Bombabiztos tippek, hogy a fóliasátor alatt ne fagyjon el a növény
Egyre többen vannak az árutermelők és hobbikertészek, akik ősszel is hasznosítják a fóliasátrukat. Tavasszal a fóliaborítással a koraiságot fokozzák, az őszi takarással megnyújtják a szezont, így lehetővé válik az első lehűlések és fagyok utáni zöldséghajtatás.
Aszály, fagy és károkozók ellen – inputanyagok, amelyek többet tudnak, mint gondolnánk! (PR-cikk)
Tudjuk, hogy lehet aszály, lehetnek késői fagyok, és a növényvédelem is kihívások előtt áll, ezért használjunk olyan termésnövelőket, amelyek „mellékhatása” a tavasszal előfordult problémákra is megoldást jelent.
Növényvédelmi előrejelzés: Segítsünk a szőlőnek, diónak, repcének, amíg lehet
Veszélyben a repcék tél előtti megerősödése, a birset a moníliás gyümölcsrothadás fenyegeti, a szőlőben pedig egyre jobban terjed a szürkepenészes rothadás. Az Agroinform.hu 2020. évi 40. heti növényvédelmi előrejelzése.
Végre megfelelőek lesznek a körülmények a magágykészítéshez és a vetéshez – fotó: Agroinform.hu
Szántással vagy nélküle? Mi befolyásolhatja a gazdák talajművelési döntését?
Nincsenek könnyű helyzetben a gazdák, akik napjainkban döntenek alkalmazott talajművelési technológiájukról. Messze nem elegendő ugyanis figyelembe venni a hagyományos vagy forgatás nélküli talajművelési mód ajánlásának, esetleg kizárásának szakmai szempontjait, ugyanis az elmúlt évek hozta szárazság, olykor aszályos időszak alapjaiban befolyásolhatja a felelős döntést.
Így biztosíthatod az ültetés sikerét biomódszerekkel (PR-cikk)
Tudtad, hogy a jól mikorrhizalt gyökérzet 700-szor hatékonyabban veszi fel a vizet és a tápanyagokat? Mutatjuk, hogyan.
Márpedig idén is van gyönyörű repce – VIDEÓ (PR-cikk)
Ugyan az állományok 90 százalékát vontatott, heterogén kelés jellemzi, de Jászberény határában üdítő kivételre leltünk.
Nagy kárt okozhat a borjúhasmenés – előzzük meg a bajt!
Az újszülött borjak hasmenése drága mulatság. A hasmenéssel összefüggő anyagi veszteségek az orvosi vizsgálat és azt azt követő gyógykezelés költségeiből, az elmaradt súlygyarapodásból, valamint az esetleges egyedveszteségből tevődnek össze.
A kiszáradás komoly veszéjt jelent az újszülütt borjú életére – fotó: Agroinform.hu
A cukorrépa alacsony cukor szindróma betegsége itthon is okozhat komoly veszteséget
A 2020-as év enyhe telével különösen kedvezett a betegség vektorainak, a levéltetveknek és a kabócáknak: már a vetés előtt is képesek voltak szaporodni, és sok répafélét megfertőztek. Szakemberek arra számítanak, hogy a következő tél is hasonlóan enyhe lesz.
Hogyan védekezzünk a repce őszi rovar- és gombakártevői ellen? (PR-cikk)
Az idei csapadékmentes ősz miatt országszerte nehezen indulnak a repceállományok. A kelések hiányosak, elhúzódóak és heterogének. Ha az állomány végre kikel, akkor különösen fontos az elvetett kultúrnövény védelme a kártevőkkel szemben.
Datolyaszilva: ismerjük meg ezt a könnyen termeszthető és egészséges gyümölcsöt!
A piacon, bevásárlóközpontokban már többen is találkoztunk a datolyaszilvával, ám azok nagyrészt Spanyolországból vagy a Távol-Keletről érkeztek Magyarországra. Az utóbbi években megjelent a helyi termelésű gyümölcs is.
A nagyon egészséges, egyes helyeken gyógyszerként is számon tartott gyümölcs kiváló minden légúti megbetegedés megelőzésére.
Növényvédelmi előrejelzés: Érdemes már most védekezni a levéltetvek ellen!
A szőlőben pedig egy lombfertőtlenítés szüret után sokat segít a jövő évi indulásban. Az Agroinform.hu 2020. évi 41. heti növényvédelmi előrejelzése.
Kevés a munkás? Így is 24 órában gondoskodhatsz az állatokról! (PR-cikk)
Nem kell csak a dolgozók szavaira, jelentésére vagy a saját szemedre hagyatkoznod! A korszerű technológiák segítenek az egész állományt 24 órás megfigyelés alatt tartani, emellett monitorozni és automatizálni az istállótechnológiát.
Szántsunk, ássunk, telepítsünk – a legfontosabb októberi teendők a kertben
Itt az ideje betakarítani a kései zöldségeket, megmetszeni a gyümölcsfákat, elvégezni az őszi növényvédelmi munkákat és felkészíteni a talajt a következő évre.
Eljött az idő a gyümölcsfák ültetésére.
Így termesszünk brokkolit! – A vitaminbomba, amivel változatosabbá tehetnénk a konyhánkat
A gondosan ápolt brokkoli még a késő őszi hónapokban is szedhető, kiváló vitaminforrás akkor, amikor már a melegigényes fajokat, így a paprikát, a paradicsomot a fagy leszüretelte.
Kalászosok – miért vesznek el tonnák? (PR-cikk)
Lassan befejeződik a kalászosok vetése. Nedvesebb a talaj, mint tavaly, jobbak az esélyek egy magasabb termésmennyiség eléréshez. Tegyünk érte, hogy az esélyből valóság legyen.
A lepkét vagy a gazdát védjük? Agrár-környezetgazdálkodás a gyakorlatban
Az agrár-környezetgazdálkodás (AKG) olyan agrárpolitikát és a hozzá tartozó intézkedéseket jelent, amely a környezet, a gazdaság és a társadalom céljait egyszerre szolgálja, ráadásul hosszú távon is fenntartható. De hogyan is működik ez a gyakorlatban? Vajon tényleg választani kell? Egy őrségi gazdálkodóval beszélgettünk.
A környezetgazdálkodási alapelveknek megfelelő marhatartáshoz hatalmas gyepterületekre van szükség – fotó: Agroinform.hu
Jégmeleg gazdaságok – a jégfűtés lehetőségei
Nehéz elképzelni a fűtést gáz, olaj és szinte áram nélkül. De a jég-energiatároló lehetővé teszi ezt. Alapvető elve a hő kinyerése a talajból, a vízből és a környező levegőből.
Utolsó teendők a kiskertekben
Lassan befejeződik a növényvédelmi szezon. Aki úgy dönt, hogy elvégzi a lombhulláskori lemosó permetezést a gyümölcsfáinál vagy a közvetlenül szüret utáni lomblemosást a szőlőnél, az a kertész még egyszer felveszi a permetezőgépet.
Növényvédelmi előrejelzés: Megakadtak a munkák; el tudunk még vetni idén?
A még lábon álló kukorica veszélyben van, az őszi búza vetése nem halad, egyre nagyobb a mezei pocok népessége. Az Agroinform.hu 2020. évi 42. heti növényvédelmi előrejelzése.
Egy új módszer képes azonosítani a génszerkesztett haszonnövényeket
A GMO-mentes élelmiszerekért dolgozó civil szervezetek csoportja és egy élelmiszer-kereskedelmi vállalat jelentette be a világon az első olyan molekuláris (qPCR) módszer kifejlesztését és közzétételét, amely alkalmas génszerkesztéssel létrehozott haszonnövény kimutatására.
A hatóságok most már képesek azonosítani az EU-ban nem engedélyezett génszerkesztett terményeket – fotó: Shutterstock
A szemléletváltás ideje eljött!!! (PR-cikk)
A kukorica betakarítása után visszamaradt jelentős (akár 12-14 tonna/ha!) tarlómaradvány talajba való bedolgozása, majd lebontása agrotechnikailag, illetve a tápanyag-gazdálkodás és a növényegészségügy szempontjából is kiemelten hangsúlyos és fontos feladat.
Védjük meg az őszi búzát, amíg lehet! – a kalászosok őszi növényvédelme
Az őszi kalászosok növényvédelmi feladatait a termelőknek javarészt tavasszal kell elvégezniük. Azonban a korábban megszokott időjárástól eltérően az egyre melegedő ősz és enyhe tél kedvez a károsítók felszaporodásának és az őszi gyomkelésnek. Tekintsük át, mely károsítókra kell ügyelnünk már az ősz folyamán!
5 tipp, amire érdemes figyelni egy biogázüzem esetében
A biogáz-technológia nagyon rugalmas, alkalmazásával a legkülönfélébb szerves anyagokból gáz halmazállapotú energiahordozót lehet előállítani. Aki rugalmasan irányítja biogázüzemét, annak foglalkoznia kell az üzemirányítás különféle szempontjaival. Ez nemcsak a piaci árakról szól, hanem a rendszer technikai know-how-járól is. 5 tipp, amire figyelni kell.
Aki rugalmasan irányítja biogázüzemét, annak foglalkoznia kell az üzemirányítás különféle szempontjaival – fotó: Pixabay
"Fejedelmi" paprika terem az egyedi tervezésű, új szegvári üvegházban! – KÉPEK
A ma még kuriózumnak számító szegvári üvegház, amely az Árpád-Agrár Zrt. beruházásában valósult meg, teret ad a növények fejlődésének, ha úgy tetszik, hátteret biztosít ahhoz, hogy az itt megtermelt étkezési TV paprika decembertől részese lehessen a kulináris élvezeteknek.
Műtrágya: számoljon velünk! (PR-cikk)
Csúcsfajtákra és profi növényvédelemre fordítani a pénzt úgy, hogy a műtrágyázásra nem figyelünk oda, olyan, mintha a méregdrága 500 lóerős sportkocsiba mosóbenzint tankolnánk. Talajvizsgálatra alapozott szaktanácsadás a Keleti Agrár ügyfeleinek.
Nem lesz karácsonyfa? – Végleg eltűnik a lucfenyő hazánkból
Évek óta sok szó esik erdészeti körökben arról, hogy a lucfenyőerdők pusztulása jelentős károkat okoz az erdőgazdálkodásban. Ha esetleg szántónk van, mondhatjuk, hogy „engem nem érdekel”, de az biztos, hogy a telepített és a természetes erdők is a biológiai egyensúly szerves részét képezik, a fák és erdők ökológiai haszna vitathatatlan.
Lehullott kérgű lucfenyők – fotó: Gombási Mónika
Itt az első foszfortartalmú talajkondicionáló! (PR-cikk)
A jó talajkondíció kialakítása és fenntartása alapvető fontosságú a hatékony termelés és egészséges élelmiszer-előállítás szempontjából. Ennek egyik módja, hogy olyan tápanyag-utánpótlási megoldásokat alkalmazzunk, melyek a hatóanyagok kijuttatása mellett biztosítják azok jobb felszívódását és hasznosulását, valamint hozzájárulnak a termelés szempontjából optimálisnak tartott talajszerkezet kialakításához és fenntartásához is.
Vadászpókok védhetik meg az almaültetvényeket a kártevőktől
A pókok tömegesen jelennek meg a környezetkímélő növényvédelemben részesített vagy ökológiai almaültetvényekben. Bár meghatározó jelentőségük lehet a rovaregyüttesek kialakításában, így az almakártevők gyérítésében is, meglepően kevés ismerettel rendelkezünk szerepükről a gyümölcsültetvények táplálékhálózatában. A Szent István Egyetem Növényvédelmi Intézetének munkatársai most lezárult kutatásukban ennek a kérdéskörnek jártak utána.
Növényvédelmi előrejelzés: Segítsük a repcét őszi regulátoros kezeléssel!
Az őszi árpa szépen fejlődik, a csonthéjasok esetében már készülhetünk az őszi lemosó permetezésre, a szőlőtőkéken lévő fürtöket erőteljesen támadja a szürkepenész. Az Agroinform.hu 2020. évi 43. heti növényvédelmi előrejelzése.
(Túl)fejlett őszi káposztarepce T4-es gyomokkal. Itt már elvégezték a regulátoros kezelést.
Ezek most a legfontosabb kerti teendők!
Elérkezett az őszi lemosó permetezés ideje a gyümölcsökben és a szőlőültetvényekben. Egyre inkább azt tapasztaljuk, hogy hosszúra nyúlik az ősz, amelyet gyakran egy enyhe tél követ. Ennek következtében a károsítók telelési körülményei javulnak. Ezért is indokolt a szezon végén egy záró permetezés. Illetve egyéb hasznos tevékenységeket is elvégezhetünk a károsítók áttelelő képleteinek redukálása érdekében. Íme, egy összefoglaló az őszi növényvédelmi teendőkről gyümölcsöseinkben!
Te már tudod, milyen napraforgót érdemes vetni? (PR-cikk)
A termesztés célja sokféle lehet, de a SAATEN-UNION napraforgói magas termésátlagára mindig számíthatsz.
Sok százezer forint a földben – így termessz szarvasgombát
Megéri szarvasgombát termeszteni: őszre az ára akár százezer forintig is felszökhet, főként az első osztályú gomba esetében.
A leggyakoribb gyűjtött faj az Európa-szerte elterjedt nyári szarvasgomba.
Lehet még jövedelmezőbb a kukoricatermesztés? (PR-cikk)
Újdonságok kukoricában: a SAATEN-UNION megújult vetőmagkínálata minden termelői igényre megoldást nyújt.
Újabb csúcshibridek a Syngenta napraforgóhibrid-választékában: SY Onestar és Suman (PR-cikk)
A változó környezeti feltételek és termesztési igények elvárják az újabb nagyobb teljesítményű és gazdaságosan termeszthető hibridek elérhetővé tételét a mezőgazdaság számára.
10 jó tanács a sikeres őszi gyümölcsfaültetéshez!
Gyümölcsfát ültetnél? Ezeket a tanácsokat érdemes figyelembe venned, hogy ne menjen kárba az idén ősszel elvégzett munka.
Így lesz 30 kg repcemag árából egy tonnás terméstöbblet! (PR-cikk)
A mögöttünk lévő év(ek) nem igazán kedveztek a repcetermesztésnek Magyarországon. Ilyen évek után felerősödik az igény a termés mennyiségét megbízhatóan növelő technológiák/termékek iránt.
Növényvédelmi előrejelzés: Ha most fagyni fog, nagy veszélybe kerül az őszi búza
A repcét pedig a szívó és a rágó kártevők ellen is időben kell kezelni, ne gyengítsék a telelésre készülő növényeket. A bagolylepkék is táplálkoznak a leveleken. Az Agroinform.hu 2020. évi 44. heti növényvédelmi előrejelzése.
Októberi gépészeti hírösszefoglalóinkat megtalálja ITT, ITT, ITT, ITT és ITT.