A phys.org/news portál egy érdekes kísérleti eredményről számolt be. A Wageningeni Egyetem kutatói – spanyol kollégáikkal együttműködve – bebizonyították, hogy több vadon termő növényfaj egyedei felkészülten (többek között leveiket megkeményítve) várják a rovarkártevők támadását, és védekeznek ellene.

rovarkártevő

Zseniálisan védekeznek a vadon termő növények a rovarkártevők ellen – Fotó: pxfuel.com

Daan Mertens és Maite Fernández vezető kutatók szerint a növények védekezése, leegyszerűsítve a következőképpen működik: Ha nincs rovartámadás, akkor a növények minden fotoszintézisből nyert energiát a saját növekedésükre és szaporodásukra fordítanak. A támadást a sejtjeik megsértéseséből (leveleik rágásából), a rovarok nyálának jellemzőiből azonnal észlelik, és minden energiát a védekezésre összpontosítva, olyan vegyületeket kezdenek termelni, amelyek gátolják a támadó rovarok működését, éspedig az utóbbiak életmódjához igazítva, és arra különböző módon reagálva.

Sőt az is kiderült, hogy amikor a vadon termő fekete mustár elkezd védekezni egy ellenséges támadás ellen, akkor már más, esetleges későbbi támadások elhárítására is felkészül.

Az Egyetem kutatói szerint tanulnunk kell a vad növényektől, és az alkalmazott védekezési stratégiáját, illetve az általuk termelt ellenanyagokat fel lehet, és fel kell használni a kártevők ellen, ami nagy mértékben hozzájárulhat a minimális peszticidhasználat melletti, környezetbarát növényvédelem széles körű elterjesztéséhez.