A napraforgó sikere hazánkban töretlen, talán sosem volt ennyire népszerű termeszett növényünk, mint manapság. A kezdeti extenzív növény egyre inkább intenzív kultúrává vált az idők során. Éppen ezért minden agrotechnikai vagy növényvédelmi mozzanat, ami akár egy kilogramm hektáronkénti termést is képes megmenteni, fontos és kihagyhatatlan eleme a termesztéstechnológiának.

Az idei év eddig egyáltalán nem volt átlagosnak mondható a napraforgó-termesztők számára. A vetést követő száraz periódus nagyban rányomta bélyegét a napraforgó kezdeti fejlődésére és a gyomosodási viszonyaira. A tábláink heterogén kelést mutattak, és a napraforgónövények a későbbiekben is egyenetlenül fejlődtek (1. ábra).

kép

Heterogén és gyomos napraforgó-állomány

A tavaszi csapadék hiánya miatt az alapkezelések hatékonysága gyengébbnek bizonyult, és az állományban végzett gyomirtó szeres kezelések is eltérő képet mutattak, hiszen a gyomok is a kívánatostól eltérő fejlettségben voltak a védekezések idején. A heterogén napraforgó-állomány és a szokásosnál erősebb mértékű gyomosodás megköveteli a betakarítás előtti állományszárítást, az egyenletes érés és a veszteségcsökkentő betakarítás érdekében.

A Reglone Air állományszárító, deszikkáló készítmény, mely neve szinte már fogalommá vált a magyar növénytermesztők számára. Nem csoda, hiszen évről évre bizonyít, és megvalósítja a gazdák hozzá fűzött reményeit. A Reglone Air a forgalomban lévő diquát tartalmú készítmények közül egyedülálló módon Symprolam hatásfokozót tartalmaz. Az új formulációjának köszönhetően

hatása gyors, a kijuttatást követő 7-10 nap után a betakarítás elkezdhető.

Használatával a munkaszervezési feladatok is egyszerűsödnek, hiszen tudunk kalkulálni az aratás idejét illetően. Használata akár 400 kg hektáronkénti termés megmentését is jelentheti, amely, úgy gondolom, nem elhanyagolható mennyiség a napraforgó termésátlagait figyelembe véve.

Mivel a betakarítás idejét meg tudjuk határozni – amennyiben az időjárás nem húzza keresztül a számításainkat –, így a napraforgómag optimális időben kerülhet a magtárba, csökkentve ezzel a madárkárnak kitett időszakot, valamint az elhullott kaszatok mennyiségét a talajban, tehát a következő évek árvakelésének volumenét.

A Reglone Air a Symprolam hatásfokozónak és formulációjának köszönhetően sokkal jobb cseppterülést biztosít a versenytárs készítményekhez képest, javítva ezzel a permetléfedettséget, illetve a hatékonyságát (2. ábra).

kép

Cseppméretbeli különbségek

A Reglone Air a permetlé készítése során nem képez tartós habot, megkönnyítve és meggyorsítva ezzel a permetezés kivitelezéséhez szükséges időt is (3. ábra).

kép

Habképződés permetlékészítés során

A glifozát tartalmú gyomirtó szerekhez képest a Reglone Air magas hasma­gasságú permetezőgéppel történő kijuttatása során sem kötelező további cseppnehezítő ada­lékok permetléhez adagolása. Kijuttatását 1,5-2 l/ha dózisban a tervezett betakarítás előtt minimum 7 nappal javasolt elvégezni.

Nagy levélfelület és erősebb gyomosodás esetén 3-4 kg/ha nitrogén műtrágya permetléhez adagolása lehet indokolt a hatékonyság növelése céljából. Alkalmazását a kaszatok 25-30%-os nedvességtartalmánál célszerű elvégezni, így a betakarítás idejére a kaszatok egyenletesen a kívánt nedvességtartalomra száradnak.

A Reglone Airt a rugalmas kijuttathatási lehetősége alkalmassá teszi akár légi, akár magas hasmagasságú, hidas permetező géppel történő alkalmazásra. Használata a lombfelület függvényében szántóföldi gépes kijuttatás esetén 300-400 l/ha, míg légi kijuttatás esetén 50-60 l/ha lémennyiséggel javasolt. Légi kijuttatás esetén elsodródás-csökkentő készítmények használata kötelező.

A fehérpenészes rothadás (Sclerotinia sclerotiorum) a Reglone Airrel végzett időbeni deszikkálás után nem tud a tányéron fertőzni, hiszen a napraforgó elhal, a kórokozó nem képes a tányéron kifejlődni és kárt okozni.

A Reglone Airt rendkívül jó esőállóság jellemzi, a kijuttatást követően 15-30 perccel érkező csapadék sem mossa le a növényekről, hatását nem befolyásolja.

Összességében a Reglone Air a legjobb választás a napraforgó állományszárítására, hiszen jelentős termés menthető meg használatával a pergési és kórokozók általi veszteség, valamint madárkár csökkentése révén.

Dr. Nagy Viktor
Fejlesztőmérnök
Syngenta Kft.