Az ötletgazda az Austro Diesel GmbHa Massey Ferguson importőre – és az Agro.bio Kft. volt, akik más tagokat is meghívtak az eseményre. A Massey Ferguson márkához hűséges Gazdakör Kft. volt a házigazda, és a rendezvényen részt vett a márka helyi disztribútora, a Velox-Ker Kft. is.

kukoricaaratás

Kukoricabetakarítási és tarlókezelési napot tartottak Pellérden – fotó: Horváth Janka

MF IDEAL T8 és IDEAL T9 kombájn – munka közben láthatták őket a résztvevők

A Gazdakör Kft. jóvoltából bemutatásra került a Massey Fergusson IDEAL kombájncsalád 2 tagja is: az IDEAL 8-as és IDEAL 9-es kombájn, melyek éppen aratási munkát végeztek a kukoricában.

Az Austro Diesel GmbH-től Lőwi Barna marketing igazgató elmondta: "A Massey Ferguson a világ legnagyobb traktorgyártója (darabszámban), Afrikában pédául Massey-nek hívják a traktort, ez az egyetlen (traktor) márka, mely a világ minden országában jelen van, még Kubában és Észak-Koreában is."

A gépeket Koza András, az Austro Diesel magyarországi termékfelelőse és betakarítás technológiai specialistája mutatta be. Elmondta, hogy a bemutatón látott IDEAL 8T és IDEAL 9T kombájn a Massey Fergusonnál elérhető legnagyobb típusú rotoros kombájnok közé tartoznak. A két kombájn által képviselt technológiáról elmondta, hogy "maga a Massey Ferguson IDEAL kombájn család 2011-ben kezdte meg az életét egy teljesen fehér lapon a tervezőasztalon, és az itt mögöttem látható termék született meg belőle, ami most már 2019 óta, tehát egy jó négy éve rendelkezésre áll a gazdálkodók piacán, és teljesít itt szolgálatot a Pellérden, a Gazdakör Kft. területein is."

Hozzátette: "az IDEAL kombájn technológiai felépítését tekintve a rotoros kombájnok közé tartozik – a széria az IDEAL 7-8 és 9-es sorozatszámokból áll. Az IDEAL 7-es kombájn egy rotoros kivitelben, míg az IDEAL 8-as és 9-es kombájn ikerrotoros kivitelben kerül a gyártósorra. A rotorok méretét tekintve 600 mm átmérőjű rotorról beszélünk, és 4,83 méter hosszúságú cséplőszerkezetről. Tehát el lehet mondani, hogy ez egy rendkívül nagy teljesítményt tud kínálni a gazdálkodók részére. Egyébként maga a 7-es és 8-as IDEAL-ok között a rotorok számában van különbség, míg a 8-as és 9-es IDEAL tekintetében nem csak a motorteljesítmény növekszik meg, hanem ténylegesen a gép teljes kapacitása megnő, amely azt jelenti, hogy a tisztítórendszere például a 9-es IDEAL-nak 20 centiméterrel hosszabb a mögöttem látható 8-as középső IDEAL-hoz képest"

IDEAL T8 kombájn

Az IDEAL T8 kombájn technológiai felépítését tekintve a rotoros kombájnok közé tartozik – fotó: Horváth Janka

Arra a kérdésre, hogy milyen gazdálkodási méretre, vagy területre ajánlják ezeket a kombájnokat azt válaszolta:

"Azt szoktuk mondani, hogy a hetes IDEAL akár a kisgazdaságoknak is nagyon hatékony precíziós gépe lehet, nagyon tisztán és pontosan lehet vele dolgozni, minimális szórással és rendkívül jó minőségben. Megtérülő beruházásnak számít." Hozzátette, hogy a nagyobb 8-as és 9-es IDEAL-ok az 500 hektár fölötti gazdaság esetében számítanak megtérülő beruházásnak, vagy egy bérvállalkozásnak is egy megfelelő eszközeként tudnak szolgálni.

A Huminis Kft. képviseletében Pais István, kiemelt területi értékesítő, Vaszily Zsolt, dunántúli területi vezető és Gölöncsér Tibor területi képviselő beszéltek a növénykondicionálás fontosságáról, és válaszoltak a gazdák felmerülő kérdéseire.

kombájn

A rotorok 600 mm átmérőjűek, a cséplőszerkezet 4,83 méter hosszúságú – fotó: Horváth Janka


A kukoricaszár kezelése

Az Agro.bio Kft.-től Daoda Zoltán, szakmai igazgató foglalta össze a kukoricaszár kezeléssel kapcsolatos legfontosabb szempontokat.

"A kukoricaszár kezelése akkor kerül szóba, amikor a kombájnok levonulnak a területről, és itt marad egy gyönyörű, úgymond kukoricaszár-takaró, és nagyon meg kell becsülni ezt a takarót" – fogalmazott, utalva arra, hogy az a takaró megőrzi a nedvességet.

"Nagyon fontos a következő lépés" – folytatta – "A következő lépés az első lépés az utóvetemény szempontjából, tehát mindig a szármaradvány kezeléssel kezdünk, és innentől kezdve már mindent a következő növényért kell tenni, és hogyha ezt a körülbelül 7-8 tonnás szármaradványt megfelelő módon, irányítottan bontatjuk, illetve feltárjuk, akkor gyakorlatilag az őszi alaptrágyázást, – akár hogyha még ide kalászost vetnek is – meg tudjuk valósítani ebből a szerves kötésben lévő tápanyagmennyiségből. Ehhez a megfelelő cellulózbontó készítményt, szármaradványt bontó készítményt – amit Agro.bio is forgalmaz – alkalmazzuk.

arat arat

A kukoricaszár kezelése akkor kerül szóba, amikor a kombájnok levonulnak a területről – fotók: Horváth Janka

"Ennek a hatékonyságát és gyorsaságát – ami körülbelül 6 hónap alatt 80 százalékig föltárja –, itt a Pécs túloldalán lévő Nébih állomáson mérték 2018-ban, mind kukorica, mind a napraforgó szármaradványok esetében. Összefoglalóan igazából azért fontos a szármaradványok és a szerves anyag megfelelő kezelése, mert a gazdák önköltsége nagyon-nagyon magas, az átvételi ár pedig a kukoricánál is ötössel kezdődik, akkor igazából arra kell minden termelőnek, minden egyes tábláján, illetve növényen gondolkodni, hogy azt az évet az adott növényen hogyan tudja szakmailag a legoptimálisabban, a legolcsóbban előállítani támogatások nélkül. Mert hogyha ezt jól csinálja, akkor gyakorlatilag támogatások nélkül is el lehet érni, hogy nyereség termelődjön minden egyes hektáron nem csak egy évben, hanem hosszú távon is. "

Hozzátette: "Ehhez szakmai döntések kellenek, nem támogatás orientált döntések, mert azok rövid távon adnak nem igazi szakmai megoldást, viszont ha átmegyünk a szakmai oldalra, akkor itt nagyon komoly befektetéseket kell tenni a termőföldbe, mint a legfontosabb termelőeszközbe, és ez fogja azt biztosítani, hogy minden egyes termelő évről évre nyereségesen tudjon termelni."

rendezvény

Elhangzott: a gazdaságos termelésnek a költséghatékony termelés a kulcsa – fotó: Horváth Janka

Szó volt még a csapadék megőrzésének a fontosságáról, arról, hogy a szerves anyagok  segítségével tegyük alkalmassá a termőtalajt arra, hogy fel tudja venni a vizet, még akkor is, ha hirtelen sok eső esik azt a növények tárolni tudják.

Ez a kukoricánál különösen fontos, az egyik legvízpazarlóbb növényként, a víznek folyamatosan rendelkezésére kellene állnia. Elmondta, hogy a gazdaságos termelésnek a költséghatékony termelés a kulcsa, nem pedig az átvételi ár folyamatos figyelése. A figyelmet inkább a növénytermesztés oldalára kell átvinni.

bemutató bemutató

Aratáskor rendkívül fontos a jól átgondolt logisztika – fotók: Horváth Janka

A Duplitec Kft.-től Gombás Kristóf, stratégiai igazgató elmondta, hogy a cég egyre nagyobb hangsúlyt fektet a mezőgazdaságra, nemcsak a gépértékesítésre, hanem a hozzá köthető drónpilóta oktatásra és a szervizhálózatra is. A permetező drónokon át a drón detektálás és elhárítás területén is jártasságot szereztek.

A Fliegl Abda Kft. álló pótkocsibemutatót tartott, hangsúlyozva, hogy milyen fontos aratáskor a logisztika. Ha nem jó a logisztika, akkor a kombájnok akár az üzemórájuk 15%-át is meghaladó időt állhatnak tele tartállyal a pótkocsira várva. Ezért fontos a legalkalmasabb pótkocsik kiválasztása.