Az előző héthez képest alig van változás az időjárás jellegében. Maradt a perzselő nyár, elmaradtak az előző héten már helyenként kialakuló nyári záporok, zivatarok. A harmatképződés csupán a mélyfekvésű nyugati területeken fordul elő.
A növények szinte teljesen leálltak az asszimilációval, folyamatos a levélsárgulás, a leszáradás, a légköri aszály és UV-sugárzás miatti napégés. Elfogadható minőségű talajmunka még a legkorszerűbb munkagépekkel is csupán korlátozottan lehetséges – írja dr. Aponyi Lajos legújabb növényvédelmi előrejelzésében a novenyvedoszer.hu-n.
Egyre több csőpenésszel fertőzött terméssel találkozhatunk az aszályos időjárás ellenére – fotó: pixabay.com
Gyarapodó tömegben hámozgatnak a keresztesvirágú növények bolhái
Mint írja, a kedvezőbb vízellátottságú tájegységekben mérsékelt ütemben, de folyamatosan kelnek az aratás során elszóródott magvak. Elsősorban a repce kelése érzékelhető, a 2-4 valódi leveles növényeken gyarapodó tömegben hámozgatnak a keresztesvirágú növények bolhái és más földibolha fajok. A károsítás kiterjedt a „zöldítés" céljából vetett keresztesvirágú növényekre is, de itt tilos a kémiai beavatkozás.
A parlagfű még elviseli a megpróbáltatásokat, folyamatosan szórja virágporát.
Változatosan alakul a kukorica fejlődése
A teljesen felszáradt területek mellett szépen zöldellő táblákat is lehet látni. Mindez a kedvezőbb talajnedvességi állapotnak, a jobb tápanyag-ellátottságnak, és a területre adaptált agrotechnikának a következménye.
Folyamatosan rajzik a kukoricamoly, a tojásrakó nőstények a még zöldülő növényekre rakják a petéiket. A mollyal fertőzött növények aránya ezekben a táblákban folyamatosan növekszik. A gyér gyapottok bagolylepke csapdafogás ellenére is emelkedik a megrágott csővégek aránya.
Egyre több csőpenésszel fertőzött terméssel találkozhatunk az aszályos időjárás ellenére is, ugyanis a sérült magvakon már egy erősebb harmattól is inkubálódik a kórokozó. Az amerikai kukoricabogár folyamatosan rajzik ugyan, de a kártevő egyedsűrűsége továbbra is elmarad a korábbi években tapasztalttól.
A napraforgó táblák állapota is a kukoricánál tapasztalt változatosságot mutatja
A még zöldellő, de már gazdasági érettségű növények mellett teljesen elszáradt növényállományok is vannak.
Foltszerűen tovább erősödött a makrofominás megbetegedés, míg az Alföldön terjed az alternáriás szár-és levélfoltosság a tányéron is, addig a nyugati tájegységekben a fómás megbetegedés terjed ugyanígy. A diaporte miatt egyre gyakoribb a szártöréses tünet is. Egyre gyakrabban fordul elő a madarak (seregély, varjak, galambok) okozta terméskár a már félig érett napraforgó táblákon.