Andre Kessler, a Cornell Egyetem kémiai ökológia és doktorandusza, Michael Muelleregy új tanulmányában azt írja: az egyes növények viselkedése beleillik az intelligencia egy bizonyos definíciójába - tette közzé a Sokszínűvidék a Science Alert írása alapján.

Memóriájuk van?

A kutatók rájöttek, hogy az érintett élőlények egyfajta memória révén tudnak reagálni a környezeti hatásokra, ehhez pedig döntéshozatali képesség társul. A Solidago altissima nevű aranyvesszőt kezdték el először vizsgálni, aminek során kiderült, hogy egyes példányok képesek lehetnek felismerni azt, ha a közelükben a társaikat valamilyen kártevő támadja meg.

Felfedezték, hogy amikor a lárvák rágni kezdik a növényeket, akkor egyfajta illékony szerves vegyületet bocsátanak ki magukból. Ez jelzi a rovarok számára, ha keressenek más táplálékforrást. A megtámadott aranyvessző leveleiről visszaverődő sugárzás ennek során megváltozott, amit aztán a többi fajtárs is észrevesz.


Megerősített védelem

A vegyi anyagok, valamint a sugárzás megváltozása mind a figyelemfelkelést szolgálják. A szomszédos növények válasza erre az immunerősítés, gyorsabb növekedésbe kezdenek, valamint rovarok elleni vegyületeket kezdenek el termelni. Ez az állati immunrendszer működéséhez hasonlítható a legjobban.

A két kutató rájött, hogy a faj egyedei egy titkos módszerrel azonosítják a külvilágtól beérkező információkat. Kiderült végül az is, hogy a növények képesek felkészülni a jövőbeli körülményekre. Kessler és Mueller úgy gondolja, hogy a dohányoknál is hasonló jelenség figyelhető meg. Kiemelték, hogy ez tulajdonképpen már egyfajta intelligenciát jelent, amiről korábban még nem tudtak.

Egységesen reagálnak

Az aranyvessző nem rendelkezik elektromos jelekkel kommunikáló idegekkel, azonban a sejtek képesek lehetnek kémiai jelzéseken keresztül rendszerbe szerveződni. Ez azt jelenti, hogy a központi idegrendszer nélkül is képesek lehetnek egységesen reagálni a környezetükre.

Az intelligens aranyvessző - fotó: pexels.com

„Attól függően, hogy milyen információkat kap a környezetéből, a növény megváltoztatja a szokásos viselkedését"

– mondta el a kutató. Hozzátette, hogy a jelenlegi bizonyítékokat figyelembe véve többé nem kérdés, hogy egyes növények intelligensebbek a társaiknál. Bár egy ellentmondásos témának tekinthető, az utóbbi években egyre elfogadottabbá vált. Nem az aranyvessző ugyanis az egyetlen ilyen növény, amely vegyületekkel kommunikál a fajtársaiul. A jelenséget először 1980-ban ismerték fel egy másik fajnál.