Tekintettel arra, hogy a Syngenta Kft. Magyarországon a napraforgó vetőmag értékesítés területén meghatározó szerepet tölt, be fontosnak tartja, hogy a magas genetikai értéken túl hozzáadott szakmai információt is biztosítson mindazon termelők számára, akik ezt a jelentős profitabilitással bíró növényt még eredményesebben szeretnék termeszteni.
Program célja, hogy a kísérlethez csatlakozó partnergazdaságokban minden részletre kiterjedő termesztéstechnológiai ajánlatot alakítson ki hibrid és termőhely specifikusan, a maximális hozam elérése érdekében.
Ez a program a piacon egyedülálló kezdeményezésnek számít, hiszen ennyire átfogó, minden részletre kiterjedő szakmai vállalás korábban nem volt. Valljuk, hogy a precizitás és a alapos technológiai szemlélet hozhat tartós sikert. Ezen vizsgálatokból nyert tapasztalat segíthet, hogy ezt a hazánkban oly népszerű növényt, és a hibridekben rejlő potenciált egyre több termőhelyen és évjáratban stabilan ki tudjuk aknázni. A 2020-as év tavaszán a programban 13 partnergazdaság vesz részt (nagyüzemi parcellaméret).
Fontos, hogy a gazdaság rendelkezzen a precíziós gazdálkodás megvalósításához szükséges teljes eszközháttérrel.
A kísérleti programban való részvételnek a termelői elkötelezettségen túl infrastrukturális feltételei voltak, melyek közt az egyik legfontosabb, hogy a gazdaság rendelkezzen a precíziós gazdálkodás megvalósításához szükséges teljes eszközháttérrel a tápanyag utánpótlástól a betakarításig. A precíziós gazdálkodás fogalma nem új keletű hazánkban, sokan sokféleképp értelmezik.
A precíziós gazdálkodást tekintve a Syngenta Kft. számára a legfontosabb szempont a munkafolyamatok pontosabb kivitelezése és az azokhoz kapcsolódó információ kinyerése, amely lehetőséget biztosít a szakmai következtetések, valamint a fejlődést segítő új koncepciók kialakítására.
A napraforgó hazánk kedvelt szántóföldi növénye, de népszerűsége ellenére sok fehér folt van még a termesztéstechnológiát tekintve, amiben a hagyomány nagyobb szerepet tölt be, mint a tudományos megközelítés. Ezeket az ok – okozati összefüggéseket kutatva indult útjára ez a több éves kísérlet sorozat.
A napraforgótermesztésben a hagyomány nagyobb szerepet tölt be, mint a tudományos megközelítés.
A szakmai koncepció kialakítása során technológiai sarokpontokra van szükség, hiszen eltérő adottságokkal rendelkező termőhelyeken kerültek beállításra a kísérletek.
Ezen sarokpontok a következők voltak:
- Elővetemény és gyomirtási technológia főnövényre gyakorolt utóhatásainak figyelembe vétele
- A napraforgó tápanyag utánpótlása hibridek tulajdonságainak ismeretében
- Talajművelés helyszíni felülvizsgálata (lazultság, tömörödöttség) – hogyan tovább tavasszal?
- Vetésminőségre vonatkozó iránymutatás vetőmag- vetőgép-talaj egymásra gyakorolt hatása, beállítási javaslat a vetőmag paramétereinek ismeretében.
- Teljes körű növényvédelmi javaslat hely specifikusan, időzítésre a termőhelyi és klimatikus viszonyokra vonatkoztatva.
- Digitális szakmai támogatás a teljes vegetáció során adat felvételezéssel, kiértékeléssel azonos szempontrendszerben.
Számos kihívással tarkított termelési évben végeztük a feladatokat. A betakarítások befejeződtek, és a hozamtérképek már feldolgozás alatt állnak. Számos összefüggés igazolódni látszik, és az évközben végzett monitoring, valamint a betakarítási eredmények ismeretében számos előre mutató szakmai következetéssel tudunk hozzájárulni a program és a termelők szakmai fejlődéséhez, melyeket egy cikksorozat keretében osztunk majd meg a termelőkkel.
Barta László
Contivo szaktanácsadó
Syngenta Kft.