A tartósnak és hidegnek ígérkező tél idén különösen indokolttá teheti az őszi káposztarepce őszi lombkezelését.
Hideg tél jön, de kezeléssel csökkenthető a kifagyás kockázata – fotó: Natur Agro Hungária
Ahogy az elmúlt években már megszokhattuk, a mezőgazdaságnak folyamatosan alkalmazkodnia kell a klímaváltozás szélsőséges viszonyaihoz. Tapasztalatok alapján már elmondható: nagy segítséget nyújtanak ebben a megfelelő időben és megfelelően megválasztott technológiával elvégzett lombtrágyázási kezelések. Mindehhez először is fel kell mérnünk, milyen tápanyagra van szüksége a kezelt növénynek az adott fenológiai fázisban.
Noha a gyakorlatban ritkán alkalmaznak ősszel nyomelemtartalommal bíró növénykondicionálókat – főként a bizonytalan megtérülés és a kifagyás veszélye miatt –, a várható hideg tél indokolttá teheti a repce őszi lombkezelését is; különösen a később vetett, fejlődésben visszamaradottabb, valamint a szárazság miatt később kikelő állományok esetében.
A kezeléssel ugyanis minimálisra csökkenthetjük a kifagyás veszélyét, serkenthetjük a növények tápanyagfelvételét, megalapozhatjuk azok télállóságát, még hótakaró nélküli tartós fagy esetén is.
Natur Plasma "T" és Natur Mono – fotó: Natur Agro Hungária
A Natur Agro Hungária által kifejlesztett technológia egyik fontos eleme a Natur Plasma "T" nevű biostimulátor, amely egy élő algákat, és azok hasznos, szerves eredetű végtermékeit tartalmazó termék. Táplálékként szolgál a növényzet számára, regeneráló hatással is rendelkezik. Szerves összetevőinek köszönhetően teljes mértékben hasznosul, hatása gyors és eredményes. Nem csak tápanyagokat pótol, de megerősödésre, növekedésre is készteti a gyökérzetet és a növényi zöldtömeget.
A Natur Technológia alkalmazása során a biostimuláció mellett rendszeresen kijuttatjuk az adott kultúrának és körülményeknek megfelelő MONO-adalékainkat is, amelyek megnövelt dózisban tartalmaznak egy-egy tápelemet.
A bór szerepe
A repce őszi lombtrágyázásánál különösen fontos a bór pótlása, hiszen ez az esszenciális mikroelem az, ami
- segíti a stresszhelyzetek átvészelését és az áttelelést,
- javítja a növények vízmérlegét,
- alapvető szerepet játszik a növények tápelemfelvételében, a szénhidrátok és egyéb asszimilátumok szállításában és felhalmozásában,
- fokozza a sejtfal stabilitását,
- segíti egy fejlettebb gyökérrendszer kialakulását.
Kezelésünkkel ráadásul nemcsak a növényt készíthetjük fel a hideg télre a kelés utáni kritikus szakaszban: a megfelelően időzített őszi lombkezelés nagymértékben hozzájárulhat a terméseredmény növekedéséhez.
Mindezt bizonyítja a Sopronhorpácson, a Beta-Kutató Intézet Nonprofit Kft. által 2019/2020-ban végzett kísérlet is.
Kísérleti kezelés - Sopronhorpács
|
A kutatóállomás munkatársai által végzett vizsgálat célja a Natur Agro Hungária Kft. lombtrágyáinak őszi káposztarepcére gyakorolt hatásának a vizsgálata volt. A kezelés során a már ismertetett Natur Plasma T élő algás biostimulátort és Natur Mono Bór adalékot használtak fel.
Terméseredmények:
|
* A terméseredmények 9 % nedvességre egységesítve.
** A bevételek 120 000 Ft/tonna terményárral kalkulálva.
*** A kezelés költségei lédig (göngyöleg nélküli) 2020-as listaárakon lettek kiszámítva.
**** A többlet árbevétel hektáronként a kezelés költségeinek a levonása után.
A kezelés eredményeképp 13,4%-os terméstöbbletet értünk el a kezeletlen, kontroll területhez képest, ami a kezelés költségének levonása után is 44 378 forint plusz bevételt jelent hektáronként.
Töltse le 2021-es és 2020-as kísérleti kiadványainkat, melyekben még több repcekísérletünk eredményét olvashatja részletesen!
Használja Ön is a Natur Technológiát repcéjében!