A magnézium létfontosságú a csontok, az izmok és a szív egészsége szempontjából, segít szabályozni a vérnyomást, az idegműködést, és az immunrendszert is támogatja.

A magnézium egészségvédő hatása

Egy 16 hónapon át tartó kutatás során térképezték fel a természetes forrásból származó magnéziumbevitel és az agytérfogat közötti összefüggéseket, különös tekintettel a kognitív hanyatlásban érintett szürke- és fehérállományra. Miután felmérték a több mint 6000, kognitív szempontból egészséges egyén napi étkezési szokásait, a tudósok a magnézium idegsejteket védő hatásait kezdték vizsgálni az agy memóriáért és információfeldolgozásért felelő részeiben. Az eredmények arra utalnak, hogy az agy biológiai életkora kevesebb volt azok körében, akik napi 550 mg, és magasabb azoknál, akik ennél jóval kevesebb magnéziumot fogyasztottak naponta. Tehát

ha rendszeresen fogyasztunk magnéziumban gazdag ételeket, nemcsak az agy öregedését lassíthatjuk, de csökkenthetjük a demencia kialakulásának kockázatát is.

Vagyis minél hamarabb kezdjük, annál jobb!


Mennyi magnéziumra van szükségünk?

Hogy pontosan mennyi magnéziumra van szüksége az emberi szervezetnek, az nemtől, életkortól és egészségi állapottól, illetve a szedett gyógyszerektől függően változik. Egy átlagos, egészséges felnőtt nőnek általánosságban napi 310-320 milligramm, a férfiaknak 400-420 milligramm, a kismamáknak 450 milligramm, a gyerekeknek kortól függően pedig 50-250 milligramm ajánlott naponta.

Használhatunk étrend-kiegészítőket is, de a leghatásosabbak a magnéziumban gazdag élelmiszerek!

Magnéziumban gazdag élelmiszerek

• teljes kiőrlésű gabonafélék
• diófélék, magvak, olajos magvak, például mandula, mogyoró
• legalább 70-85%-os étcsokoládé
• holland kakaó
• hüvelyesek
zsírosabb halfélék, például makréla, hering, ponty, pisztráng vagy lazac
• tofu
• gyümölcsök 
• leveles zöldek, például spenót és kelkáposzta
• tejtermékek

mandula

A leghatásosabbak a magnéziumban gazdag élelmiszerek – fotó: Pixabay

A kutatók szerint a demenciával diagnosztizált emberek száma 2050-re a 2019-ben regisztrált 57,4 millióról 152,8 millióra emelkedhet globálisan. Mivel a betegség okozta agyi elváltozásokra, tünetcsoportokra jelenleg nincs konkrét gyógymód, tehát nem visszafordítható a folyamat, a megelőzésre nagy hangsúlyt kell helyezni, és ebben fontos szerepe lehet az étrendünknek is.

Forrás: noklapja.hu

Indexkép: Shutterstock