Az agrarheute.com egy vegyes fogadtatású bírósági döntésről tudósít egy új rizsfajta betiltását illetően. A Fülöp-szigetek kutatói néhány évvel ezelőtt létrehozták a génmódosított „arany rizst", amely megnövelt béta-karotin tartalma révén lehetőséget, illetve reményt teremtett az országban nagy számú áldozatot szedő hiánybetegségek megfékezésére.
Az elmúlt évben megtermelt mintegy 70 tonnányi mennyiség a kutatók eredményét igazolta, és tovább táplálta a reményeket. A helyi hatóságok azonban – a Greenpeace támogatásával – kezdettől fogva minden génmódosított növény termesztését ellenzik, azok lehetséges egészségi ártalmaira hivatkozva. Ennek nyomán az ország legfelső bírósága egy közelmúltban hozott ítéletben betiltotta az „arany rizs" termesztését, egy bizonyos kártevőkkel szemben immunissá tett és így kevés növényvédő szert igénylő GMO tojásgyümölccsel együtt.
A Greenpeace a gazdák győzelemeként értékeli a kihirdetett ítéletet, ugyanakkor a nemesítők több éves munkája és a gyógyítók reménysége értelmetlenné vált, bár ők megpróbálnak tovább harcolni az engedélyezésért. A világszerte széles körben alkalmazott, génmódosított növényeknek az emberi egészségre gyakorolt káros hatását eddig konkrétan senki sem bizonyította, az arany rizs és a GMO tojásgyümölcsnek viszont számos kedvező hatása már bizonyított.
Indexkép: Shutterstock