A magyar mezőgazdaságban is egyre szélesebb körben alkalmaznak drónokat a gazdálkodók, főként a növényvédelemben, permetezésre. Jordán László, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Növény-, Talaj- és Agrár-környezetvédelmi Igazgatóságának (NTAI) igazgatója adott tanácsokat korábban a PREGA konferencián ahhoz, hogy a munkafolyamatot a szabályokat betartva szakszerűen lehessen elvégezni.

A drón nem gyerekjáték

Jordán László szerint sokan gondolják úgy, hogy a drónok használata a növényvédelemben gyerekjáték, hiszen a drón irányítására még egy gyerek is képes. Ez azonban nincs így, mert a elengedhetetlen a magas fokú szaktudás a drónok növényvédelmi alkalmazásához.

Ezen a területen ugyanis a drónhasználathoz alapvetően 3 dolog kell:

  • maga a drón,
  • a növényvédő szer,
  • és a megfelelő jogszabályi környezet

Annak érdekében, hogy a permetező drónt a lehető legoptimálisabban lehessen használni, ki kell választani azt a típust, amellyel a permetezést szeretnénk végezni. Számos olyan munkaeszköz létezik, amiből az aktuális munkára legmegfelelőbbet kiválaszthatjuk, de egy dolognak  közösnek kell lennie velük kapcsolatban  a permetező drónoknak rendelkezniük kell típusminősítéssel.

drón

Sokan gondolják úgy, hogy a drónok használata a növényvédelemben gyerekjáték – fotó: pixabay.com

Kiemelten fontos az ellenőrzés és a vizsgálat

A drón szükséges minősítését a kereskedőknek kell megszerezniük az adott típus első magyarországi forgalomba hozatala előtt. A drónt a vizsgálat során szakemberek ellenőrzik abból a szempontból, hogy a hatékonyságot és a környezetvédelmi szempontokat figyelembe véve megfelelő minőségű munkavégzésre alkalmas-e.

A szakemberek által kidolgozott követelményrendszer kikerült a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) honlapjára, ugyanis ez az intézmény végzi a növényvédelmi drónok típusminősítését. Ha  az adott permetező dróntípus megkapja a tanúsítást a MATÉ-tól, akkor attól kezdve ezt a típust lehet Magyarországon forgalmazni.A szabályozó rendelet 2021 decemberében jelent meg - korábban nem volt lehetőség a drónok típusminősítésére, azaz a jogszerű forgalmazására sem.

Azoknak a drónokat forgalmazó cégeknek, amelyek a rendelet megjelenése előtt hoztak forgalomba permetező drónokat, ez év június 30-ig pótolniuk kellett a típusminősítést. Ha egy adott permetező drón ezután sem rendelkezik típusminősítéssel, úgy növényvédelmi munkát nem lehet végezni vele.


Drónos növényvédelem

Lényeges üzemeltetési kérdés a permetező drón alkalmazásakor a növényvédő szerek használata. A permetező drónok használatáról szóló első híradásokban azt hangoztatták, hogy a növényvédelemben a drónt sokkal kevesebb permetlével lehet használni, mint más permetező eszközt és hatékonyabb is, mint a hagyományos permetező eszközök, elegendő kevesebb hatóanyagot kijuttatni. Ez azonban nem bizonyosodott be – mondta Jordán László. Ugyanis mindaddig nem lehet tudni, hogy egy drónos kijuttatás mennyire hatékony, amíg ezt nem támasaztják alá a gyakorlati tapasztalatok és mérések alapján.

Emiatt a szakmai szabályozás Magyarországon abba az irányba indult el, hogy amely növényvédő szert drónról kívánnak kijuttatni, azt egy egyszerűsített engedélyezési eljáráson kell keresztülvinni - hatékonysági és elsodródási vizsgálatokat kell végezni. A méréseket azonban nem kell minden egyes kultúrnövényre és károsítóra elvégezni, hanem kultúracsoportokat és károsítócsoportokat lehet alkotni, így a megfelelő vizsgálati adatokhoz jóval gyorsabban és kisebb költséggel lehet hozzájutni.

Ha a hatékonyság és az elsodródási paraméter is megfelelő, akkor a Nébih módosítja a növényvédő szer engedélyokiratát, és lehetővé válik a szerrel történő drónos permetezés is.

Eddig hat készítményre nyújtottak be drónos kijuttatásra engedélykiterjesztési kérelmet, de ezt a Nébih egyik esetben sem tudta kiadni a megfelelő eredmények hiánya miatt.

drón agrárium

A magyar mezőgazdaságban is egyre szélesebb körben alkalmaznak drónokat a gazdálkodók – fotó: pixabay.com

Milyen lehetőség van a drónos permetezés alkalmazására?

Korábban a szakhatóságot többen is megkeresték azzal a kéréssel, hogy az szükséghelyzeti engedélyt adjon ki kutatásra annak érdekében, hogy a gazdák permetezhessenek a drónjukkal. Ezt azonban a jogszabályi környezet hiánya miatt el kellett utasítani, mert semmi támpont nem volt amihez tarthatták volna magukat a permeteződrón-használók.

Ez a helyzet mára megváltozott, és így, ha megfelelően indokolt kérelmet nyújtanak be a gazdálkodók a szükséghelyzeti engedélyre, akkor esetenként ha minden egyéb feltétel teljesül a Nébih kiadja az engedélyt.

Még mindig nincs kész a drónos jogszabály

A drónos növényvédelemhez szükséges jogszabályi feltételrendszer még nem teljes mértékben kidolgozott. Mindenképpen figyelembe kellett venni azt, hogy a növényvédelmet a polgári törvénykönyv veszélyes tevékenységnek minősíti, ezért, amit jogszabály nem szabályoz, azt nem lehet megtenni.

Drónos permetezést csak akkor lehet végezni, ha van jogszabály arra, hogy ezt a munkafolyamatot miként lehet elvégezni. Ameddig ilyen jogszabály nem létezett, addig gyakorlatilag minden drónos permetezés illegális volt Magyarországon – kivéve a szabályos kísérleteket.

Ez 2021. december 1. óta változott meg. A jogszabály megírásakor azt kellett eldönteni, hogy a drónos növényvédelem légi vagy nem légi növényvédelemnek minősül-e. A cél az volt, hogy a drónos növényvédelem ne legyen légi növényvédelmi kategória, mert abban az esetben nagyon sok feltételnek kellett volna megfelelni mind a kijuttatási felkészítés, mind pedig a lejelentési kötelezettség terén is.

drón agrárium

A drónos növényvédelemhez szükséges jogszabályi feltételrendszer még nem teljes mértékben kidolgozott – fotó: pixabay.com

Az akadály Európából érkezett

Az Európai Bizottság akkori elnöke viszont egy olyan állásfoglalást adott ki, miszerint a drónos növényvédelem légi növényvédelmi tevékenység. A magyar szakhatóság is felülvizsgálta az álláspontját, és ennek megfelelően módosította a légi növényvédelemről szóló magyar rendeletet. Így került be a rendeletbe a repülőgépek és helikopterek mellé a pilóta nélküli légi járművek kifejezés is. A módosított jogszabály hatóköre a drónokra is kiterjedt, a drón irányításának eszközrendszerét pontosan körülírva. Ez meghatározza, hogy ki lehet növényvédelmi drónpilóta és milyen feltételeknek kell megfelelnie, hogyan végezhet munkát a drónnal.

Drónpilóta képzés Magyarországon

A növényvédelmi drónpilóta képzés egy kiegészítő, ráépülő képzés.

Az oktatásán való részvételhez követelmény a B kategóriás jogosítvány, legalább az „Engedély II. forgalmi kategóriába sorolt növényvédő szerek vásárlására és felhasználására" (zöld könyv), valamint a légiközlekedési hatóság által meghatározott drónpilóta képzés elvégzése.

Jordán László azt is ellmondta, hogy a felsorolt feltételek teljesítésével (típusminősítés, növényvédő szer engedélyezés és speciális, szakmai jogszabályi környezet kialakítása) az agrár igazgatás eleget tett annak az elvárásnak, hogy megteremtse a szükséges feltételrendszert a drónos növényvédelem jogszerű használatához.

De ez még kevés, mivel a drón egy repülő eszköz, és ezért a légi közlekedési szabályokat is be kell tartani a használata során, és ezen a területen van még néhány olyan dolog, amit még meg kell vitatni, illetve a szükséges feltételeket biztosítani kell hozzájuk.

Az már eldöntött tény, hogy drónról növényvédő szert kijuttatni a növényekre speciális műveleti kategóriába tartozik, azaz mielőtt a drónos növényvédelmet megkezdi valaki, műveleti engedélyt kell kérnie, ami területre vonatkozik, és azt időről időre (évente) újra meg kell kérni.