Az eurekalert.org hírportál elemzése szerint a globális növénytermesztés jelenleg egyes körzetekben csak szűkösen tudja kielégíteni a búza iránti keresletet, és különösen az afrikai importfüggő országok vannak nehéz helyzetben.

A több mint 100 országban alapgabonaként termesztett búza hektáronkénti termésátlagai az utóbbi egy-két évtizedben nem mutatnak számottevő növekedést. A legutóbbi évtizedben kibontakozó és orosz-ukrán háború nyomán felerősödő búzaválság pedig már lassan az élelmiszerbiztonságot, sőt a világbékét kezdi veszélyeztetni.

A Müncheni Műszaki Egyetem kutatói azonban néhány éve intenzíven dolgoznak a búza termelési potenciáljának javításán, amelyhez különböző tudományágak együttműködésére van szükség.

A projekt irányítója, Senthold Asseng professzor kifejtette, hogy a búza terméseredményei világszerte a növény biofizikai teljesítőképességének felső határát közelítik, az eredmények további fokozásához a genetikába való alapvető beavatkozásokra van szükség.


Kísérleteik és elméleti számításaik alapján a müncheni kutatók meg vannak győződve arról, hogy a genetikai potenciál a jelenlegi átlagoknál akár 50 százalékkal nagyobb termést képes biztosítani, ez azonban csak a különböző részterületek kutatóinak együttműködése és a komplett agrotechnikai rendszer (talajművelés, trágyázás, növényápolás, növényvédelem, stb.) tökéletesítése révén oldható meg.

Indexkép: Pixabay