200 hektáron gazdálkodik precíziósan a Vas megyei termelő – vajon megéri?
Nemcsak az 500 hektáros birtokoknak éri meg a helyspecifikus gazdálkodás alkalmazása, mondja Lágler Richárd, aki saját példáján ad tanácsot a helyspecifikus technológiák bevezetésére.

Mire jó a feromoncsapda?
A feromoncsapdák alkalmasak arra, hogy csak egy konkrét faj egyedeit gyűjtsék be, nevezetesen azét a fajét, amelynek a feromonját tartalmazza a csapda.

Ellés-előrejelzés, fejőrobotok, okos takarmányozás – az állattartás legújabb fejlesztései
Az állattenyésztéshez, annak mindennapi gyakorlatához, a tartástechnológiához, szaporodási managementhez és takarmányozáshoz kapcsolódó egy-egy probléma innovatív megoldását mutatták be a PREGA Állattenyésztési szekciójának előadói.

Kukorica gyomirtása: kerüljük el a gyakori hibákat!
A tavalyi év időjárása a kukorica-gyomirtásban is kihívások elé állította a termelőket. A szokatlan márciusi tél és a jelentős csapadék hatására a szántóföldi munkák később kezdődtek, majd az áprilisi szárazság hatására a gyomok kelése elhúzódó volt, a preemergens és korai posztemergens kezelések hatékonysága nem volt megfelelő. Ezért most még fontosabb, hogy jó döntést hozzunk a növényvédőszer-választás során.

Így mérsékelhetik a kukoricatermelők az időjárás okozta károkat
A termésbiztonság növelése érdekében a vetésszerkezetünk kialakításakor is tehetünk hatékony lépéseket. Érdemes megfontolni a korai, nagy stressztűrő képességgel rendelkező hibridek vetését.

Így lehet gazdaságos a bárányhizlalás
Sok tényező nehezíti a juhászatok versenyképességét, ezért nem mindegy, milyen módszert választunk a bárányok hizlalására.

bárány

Magyarországon több cég foglalkozik bárányfelvásárlással, és az elmúlt években létesültek bárányhizlaldák is – fotó: babolnatakarmany.hu

Egy gombaölő szer, ami nemcsak védi kalászosokat, de a termésre is pozitívan hat
Az Elatus Era egy innovatív és új korszakot nyitó fungicid a kalászosok védelmében, termésnövelő és minőségjavító hatásának köszönhetően a betakarított termés nagyfokú biztonsággal és nyereségesen értékesíthető, hiszen a terménypiacon a kiváló minőségű gabona mindig keresett termék lesz.

Ideje a tavaszi talajelemzésnek, talajvizsgálatnak, hogy megelőzzük a hozamkiesést!
A szántóföldi gazdálkodás optimális tápanyag-utánpótlásához elengedhetetlen a gazdálkodóktól a talajelemzés elvégzése. Ennek hiányában a vetésre nem megfelelően előkészített talajoknál jelentős hozamkiesésre lehet számítani!

Mikor és hogyan térül meg az öntözés kiépítése?
Régebben azt mondták a szakemberek, hogy csemegekukoricát még érdemes, takarmánykukoricát már nem éri meg öntözni. Mára eljutottunk oda, hogy akár az őszi búzát is kifizetendő öntözni.

öntözés

Érdemes kihasználni a pályázatokat öntözésberuházás esetén – fotó: Agroinform.hu

Egy véres kártevő az almásokban
A gyorsan szaporodó és terjedő vértetű egyre nagyobb problémát jelent. Számtalan károsítót találunk, amelyek fontossága, az a kártételi veszélyhelyzet, ami a károsító megjelenésével összefügg, a vértetűnél nagyobb. A választást – mely szerint a vértetűt az elsők között tekintjük át – inkább a kártevő ellentmondásos megítélése indokolta.

Így kerülhet egy gazdálkodó versenyelőnybe!
Mindenkinek bele kell vágnia a precíziós gazdálkodásba a saját szintjén – véli dr. Milics Gábor, a Magyarországi Precíziós Gazdálkodási Egyesület alapító elnöke, a PREGA konferencia egyik szekcióvezetője. Szerinte ugyanis ez az egyetlen út afelé, hogy bevételnövekedést érhessünk el, miközben fenntartható, környezetkímélő gazdálkodást folytatunk, növeljük a hatékonyságot, illetve minőségi magyar élelmiszereket állítunk elő.

Metsszünk, de hogyan és mikor? Ahány gyümölcs, annyiféle metszési technika
Melegszik az idő, ideje elővenni a metszőollókat, igaz, a különböző metszési munkák és a különböző növényfajok eltérő metszési módot és időpontot igényelnek. Elmondjuk, hogyan kell szakszerűen és időben elvégezni a metszést.

gyümölcs

A csonthéjasokat virágzás előtt vagy akár a virágzáshoz közel is metszhetjük, lényeg, hogy ne télen – fotó: Shutterstock

Jó tanácsok a tavaszi lemosó permetezéshez
A gyümölcsfák metszése után a következő tavaszi teendő a lemosó permetezés elvégzése. A rezet rézszulfát vagy rézoxiklorid formában a tavaszi lemosási szezonban egyes kertészeti kultúrákban széles körben használják. Több növénynél a lemosó permetezést követően a szezon eleji védekezésekben önmagában vagy kombinációkban javasolható.

Így cselezheti ki a növénytermesztő az időjárást
A napjainkat meghatározó aszályos időjárás, az őszi kultúrák gyenge indulása sok kérdést vet fel a növénytermesztéssel foglalkozók körében. Vannak olyan állományok, melyeket sajnos nem érdemes vagy talán nem is lehet megmenteni, ilyen esetben a vetésforgó újragondolása, új növénykultúra beillesztése az egyetlen lehetőség. Azokkal az állományokkal viszont, melyek elegendő csapadékot kaptak az őszi fejlődéshez és a tavaszi induláshoz, megéri törődni.

A szigorodó növényvédőszer-engedélyezés miatt egyre nagyobb a növényvédelmi beavatkozások szerepe
Annak ellenére, hogy a mögöttünk lévő év a gyümölcsösök védelmében sem hozott legyőzhetetlen kihívásokat, nem beszélhetünk maradéktalan sikerről. Mit hozott nekünk 2018, és mit viszünk át 2019-re? Cikksorozatunk 4. része.

gyümölcs

A monília tavaly is okozott kárt – fotó: Agroinform.hu

Idén nehéz dolgunk lesz a kalászosok növényvédelmével – készüljünk fel!
Az őszi csapadékhiány a kalászosok lassú kezdeti fejlődését és az őszi bokrosodás elmaradását eredményezte. A szárazság megkérdőjelezi az őszi gyomirtások hatékonyságát, mivel ősszel a gyomok sem a megszokott ütemben keltek. Ezeken a területeken tavasszal egy további kezelés válhat szükségessé. A ritkább állományok esetén a megszokottnál nagyobb figyelmet érdemes fordítani a gyomirtásra.

Most érdemes elvégezni a lemosó permetezést!
A talaj mikroszervezeteit a réz, az olaj, de a tömény kénes oldat is károsíthatja, ezért meg kellene akadályozni a tömény permetlé lecsorgását a talajra. Nehéz feladat, hiszen a lemosást éppen hogy bőséges lémennyiséggel, áztatásszerűen kell elvégezni.

Zöldségtermesztőknek a tavaszi indítótrágyázásról
Manapság a zöldségtermesztésben a hagyományos trágyázási időpontok és fogalmak módosultak, gyakran nehezen követhető módon keveredtek. Segítünk eligazodni a tápanyag-utánpótlás időzítésében.

zöldség

A felvehetővé vált foszfor mennyisége nincs mindig szinkronban a növények foszforfelvételével, ezért szükséges a termesztőnek közbeavatkozni – fotó: Pixabay

Új gyomirtó szer, ami a legagresszívebb gyomokkal is elbír
Napjainkban egyre komolyabb problémát okoznak az évelő kétszikűek, pl. libatop, keserűfűfajok, varjúmák, valamint külön kiemelve a mezei acat (Cirsium arvense). De létezik bevált módszer az acat ellen. Az acat tőlevélrózsás állapotában történő irtásával egyértelmű versenyelőnyre tett szert az Express® technológia, lényegesen kedvezőbb hektárköltséggel a versenytársakhoz képest.

Itt a tavasz, kell-e félnünk a méhpusztulástól?
A magyarországi méhpusztulás mellett a globális méhpusztulás is évről évre aggasztóbb méreteket ölt. Ennek oka a mezőgazdaságban alkalmazott vegyszerek, növényvédő szerek túlzott használata. Ehhez hozzá kell tenni, hogy a magyar méhállomány az egyes aggasztó esetek kivételével egyelőre jó állapotban van, nem észlelhető jelentős csökkenés a teljes állományt vizsgálva.

permetezés

A sok eső miatt használt gombaölő szerek és az engedélyezett, méhbarát növényvédő szerek kombinációja okozta a méhpusztulást? – fotó: Shutterstock

Új készítmény a szőlő kártevői ellen
A Bayer Hungária Kft. növényvédő szer üzletága nagy sikerű évindító tanácskozássorozatot tartott február végén a szőlősgazdáknak. A Pannonhalmán tartott rendezvényen az Agroinform is ott volt.

Szójavetőmag, ami aranyat ér
2018-ban Magyarországon közel 60.000 hektáron termeltek szóját, az országos termésátlag megközelítette a 3 t/ha-t. A termelési kedvet azonban továbbra is csökkenti a zöldítési támogatás előírásaiban bekövetkezett kedvezőtlen változás. Sokak számára felmerült a kérdés, hogy szabad-e szóját tovább termelni, és ha igen, akkor milyen fajtát válasszanak.

Új, veszélyes betegség fenyegeti a szőlőt
A Pierce betegség kórokozója számos növényfajt képes megfertőzni, gyümölcsök és dísznövények is veszélyeztetettek, és akár a szőlő is. A szőlő aranyszínű sárgaság betegsége nagyon súlyos károkat tud okozni, egyesek a 2. filoxéraként emlegetik, de nem kell így lennie. A megfékezéséhez viszont széles körű összefogásra van szükség.

betegség

1. kép Szőlő Pierce betegsége Kaliforniában Chardonnay fajtán – fotó: J. Clark, UCLA, Berkeley

Már 400 000 hektáron segítettek növelni a termést és csökkenteni a műtrágyaköltséget
A túl kevés és a túl sok tápanyag is károsan hat a növények fejlődésére, és akár komoly hozamcsökkenést is okozhat. A YIELD SERVICE-szolgáltatásra alapozott tápanyag-gazdálkodási gyakorlat első lépése a talajminták megvétele.

Mire számíthatnak idén a szőlősgazdák?
Ahogy más kultúránál is elmondtuk, úgy itt is megállapítható, hogy a szőlő növényvédelmében rendkívüli helyzet nem fordult elő 2018-ban, de eseménytelennek semmiképp sem minősíthető a mögöttünk levő évjárat.

Így védekezzünk a parlagfű ellen napraforgóban!
A napraforgó gyomirtása csak akkor lehet igazán sikeres, ha a gazdálkodó integrált szemlélettel maximálisan kihasználja az agrotechnikai védekezési lehetőségeket is.

napraforgó

Mivel a napraforgó és a parlagfű egyaránt a fészkes virágzatú növények családjába tartozik, a védekezés nehézségei legjobban a napraforgóban jelentkeznek – fotó: Shutterstock

A repcefénybogár ellen egyre nehezebb védekezni, de vannak még lehetőségek!
A repcefénybogár elleni védekezés közkedvelt eszköze a piretroid hatóanyagcsoportba tartozó taglózó hatású termékek valamelyike, mely a megszokott védekezési gyakorlat alapkészítménye. Túlhasználatuk okán az utóbbi években egyre több esetben figyelték meg csökkent hatékonyságukat, a piretroidrezisztencia kialakulását.

Már figyelni kell a buxusok rémére
2016-ban március 15-én már rágtak a selyemfényű puszpángmoly hernyói. Az idei hideg tavasz visszafogta a kelésüket, de egyszer biztosan megjelennek. Ahol még egyáltalán megmaradtak a buxusbokrok, ott rendszeresen nézzenek be a növények belsejébe, itt bújnak a 0,5-1 cm-es lárvák.

Új kártevők elterjedésével kell számolniuk a termelőknek
A foltokban lehulló intenzív csapadékra és az extrém melegekre a kímélő és nedvességmegőrző talajművelés lehet a válasz, miközben a klímaváltozás miatt a növénytermesztőket az egyre több, eddig leginkább a mediterrán éghajlaton őshonos rovarok elterjedése fenyegeti.

tavaszi munka

Az őszi szántáselmunkálás egyre fontosabb, ugyanis így elkerülhetjük a talaj kiszáradását – fotó: Agroinform.hu

Akinek őszibarackja és nektarinja van, annak a tafrinával mindig számolnia kell
A fertőzés után csak 1-2 héttel jelentkeznek a deformálódott, elszíneződött levelek. Tehát nem várhatunk a tünetek megjelenéséig, csak megelőzéssel (preventíven) lehet védekezni ellene!

Tapasztalt gazdák mondják el, milyen praktikák váltak be nekik a kalászosok védelmében
Mivel veszi fel a harcot a termelő a kalászosokban a gyomok és kártevők ellen? Vannak-e a gyakorlatban bevált tippjei, praktikái, kedvenc készítményei? Rutinos gazdákat kérdeztünk növényvédelmükről.

Csak a jól felépített védekezés lehet eredményes a repce két fontos gomba kórokozójával szemben
A magyarországi repcetermelők részére napjainkban kiemelkedő genetikai tulajdonságokkal rendelkező hibridek állnak rendelkezésre, amelyek termőképességének kiaknázásához a termesztési időszak során rendkívül fontos a szigorú technológiai fegyelem betartása. A repce „igényes” növény, termesztésének sikerességét nem lehet a véletlenre bízni.

repce

A repce nagyon igényes növény, sokféle kórokozó és kártevő „fenyegeti” az állományt a tenyészidőszak során – fotó: Syngenta Magyarország Kft.

Hol termelték a legjobb tömegtakarmányokat 2018-ban?
Átadták az "Év tömegtakarmánya 2018" díjakat. Több száz kiváló minőségű takarmányt vizsgáltak meg, amelyek közül több kategóriában hirdettek győzteseket.

Növényvédelmi előrejelzés: korai tavaszodás, sürgős tavaszi teendők
A kajsziültetvényekben már a monília elleni védekezés van napirenden, szokatlanul korán indul a permetezési szezon, a levéltetvek pedig már évek óta súlyos gondot okoznak. Az Agroinform.hu 2019. 12. heti növényvédelmi előrejelzése.

Új kalászos gyomirtó szer – kikapcsolja a gyomokat
A 2019-as tavaszi gabonagyomirtási szezonra új kalászos gyomirtó szert ajánl az FMC a termelők figyelmébe kétszikű gyomok irtására őszi búza, őszi árpa, tavaszi árpa, rozs és tritikálé kultúrákban.

Tavaszi gyors segítség – Miért a nitrogént adjuk fejtrágyaként?
A kora tavasszal kijuttatott nitrogén jelentős segítséget nyújt a lassan felmelegedésnek induló talajoknál. De melyik típust válasszuk, és mennyit juttassunk ki belőle?

Meg kell védeni a virágokat a monília támadásától!
Aki nem akar kockáztatni, az máris permetezzen felszívódó gombaölőkkel. Jó minőségben, apró cseppképzéssel történjen a kezelés. Teljesen be kell fednünk a virágokat! Permetszereink tapadását, esőállóságát, a cseppek szétterülését növelhetjük a tapadásfokozók hozzáadásával.

kajszi

A virágfertőző monília tünetei kajszin – fotó: Agroinform.hu

Mit érdemes tudni a szabályozott/programozott kibocsátású műtrágyákról?
A bevont vagy szabályozott felszabadulású műtrágyák (CRF-Controlled Release Fertilisers) egyre népszerűbbek, világszerte nagymértékben felkeltették a termesztők és mezőgazdászok érdeklődését. Milyen fajtái vannak, és miért éri meg használni őket?

Növényvédelmi előrejelzés: Most sok veszély leselkedik a növényekre!
Nem veszélytelen a tavasz a növényeink számára, s ezalatt elsősorban a tavaszi fagyokat és a kialakuló szárazságot értem. Sajnos a mostani időszakra ezek jellemzőek elsősorban. Az Agroinform.hu 2019. 13. heti növényvédelmi előrejelzése.

Egyre népszerűbb a cikória, ez az igénytelen és könnyen termeszthető növény
Hazánkban a salátacikória termesztése és felhasználása még mindig ritkaság, míg tőlünk nyugatabbra gyakran fogyasztott, kedvelt zöldségnövénynek számít. Pedig ez az igénytelen növény a hazai körülményeket is jól bírja.

Idén jelentős pocokkártétel léphet fel – így védekezzünk ellene
A rágcsálók igen gyors felszaporodásra képesek. Ha kedvezőre fordul számukra az időjárás, rövid idő alatt kialakulhat a veszélyes méretű populáció. Cikkünkben a kártételt csökkentő körülményekről és intézkedésekről olvashattok.

pocok

A rágcsálók igen gyors felszaporodásra képesek

Három gazdálkodó mondja el, hogyan haladnak lépésről lépésre a precíziós gazdálkodásban
Vannak nagyon gyorsan sikerélményt adó gépberuházások. A precíziós műtrágyaszóró ára például akár egy év alatt is megtérülhet, már 200-400 hektáros birtokméret esetében is.

Kevés volt az eső, gond van az őszi vetésű tömegtakarmányokkal. Mit vessünk tavasszal teheneinknek?
Idén sok gazdaság gondban van az őszi vetésű gabonafélék és füvek gyenge kelése miatt. Felmerül a kérdés: mit fog enni a tehén, mit az üsző 2019 nyarától? Marad a kukoricaszilázs és a lucernaszilázs?

Akár a repcetermést is veszélyeztetheti, ha nem megfelelő zöldítő keveréket választunk
A repcetermesztőknek idén is különösen oda kell figyelniük a zöldítésre használt keverékek helyes megválasztására, ugyanis a köztesnövények tápnövényként, illetve köztes gazdaként szolgálhatnak a repce kártevői és kórokozói számára.

Márciusi gépészeti hírösszefoglalóinkat megtalálja ITT, ITT, ITT, ITT és ITT.