Az EU élelmiszerbiztonsági hatósága (EFSA) viszont támogatja azt és az Európai Bizottság is kezdeményezte a GMO-kra vonatkozó szabályozás módosítását. Utóbbi javaslata szerint az eddig két kategóriába sorolt genomikai technikák (NGT) felhasználásával termesztett növények közül az NGT 1 kategóriába tartozó növények mentesülnének a géntechnológiával módosított szervezetekre (GMO-k) vonatkozó szigorú uniós követelmények, így a kötelező címkézés és a hosszadalmas engedélyezési eljárás alól is.


Az NGT 2 kategóriába sorolt, mélyrehatóbb DNS-módosítással rendelkező növényekre továbbra is vonatkoznának a GMO-szabályok.

Az unió élelmiszerbiztonsági hatósága tudományos szempontból megalapozottnak találta a szabályozás enyhítését. Az Európai Parlament februárban alakította ki álláspontját a génszerkesztett növényekkel kapcsolatban, azonban az ügy december óta az Európai Unió Tanácsában rekedt, mivel egy kisebbségben lévő csoportosulás elutasította és blokkolta a spanyol elnöksége által előterjesztett kompromisszumos szöveget.

GMO

Az unió élelmiszerbiztonsági hatósága tudományos szempontból megalapozottnak találta a szabályozás enyhítését – forrás: Pixabay

Ezután úgy tűnt, hogy a belga elnökségnek kompromisszumos javaslattal sikerül feloldani a konfliktust, azonban az idei hónaptól a soros elnökséget betöltő magyar kormány úgy tűnik, megakadályozza a szabályozás módosítását, Budapest kétségbe vonja az NGT 1 és a hagyományos növények egyenértékűségét.


Az élelmiszerbiztonsági hatóság véleményével szemben a magyar kormány szerint a bizottság által javasolt kritériumok „nem biztos, hogy elegendőek a hasonlóság megállapításához". A magyar uniós elnökség felkérte az uniós országokat, hogy tegyenek javaslatot alternatív kritériumokra az NGT 1-es kultúrákra vonatkozóan.

Az Orbán-kormány a címkézési követelményekről, illetve az NGT-növények és a biogazdálkodás együttéléséről is megnyitja a vitát, amikor azt hangoztatja: a génmódosított növények és a biotermesztés szétválasztása nehéznek bizonyulhat.

A magyar kormány álláspontja szerint több uniós ország szeretné, ha az NGT 1 kötelező címkézési szabályait a vetőmag-előállításon kívül kiterjesztenék az élelmiszerekre és más termékekre is annak érdekében, hogy a teljes termelési lánc mentén biztosítható legyen az átláthatóság.

Forrás: Economx