A talaj számos mikroorganizmusnak ad otthont, amelyek között sok olyan van, amelyek a növényeket megtámadják és a termést csökkentik. A zürichi, valamint a bazel-i egyetem kutatói kutatói viszont megállapították, hogy gyenge talajok esetében a mikorrhiza gombák jelentősen javíthatják a talaj termőképességét és visszaszorítják a kórokozó gombákat – írja a pt-magazin.de.

A kutatócsoport azt is kimutatta, hogy a gombák talajjavító hatása olyan földterületeken érvényesül legjobban, ahol a kórokozók a legnagyobb arányban vannak jelen, a kórokozókkal nem fertőzött területeken azonban a mikorrhiza gombák csak csekély hatást fejtenek ki.

Svájc északi és keleti részén 54, nagy kiterjedésű kukoricatáblán végzett szántóföldi kísérlet eredményei szerint, a talaj vetés előtti, mikorrhiza gombákkal való beoltása a terület bizonyos részein 40 százalékkal is növelte a termést.


Marcel van der Heijden, zürichi talajtani szakértő szerint ez óriási eredmény, különös tekintettel arra, hogy a nagyadagú műtrágyák és a növényvédő szerek erősen terhelik a környezetet, és szűkítik a biodiverzitást.

Ugyanakkor néhány területen a mikorrhiza gombák termésnövelő hatása egyáltalán nem érvényesült, aminek okát még vizsgálják.

Indexkép: Shutterstock