A tavalyi év nem a legjobbként fog bevonulni a szántóföldi növénytermesztés nagy könyvébe. A régóta nem látott mértékű aszály a kalászos gabonák esetében is jelentős terméskiesést okozott. Hogyan állunk most, bizakodóbbak lehetnek-e a gabonatermesztők?
Asahi Kalász-plusz technológia – fotó: Agrometry Kft.
Az összkép jelenleg kedvező
Az előző évben a kapás kultúrákban elszenvedett veszteségek arra ösztönözték a gazdálkodókat, hogy megnöveljék őszi vetésű növényeik, különösen az őszi búza részarányát a vetésszerkezetben. Ez az elérhető nagyobb termésbiztonság miatt természetes következménye a történteknek. A búzavetések jelenleg lényegesen jobb képet mutatnak, mint egy évvel ezelőtt, az összkép összességében kedvezőbb. Bár a téli csapadékból nem egyformán részesültek az ország különböző területei, a jó tavaszi induláshoz még mindenhol lesz elegendő nedvesség a talajban. Mindezek ellenére, a magas hozam és a jó minőségű termés elérése érdekében érdemes intenzív termesztési körülményeket biztosítani a búzaállomány számára. Ilyen módon talán tompítható lesz a borítékolhatóan megérkező árupiaci zavarok hatása. Ebbe a törekvésbe illeszkedik az Agrometry Asahi Kalász-plusz technológiája.
1.kép Az Asahi Kalász-plusz technológia hatása a bokrosodásra – fotó: Agrometry Kft.
Az Asahi Kalász-plusz technológia elemei
Technológiai ajánlatunknak, amely három terméket tartalmaz, meghatározó eleme az Asahi SL biostimulátor. Ez az egyedülálló összetételű készítmény hatékonyan segíti a kezelt növényt az abiotikus tényezők, vagy technológiai okok miatt bekövetkező stresszhatások oldásában, mérsékli ezek növényre gyakorolt káros következményeit. A búza bokrosodására kifejtett hatása részben ezeken alapul, azonban mindezeken túl az Asahi SL fokozza a kezelt növény tápanyagfelvételét, fotoszintetikus aktivitását, így összességében intenzívebbé teszi annak életfolyamatait. Felhasználásakor javul a növény, így az oldalhajtások tápanyagellátása, a sejtosztódási folyamatok támogatásával pozitívan befolyásolja a kalászkezdemény fejlődését, a kalászban majdan kialakuló padkák számát
Az ajánlat másik fontos eleme a szárszilárdító hatásáról már jól ismert klórmekvát (CCC), amely a szár erősítésén, stabilitásának javításán túl a növény hormonháztartására hatva serkenti a gyökérnövekedést, ezáltal fokozza a tápanyagfelvételt, a sarjhajtások, valamint az osztódó szövetek tápanyagellátását.
A technológia harmadik összetevője az Aloy Kalászos, egy különleges formázással készülő, magas mikroelem- és magnéziumtartalmú levéltrágya, amely a magnézium esetében hosszan tartó tápanyag-szolgáltatást biztosít. Köszönhetően kiemelkedő hasznosulásának, a kezelt állomány kondíciója javul, életfolyamatai intenzívebbekké válnak.
Az ajánlott technológia
Az Asahi Kalász-plusz technológia elemeit, a fentiekben felsorolt készítményeket tankkeverékben, az őszi búza bokrosodásának végétől az egy nóduszos állapotig egy alkalommal szükséges kijuttatni.
|
Erre a környezeti körülmények figyelembevételével kerülhet sor, így, ha a tervezett alkalmazást követő napokban erős fagyok (-8-10 °C) érkeznének, érdemes megvárni azok elmúltát és 5-7 nappal ezt követen elvégezni a kezelést. Azonban, ha a lehűlés mértéke csupán – 1-2 °C-ot ér el, a kombináció a fitotoxicitás veszélye nélkül kipermetezhető.
Bár a kijuttatási időszakot figyelembe véve adná magát a lehetőség az Asahi Kalász-plusz technológia készítményeinek folyékony nitrogén műtrágyával történő együttesen kijuttatására, azonban ezt nem javasoljuk. Ennek oka, hogy a folyékony fejtrágya kijuttatásakor alkalmazott nagy cseppméret nem biztosítja a jó hatáskifejtéshez szükséges fedettséget a lombozaton. Ugyanakkor a kombinációval egy menetben, tankkeverékben kijuttatható a nitrogént a hatékony karbamid, vagy a szárazságtűrés fokozásában nagy szerepet játszó kalcium-nitrát formájában tartalmazó műtrágya.
|
2.kép Az Asahi Kalász-plusz technológia hatása, kevesebb elhalt, több kalászt nevelő hajtás – fotó: Agrometry Kft.
A kezelés várható eredményei
A felhasznált készítmények összetett hatásának köszönhetően a kezelt állományban fokozódik a növények tápanyagfelvétele, életfolyamataik intenzívebbé válnak. Ennek hatására csökken az élettani okok miatt elhalt sarjhajtások száma, egyben növekszik a kalászt nevelők aránya, ezért az Asahi Kalász-plusz technológia alkalmazásával nő a négyzetméterenkénti kalászszám. A sejtosztódás folyamatának támogatásával egyben lehetővé válik, hogy a fajtanemesítés során kialakult, a padkák számát meghatározó genetikai tulajdonságok minél magasabb szinten érvényesülhessenek. A kezelés ezen keresztül növeli a kalászonként megnevelt magok számát.
A technológia összességében a gyökérnövekedés serkentésével, a kalászt nevelő oldalhajtások számának növelésével, valamint a kora tavaszi stresszhatások mérséklésével növeli a betakarított termés mennyiségét.
Az Asahi Kalász-plusz technológia a gyakorlati tapasztalatok alapján hatékonyan támogatja az őszi búza kora tavaszi fejlődését, a növény életfolyamatainak serkentésével nagyobb terméshez segítve felhasználóit. Alkalmazásával kapcsolatos további részletekért és gyakorlati tanácsokért kérjük, látogasson el weboldalunkra.