egy „általános", RGB lencsével van ellátva. A dedikált lencsék külön, egy meghatározott tartományban, zöld, piros és két hullámhossz rész elkülönítve, infraértékeket rögzítenek, mivel ezek a spektrumrészek adják a leghatékonyabb és legelterjedtebb vegetációs index alapokat, vizsgálati lehetőségeket.

Ezeknek a tartományoknak a valós idejű összehasonlítására is van lehetőség a drón kontrollerén belül (pl.: NDVI, NDRE és GNDVI indexek segítségével), így élő képes inspekciót is végezhetünk a lehető leggyorsabb mezőgazdasági problémafeltárás érdekében. Ahhoz, hogy a kamera ténylegesen megfelelő visszaverődési és elnyelési értékeket tudjon eltárolni az élőképes vagy a hagyományosabb, ortofotós és ortomozaikos feldolgozás munkafolyamatához, az eszköz törzsére felszerelt a gyártó fényérzékelő szenzort, ami a felmérés időpontjában vizsgálja a napfény beérkezési mennyiségét és szögét, majd ezekkel a fényértékekkel pontosítja a készülő fotókat, vizsgálatokat. "Ahhoz, hogy a szoftveres tudást még jobban ki tudjuk használni, a drón egy felszállással kb 40-45 percet képes levegőben tölteni és akár még 50-60 km/h-ás sebességnél is képesek vagyunk megfelelő felbontással és értékelhetőséggel fotókat készíteni, úgy, hogy egy időben mind az 5 lencsét használjuk" – részletezte Filler Zsófia, az ABZ Drone értékesítési igazgatója a NAK Agtech SUMMIT konferencián.

Filler Zsófia, az ABZ Drone Kft. értékesítési igazgatója – Fotó: Agroinform

Amennyiben még ezek a funkciók és beállítási lehetőségek sem elegek egy kiemelkedő minőségű felmérés elkészítéséhez, akkor használhatjuk még az SDK-s fejleszthetőség opciókat, a drónhoz készült mezőgazdasági menedzsment szoftvert (repülés kiértékeléshez, tábla határokhoz, útvonalakhoz, stb) vagy a drón tetejére kialakított felszerelési platformot, ahova gyári hangszórótól és lámpákon túl, RTK antennát is felszerelhetünk ami magát a drónt, így a képeket is cm-es pontossággal ruházhatja fel.

A drónos felméréseknek köszönhetően:

1. képesek vagyunk a teljes területet átlátni,

2. a növények egészségi állapotáról aktuális képet kapunk,

3. korábban tudjuk megállapítani a táblán lévő károsítók jelenlétét, ezáltal jelentős károkat előzhetünk meg,

4. megfigyelhetők az aszály, illetve a taposás által okozott stresszhatások,

5. aktuális képet kapunk a talaj állapotáról, valamint a terület tápanyag ellátottságáról,

6. a kapott felvételekre alapozva differenciált kijuttatási térképek készíthetők,

7. centiméterpontos méréseket tudunk elvégezni, kimutathatók a talajművelés során elkövetett hibák, átművelések.

Mindezek lehetővé teszik a megfelelő időben történő, célzott beavatkozásokat, jobb minőségű és nagyobb mennyiségű termés előállítása és az inputanyagárak csökkentése mellett.

Az ABZ Drone a PREGA konferencia kiállítója lesz 2024. február 6. és 8. között. A konferencián az ABZ Drone Kft. részéről Keczer Máté, ügyvezető-helyettes tart előadást "Hogyan integrálhatom a dróntechnológiát a gazdaságomba?" címmel.

A PREGA "Drónok a mezőgazdaságban: felmérés és légi kijuttatás" szekciójában, február 8-án mintegy 10 előadás várható a monitoroingdrónok, permeteződrónok használata kapcsán, az eredményes drónos növényvédelmi kezelésekről. Szekcióvezető: Borhi András kísérletvezető, fejlesztőmérnök, Eurofins Agroscience Services Kft.

A szekció kiemelt előadója lesz dr. Davide Cammarano (professzor, Aarhus University, Dánia), szakterülete a környezetbarát és fenntartható növényvédelem, az egyetem precíziós gazdálkodással foglalkozó tanszékének vezetője.

Biztosítsd be a helyed a PREGA-n most!

Kedvezményes jegy információ

Jelentkezz!