A globális mezőgazdaságnak az utóbbi években egyre nagyobb mértékű, illetve egyre gyakoribbszárazsággal kell szembenéznie, ami megnöveli a haszonnövények szárazságtűrésének jelentőségét – írja a phys.org hírportál.
Az amerikai Yale Egyetem kutatói felfedezték, hogy egy közönséges gyomnövény, az Európa-szerte elterjedt kövér porcsin, valamint a pozsgás növények vízháztartásának tanulmányozása elősegítheti más, haszonnövény fajok szárazságtűrésének fokozását. A növények vízháztartását alapvetően a szén-dioxidból és vízből tápanyagot termelő fotoszintézis módja határozza meg, amely a szárazságtűrő növényeknél alapvetően másképp megy végbe, de elméletileg átvihető a haszonnövényekre is.
Kövér porcsin (Portulaca oleracea) – Fotó: Shutterstock
A fotoszintézis módja szerint a növények három nagy csoportra csoportra oszthatók (C3, C4 és CAM). A cukornád fejlődésénél az úgynevezett C4 fotoszintézis megy végbe, amely lehetővé teszi, hogy a növény magas hőmérséklet mellett is megőrizze termékenységét.
A legnagyobb szárazságtűrés a CAM csoportnál tapasztalható, ahol a crassulacean sav anyagcseréje lehetővé teszi a növény számára, hogy nappal fotoszintetizáljon, de csak éjszaka végezze a szükséges gázcserét, ami erősen lecsökkenti a vízveszteséget.
Erika Edwards professzor elmondta, hogy elméletileg megvan a lehetőség a fotoszintézis módjának megváltoztatására, ennek gyakorlati megvalósításához azonban számos technológiai részlet tisztázására van szükség.
A kutatások eddigi eredményeit a Science Advances című folyóiratban tették közzé.