Amennyiben a szántóterület eléri a 30 ha-t, már három növényt kell tervezni, ahol a legnagyobb területet elfoglaló növény területe nem haladhatja meg a 75%-ot és a két legnagyobb növény együttesen a 95%-ot.
15 ha szántó, illetve EFA kötelezett terület esetén (szántóföldi kultúrával hasznosított terület), beleértve az ideiglenes gyepet és a parlagterületet is – a HMKÁ védett tájképi elem terület, a támogatható területként nyilvántartott szántó területére eső vízvédelmi sáv és táblaszegély, a rövid vágásfordulójú fás szárú energetikai ültetvény és minden olyan EMVA jogcímen történt erdőtelepítés, amely a 2008 évi MePAR-ban támogatható területként szereplő területen valósult meg –, ökológiai fókuszterületet kell kialakítani a fenti területek 5%-ára.
Fontos megemlíteni, hogy a másodvetés és az ökológiai jelentőségű másodvetés a diverzifikáció szempontjából külön növénykultúraként számolható el, de csak abban az esetben, ha a másodvetés tárgyév május 1-jétől szeptember 30-ig terjedő időszakban a leghosszabb ideig van jelen a területen.
Az egységes kérelemben az összes tervezett másodvetést be kell jelenteni, mert így lesz terménydiverzifikációban elszámolható növénykultúra. Az egységes kérelem benyújtása során bejelentett ökológiai/hagyományos/zöldtrágyázás céljára vetett másodvetés tényleges vetési időpontját adatváltozás keretében kell bejelentetni a Magyar Államkincstár felé a tevékenységet követő legfeljebb 15 napon belül.
Példa: Abban az esetben, ha 70 ha-os szántó területen az idei évben 66 ha búza és 4 ha kukorica lett elvetve, akkor a 95%-os szabály teljesül, mert a kukorica 4 ha-on van jelen a minimálisan 3,5 ha helyett. Azonban figyelembe kell venni a 75%-os szabályt és az EFA 5% szükségletet is.
A teendő: A 66 ha búzaterületből legalább 14 ha-on ökológiai másodvetést kell kialakítani úgy, hogy a diverzifikációs időintervallumban május 1.-szeptember 30. között az ökológiai másodvetés legyen fenn hosszabb ideig. Ezáltal teljesítve van a 75%-os szabály az 5%-os EFA megvalósítással.
Az egységes kérelemben az összes tervezett másodvetést be kell jelenteni – fotó: Shutterstock
Nem teljesítés esetén az alábbiak a szankciók:
1. Támogatáselvonás
Három növénykultúra kötelezettsége esetén a 75%-os szabály megsértésénél az elvárt és a tényleges terület közötti területi különbségre jutó támogatási összeg kerül levonásra (52,5 ha helyett 66 ha, így a többlet, azaz a különbség=13,5 ha)
EFA: az 5%-hoz hiányzó nagyságú terület tízszerese a büntetés (3,5 ha*10=35 ha)
Tehát jelentős már így is a támogatáselvonás.
Ezen túlmenően még közigazgatási szankcióra is kell számítani!
2. Közigazgatási szankció
A bejelentett (70 ha) és a levonásokkal csökkentett megállapított terület (21,5 ha) közötti különbség képezi a számítás alapját:
• 3% /2 ha alatt nincs szankció
• 3%-20% / 2 ha felett kétszeres szankció
• 20% felett teljes zöldítési támogatáselvonás
• 50% felett teljes zöldítési támogatáselvonás és a területkülönbségnek megfelelő zöldítési összeg levonása a SAPS-ból
2018-ban az így kiszámított összes közigazgatási szankciót el kell osztani 4-gyel, és legfeljebb a megállapított támogatható területre (zöldítési területcsökkentés alkalmazása előtt) jutó zöldítési támogatás 25%-ára lehet korlátozni. Jelen esetben láthatjuk, hogy igen jelentős további elvonást jelentene a nem teljesítés, azonban az idei évben még a 25%-os korlát kedvezőbb opciót biztosít.
Felhívjuk a figyelmet arra, hogy még érdemes az egységes kérelemben jelölni a másodvetési szándékot, a tényleges vetés és betakarítás időpontját is rögzíteni a megvalósulást követő 15 napon belül. Az ökológiai másodvetést legalább 60 napig a területen kell tartani, s növényvédő szert ez időintervallumban nem lehet használni.