A nitrátérzékeny területeken gazdálkodóknak, valamint a területi érzékenységtől függetlenül minden állattartónak, aki a magánszemély háztartási igényeit meghaladó mértékben állatot tart* az előző naptári évre vonatkozóan (január 1.– december 31.) nitrátérzékeny területeire, állattartótelepére, szervestrágya-forgalomra és - felhasználásra vonatkozó adatszolgáltatást kell tennie a Nébih honlapján az eGN-ben 2025. január 1. és 2025. március 31. között – írja a nak.hu.

Több cikkben, híradásban is olvashattunk már az AKG/ÖKO támogatások kapcsán az eGN benyújtási kötelezettségről az esetleges szankciók elkerülése érdekében. Ezen adatszolgáltatással párhuzamosan a nitrátérzékeny területeken gazdálkodóknak, valamint a területi érzékenységtől függetlenül minden állattartónak, aki a magánszemély háztartási igényeit meghaladó mértékben állatot tart* az előző naptári évre vonatkozóan (január 1.– december 31.) nitrátérzékeny területeire, állattartó telepére, szervestrágya-forgalomra és -felhasználásra adatszolgáltatást kell tennie a Nébih honlapján az eGN-ben 2025. január 1. és 2025. március 31. között.

Az adatszolgáltatás csak elektronikus úton teljesíthető. Az adatszolgáltatást minden fent említett gazdálkodónak teljesítenie kell még abban az esetben is, ha a trágyázásra vonatkozó sorok nulla értékkel szerepelnek. Természetesen azon gazdálkodók, akik egyéb támogatásuk kapcsán az alább elérhető útmutatóban szereplő adataikat már benyújtották az eGN-be, úgy számukra a Nitrát adatszolgáltatás már teljesítettnek tekintendő.

Adatszolgáltatás hiányában a talajvédelmi hatóság nitrát adatszolgáltatási bírságot szabhat ki – fotó: pixabay.com

Fontos továbbá, hogy műtrágyázás 5 évnél nem régebbi talajvizsgálatra alapozottan realizálódjon, az 59/2008 FVM rendelet 3-4. számú mellékletében foglalt maximális értékek figyelembevételével.

Istállótrágyázás esetén talajvizsgálat nem szükséges, azonban ez esetben a szerves eredetű összes nitrogén éves értéke nem haladhatja meg a 170 kg/ha értéket. (Talajvédelmi tervhez kötött tevékenységek esetében pl. hígtrágya, szennyvíziszap stb. a dózist a terv alapján az engedély vagy a végzés tartalmazza.)


A 170 kg/ha/év N mennyiség csak a szerves eredetű trágyákra vonatkozik, ezt ne feledjük! A növények alá kijuttatható, a növény által felvehető, azaz általa igényelt maximális N-értékeket a rendelet 3. melléklete tartalmazza, melyben a talaj termőhelyétől, annak ellátottságától függően akár 190 kg/ha értékkel is találkozhatunk.

Mindenképpen ügyelni kell arra, hogy az istállótrágya kijuttatását követően, valamint 12% felett használt műtrágya esetén 4 órán belül a talajba dolgozás valósuljon meg, valamint arra, hogy könnyen oldódó nitrogéntrágya őszi kijuttatása esetén 14 napon belül vetésre kerüljön sor. 17% feletti terület talajára trágya nem juttatható ki. A vízvédelmi sávokat természetesen itt is figyelembe kell venni az érintett műveletek rögzítése kapcsán.

Amennyiben az ügyfél átad/átvesz szervestrágyát, úgy tudni kell az átadó/átvevő ügyfél FELIR azonosító számát is – olvasható a nak.hu cikkében.

Adatszolgáltatás hiányában a talajvédelmi hatóság nitrát-adatszolgáltatási bírságot szabhat ki, amelynek mértéke 10 000–100 000 forint közötti összeg.

A NAK KALKULÁTOR segítheti a számításban.

A NAK kapcsolódó kiadványában pedig további hasznos információkat olvashat:

NITRÁT gazdálkodói kézikönyv

* magánszemély háztartási igényét meghaladó állatlétszám: a vegyes állattartás esetében összesen 5 számosállat/ingatlan, baromfi esetében 3 számosállat/ingatlan mértéket egyidejűleg meghaladja;

Indexkép: pixabay.com